Lathus

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv a Zuzana Šedá, publikováno: 6.9. 2007

Francouzský odchovanec Lathus, narozený v březnu 1994, řady úspěšných plnokrevníků nerozšířil. Jinak tomu ovšem bylo už na poli jezdeckém, ale než se zde mohl plně rozvinout, vedly jeho kroky samozřejmě na dostihovou dráhu.

obrázek - Lathus
Lathus

Jako dvouletý velice pomalu dozrával a tak ho trenér Václav Chaloupka na první start poslal až v srpnu 1996. Rezatý cvalík s nápadně velkým bříškem a "miminkovským" projevem lehkonohého atleta ani v nejmenším nepřipomínal a na karlovarském závodišti v dostihu III.kategorie dlouhém 1.200m pod žokejem René Koplíkem doběhl na předposledním místě. To byl tedy první a zároveň polední Lathusův pokus stát se dostihovým crackem...

O co byl ochuzen na dostihové dráze, to si vynahradil v parkurovém skákání. Přesídlil do sportovní stáje výtečného jezdce Bronislava Chudyby v Bratislavě a z "ošklivého káčátka" se pod jeho dohledem stal sebevědomý skokan, který ovšem bravurně ovládal i drezury stupně "S".

V roce 2002 změnil působiště a zamířil do Jezdeckého klubu CYD v Prostějově. Během tří let se velice dobře prezentoval na parkurech stupně "Z" až "ZL" pod juniorkou Janou Cyrnerovou, která na něho vzpomíná jako na milého a hodného koníka, ale zároveň skvělého učitele, který jí nedal nic zadarmo. Protože Lathus dále nesplňoval Janiny předpoklady pro absolvování těžších parkurů, kterým se chtěla věnovat, po dvou letech se opět stěhoval. Jeho prozatím posledním domovem, kde je dle současných majitelů náležitě hájen a ctěn, se stala brněnská Jezdecká stáj Fresta pana Stani. Společně s klisnou Cibi patří do rodiny Macháčových a do sytosti si užívá prostorného a vzdušného boxu, solária, výběhu i kolotoče a samozřejmě také sportování. Společně s Magdalenou Macháčovou jako reprezentant její vlastní stáje Kouřící králík production pokračuje v úspěšném účinkování na kolbištích v juniorských kategoriích na parkurech stupně "ZL" až "L".

Jejich první sezóna sice nedopadla nejlépe, protože na podzim 2005 podstoupil operaci šlachy, ale o čtyři měsíce později vše pod dohledem Zoltána Totha dohnali. Při prohlížení fotografií, zachycujících plně se soustředícího krasavce nad nejrůznějšími skoky, není těžké uvěřit tvrzení paní Macháčové, že jejich aristokrat, jak Lathuse láskyplně nazývají, se těší skvělé fyzické kondici. A jemu podobné životní příběhy vždycky potěší!