Laurianna

Připravila Marcela Klingorová, foto archiv M.Zemanové (JC Albrechtice), datum zveřejnění: 24.9. 2013

Lauriannu jako jednoho z potomků Laureny sleduji na dálku od narození v napajedelském hřebčíně roku 2000. Přes všechny vydařené, ale také nepovedené starty, přes úspěchy, ale zároveň tragické události v chovu, jsem ráda, že se z jednoho dobrého domova v Leskovci u Bruntálu dostala do dalšího, kde její životní cesta pokračuje. A věřím, že ještě dlouho potrvá.

Laurianna na dráze dosahovala průměrných výsledků. Dařilo se jí v nižších kategoriích. Na rovinách strávila dvě sezóny, nepočítáme-li jediný a nic neříkající start ve věku dvou let. V roce 2003 se stala dvojnásobnou vítězkou dostihu čtvrté a páté kategorie na mílové distanci. V následující sezóně vyběhla devětkrát. Pokusila se proniknout až do dvojkové společnosti, ale bez úspěchu. K lepším počinům House Rulesovy dcery patří 2.místo v brněnské "trojce". Překážkový debut v dubnu 2005 v Bratislavě vůbec nevyšel, ale následující dvě čtyřkové pardubické steeplechase, ve kterých doběhal druhá, naznačily značný posun. Ale od této doby se jí lepila smůla na paty. Ani jeden z pěti zbývajících dostihů sezóny nedokončila. V květnu 2006 o sobě opět dala vědět těsným 2.místem v dostihu IV.kategorie na 3.400m a odvážně vkročila do nejlepší společnosti. V červnové cross-country Válečníka (I.kat., 3.300m) ale skončila hluboko v poli poražených.

obrázek - Laurianna
Laurianna pod sedlem

V roce 2007 byla zařazená do chovu a dostala se do Leskovce. V únoru 2008 přivedla na svět prvního potomka, hnědáka Lautara (po Magnus). V květnu 2009 se jí ze spojení s Tribal Instinctem narodil Laurian. Ten se svou matkou trávil bezstarostné období až do odstavu a přesunu do tréninku. V květnu 2010 se opět po Tribal Instinctovi narodil tmavý hnědák Lakar. V témže roce byla Laurianna připuštěna Enjoy Planem, ovšem bez úspěchu. Stejně dopadl i pokus s Tiger Café v roce 2011. Laurianna bohužel potratila. Štěstí při ní nestálo ani v roce 2013. Kobylka po Tiger Café krátce po porodu uhynula. "Jelikož jsem měla možnost poznat i její matku Laurenu, tak mohu potvrdit, že po ní zdědila skvělou povahu, kterou si nás získala.

A kterou naštěstí podědili její potomci. Po zdravotní stránce neměla žádný vážnější problém, až letos v březosti, ta bohužela skončila předčasným porodem. Kvůli tomu jsme ji museli vyřadit z chovu," vzpomíná Jitka Matysíková.

V květnu 2013 byla Laurianna prodána jako rekreační koník do Jezdeckého centra města Albrechtice u Krnova. Michaela Zemanová vypráví: "Začnu asi tím že Lauriannka se má u nás moc dobře. Z každého tréninku mám velkou radost. Je to oblíbenkyně naších valachů. Líbí se i všem návštěvníkům stáje. První měsíc jsme byli rádi, když chvilku postála na místě, ale nyní hezky zvládá drezurní cviky. Vozí i malé děti. S Lauriannkou máme před sebou ještě kus práce, a tak bychom chtěly absolvovat ještě v tomto roce nějaké soustředění. Co bude příští rok, nevíme, protože mě překvapuje každým dnem. Je chápavá a snaživá. Máme za sebou i soustředění přirozené komunikace, Lauriannka byla moc pochválená, že je to šikovný jemný koník na ježdění. Zvládla celý 2 hodinový trénink docela v klidu. Do budoucna se přirozené komunikaci budeme určitě věnovat více. Laura bude napořád náš člen rodiny a bude stále obklopená naší láskou."