Lomikar

Napsala Jana Filipská, foto archiv autorky, publikováno: 14.4. 2010

obrázek - Lomikar
Lomikar

Lomikar byl tmavý hnědák narozený v hřebčíně Napajedla 13.3.1979 po východoněmeckém hřebci Zigeunersohn (mimochodem otec Železníka) z klisny Lotty.

Lomikar reprezentoval barvy Napajedel. Byl to pozdní kůň velkého rámce, takže musel na závodění dozrát. Trpělivost se vyplatila. Ve třech letech patřil k předním koním ročníku. Optimální distance mu vyhovovala jedna míle, což je kolem 1600 m. GH 75 kg, celková bilance velmi slušná, 9 startů, 4 vítězství, 3 místa, dotace 81.500 Kčs. Největším úspěchem bylo vítězství v Memoriálu J. Esche, dostih II.kategorie na 1560 m. Bohužel si při posledním startu zranil pravý přední kloubek, což byl konec s dostihy. Naštěstí se zranění ukázalo dobře léčitelné.

V roce 1983 se již prvně ukázal na parkurových kolbištích. Během 3 let se vypracoval ve špičkového sportovního koně. Parkury a všestrannost stupně "ST" hovoří samo za sebe. Díky svým kvalitám dostal příležitost jako zušlechťovatel v chovu polokrevníka, kde po něm zůstali dva plemeníci a řada klisen zařazených do chovu. Lomikar svůj koňský život zvládnul na jedničku.