Laureg

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv, publikováno: 28.09. 2010

Tmavý hnědák Laureg se narodil 20. března 2002 v napajedelském hřebčíně. Syn derby-vítěze Reguluse a sám účastník Českého derby v roce 2005, v němž obsadil 8. místo za vítěznou Ready for Life, byl jedním z nejtřídovějších potomků francouzské klisny Laureny. Dvojnásobný vítěz nižších dostihů (kategorie III. a IV. v pražské Chuchli v roce 2005) zahájil dostihovou kariéru ve dvou letech a absolvoval celkem tři dostihy na sklonku sezóny v Chuchli a pokaždé jej vedl žokejský šampión Václav Janáček. Debutoval sice 6. místem, ale v dalším účinkování již doběhl se ztrátou 2 délek jako druhý. Třetí start znamenal pro Laurega 3. místo.

obrázek - Laureg
Laureg na Vysoké

Na mnohem důležitější umístění ovšem dosáhl jako tříletý a to ve dvou testech kategorie National Listed. V květnu 2005 se v mosteckém Mem. Dr. Frankenbergera usmístil na skvělém 4. místě za Our Diamondem, Black Diamondem a Arymanem. O měsíc později doběhl pátý ve Velké červnové ceně za kvartetem vytrvalců Peinture Native, Mastman, Rio Gallegos a Ozermes, ale porazil např. Shadow Daye, Moviestora nebo Hairy´s Sona.Posledním rovinovým počinem bylo již zmiňované České derby. A o slovo se přihlásily zdravotní patálie. Svou kratičkou překážkovou kariéru zahájil Laureg po jednoroční zdravotní přestávce jako pětiletý slibným 3. místem v dostihu přes proutěné překážky na 3.300m v Chuchli na počátku září 2007. Opětovné zdravotní problémy ho bohužel nepustily k dalším startům a tak byl z dostihového provozu vyřazen.

Od roku 2008 je Laureg v majetku Ivany Jackové a působí na Farmě Vysoká v Chrastavě nedaleko Liberce. Sice je vedený jako rekreační koník, nedostatkem rozmanitých aktivit rozhodně netrpí. Občas společně skáčí, ale také se prezentují v oblasti, kde by leckdo plnokrevníka nehledal. Laureg se díky své majitelce účastní drezúrních vystoupení Dámské jezdecké společnosti Artemis (Dámy v sedle), jíž je Ivana členkou. Rodičovské vytrvalecké geny naplno prosadil v červenci 2010, kdy se v Distančním dostihu okolo Havraních Skal (délka 30km) umístil na 5. místě. Zdolal ho za 2:19,50min.