Leave A Kiss

Informace shromáždila a dále zpracovala Tereza Langhamrová, foto archiv majitelky, datum zveřejnění: 9.2. 2014

Příběh Leave a Kiss pro mě začal, když jsme s maminkou brouzdaly po Bazoši a prohlížely si koně na prodej. Každá máme o svém dokonalém koni rozdílné představy, ale když jsme narazily na Lili, zalíbila se nám oběma. Dle fotky moc hezká drobná ryzečka. Nestála daleko a tak jsme se na ní jely podívat. Po příjezdu ale přišel šok. Kde byl ten kůň z fotky? Na místě jsme našly akorát smutného hubeného koníka s obřím starým abscesem na kohoutku. Majitelka mě nicméně přemluvila, abychom vyrazily na krátkou krokovou vyjížďku, že kobylka prý chodí denně! pod sedlo. Po návratu bylo jasno. Kobylku tam nenecháme.

obrázek - Leave A Kiss
Leave A Kiss v plné síle

Lili k nám dorazila společně s prvním sněhem a já začala zjišťovat, že mít vlastního koně, navíc starého plnokrevníka v ne zrovna ideálním stavu, není jen tak. Učila jsem se za pochodu a ač je Lili hodná, trpělivost jí trochu schází. Společné chvíle jsme trávily procházkami po okolí, ale prošly jsme si i několika zdravotními problémy. Na jaře už ale měla Lili zpět své síly a energie měla na rozdávání. Nic ale bohužel netrvá věčně a musely jsme se po čase rozloučit. Až v té době jsem zjistila, že ta drobná ryzečka není jen tak nějaký plnokrevník...

Leave a Kiss, chovatele Paula Mellona, se narodila 19.2.1990 v Anglii ze spojení klisny Farewell Song (USA) po The Minstrel a hřebce King of Clubs (GB) po Mill Reef. Poprvé vyběhla na dráhu v Anglii jako dvouletá. Ze čtyř startů byly nejlepšími výsledky tři 4.místa. Zbytek své dostihové kariéry strávila na Vídeňském závodišti, kde běhala ještě dva roky. V roce 93 odběhla 12 závodů (2x první, 2x druhá, 2x třetí, zbytek do 5.místa ). V roce 94 dokončila 9 dostihů (3x první, zbytek do 5.místa). Poslední dostih kariéry však nedokončila. Následovala kariéra chovné klisny. Celkem dala Lili šest přeživších hříbat: 2000 - hř. Local Hero po Noble Patriarch, 2001 - kl. Love of My Life po RFL, 2003 - hř. Lagavulin po RFL, 2005 - kl. Left a Kiss po RFL, 2006 - kl. Let Me Live po Look Honey, 2007 - kl. Leave a Look po Look Honey.

obrázek - Leave A Kiss
Leave A Kiss v důchodu

Někdo tomu však chtěl jinak a tak naše loučení nebylo definitivní. V září roku 2013 jsem ze zvědavosti zase zabloudila na Bazoš a ... byla tam. Nevěděla jsem, jestli se mám radovat, že vím co s ní je, nebo plakat nad tím, že střídání majitelů stále pokračuje. Hlavou mi běžely myšlenky na to, co si za posledních pár let zažila a že jí nemůžu nechat nikde trápit. Žádný rozumný člověk by si nejspíš 23letou klisnu nevzal a v úžasný domov jsem tak, vzhledem k počtům starých koní v inzercích, ani nedoufala. A jak to dopadlo?

Nyní mi stojí na pastvině drobná ryzá kobylka, tvrdá a nepřístupná dáma, kterou všichni soustavně podceňují. Ne však já. Vše dobré i špatné čím si za život prošla se na ní podepsalo a nyní je to nejsilnější kůň a největší koňská osobnost, kterou znám. Lidská hrubost jí nezlomila, jen se naučila se před ní schovávat a tak je těžké se k ní dostat a přesvědčit jí, že spolupráce s člověkm není zase tak hrozná. Všechny nás má dokonale prokouknuté a jen velmi zřídka ukáže, že je i živá bytost. Obvykle se straní lidí i koní. Pokud si ale získám její zájem a ona mi věnuje chvilku nenucené pozornosti, je to pro mě takové malé vítězství. Nenechá se totiž utáhnout na vařené nudli a na vše má svůj vlastní názor. O to víc mě ale naše malé pokroky těší.

Lilinka u mě bezpochyby stráví zbytek svého života. Za pár dní oslaví své 24. narozeniny a i nadále si bude užívat pobytu na velkých pastvinách se stádem, pravidelnou péči a kvalitní krmení, které miluje minimálně stejně jako procházky po okolí. I přes svůj věk má totiž obrovskou chuť do života a energie jí rozhodně nechybí, což velmi ráda předvádí nejen při každém odchodu ze stáje neustálým poklusáváním a hopsáním na vodítku. Takže závěrem? Přeji Ti, kočičko, hodně zdraví. Jsi moje největší učitelka.