Leopard

Napsala Jana Filipská, foto archiv autorky, publikováno: 14.4. 2010

obrázek - Leopard
Leopard

S tímto koněm se vrátím zpět do svých mlaďounkých let. Leopard byl tmavý hnědák narozený 22.4.1967 v hřebčíně Napajedla po Detvan z Likoni (GB). Jak se později ukázalo, byl polobratrem u nás velmi známého koně roku 1976, mezinárodního vítěze a šampióna plemeníků Lincoln (po Masis).

Na dostihové dráze patřil k průměrným koním. Dvouletý se v jediném startu neumístil. O to víc si užil dráhy jako tříletý. Na start se postavil 14x, z toho si vyběhal 2 vítězství a 3 místa s celkovou dotací 21.500 Kčs. Hodnocen GH 52 kg. Ve čtyřech letech se už pohoršil, 10 startů, 3 místa s dotací 5.000 Kčs. Pětiletý ještě zkoušel krátce startovat na rovině, ale bez většího úspěchu.

Leopard byl kostrou velmi mohutný kůň, ale tělo měl hubené a šlachovité. Byl zcela zdráv, tak se přeorientoval trénink na skoky, což byla dobrá volba. V pěti letech si vyzkoušel proutěné překážky. Z 8 startů 1x zvítězil a 6x se umístil. Celková dotace na Šestiletý už startoval ve steeplechase 6x, z toho se 4x umístil s dotací 9.100 Kčs a v GH se vyhoupnul na hodnotu 66 kg. Ve steeplechase startoval ještě v devíti letech 3x. Doběhl jednou na pátém místě s dotací 1.500 Kčs.

V roce 1977 začal působil jako provozní kůň v jezdeckém oddílu Zlín. To už jsem se s ním setkala osobně. Bylo mi jedenáct a Leopard byl v mých očích obrovská hora kostí. Jeho hubenost mezi polokrevníky ještě víc vynikala. Pod sedlem byl velmi charakterní, ale pro svoji špatnou krmitelnost po dvou letech oddíl opustil.

Naposledy jsem se s ním potkala v roce 1981 na parkurových závodech v Olomouci. Na opracovišti vypadal jako vyběhaný šlachovitý černoušek z Afriky. Dokonce mi nikdo z oddílu nevěřil, že je to on, dokud nezaznělo jeho jméno při startu.

Vzhledem k tomu, že z té doby nemám žádné oficiální sportovní přehledy, další osud nejsem schopna dohledat ani v teoretické oblasti. Ale když vydržel ve sportu tolik let, určitě dožil pod provozním sedlem, dokud mu zdraví sloužilo.