Lucid

Napsala Marcela Klingorová, dost. foto P. Staňkové, ostatní archiv E. Pospíšilové, publikováno: 2.10.2007

Dostihovou kariéru odstartoval výrazný ryzák v rodné Francii, kde jako dvouletý v péči trenéra A.Fabreho dokázal zvítězit. Další účinkování na dostihových oválech musel ze zdravotních důvodů oddálit o celý rok.

V roce 2001 si ho vyhlídl František Hrubý, převezl do Čech a svěřil do tréninku jeho "souseda" Zdena Koplíka v Tušovicích. Českou premiéru s výsledným předposledním místem si Lucid odbyl v červnu 2002 a to rovnou v mostecké chovatelské Ceně Jezdectví. Záhy se odmlčel a na dráhu vrátil přesně po roce. V trojkové Ceně Hřebčína Pavlin Dvůr na chuchelském závodišti skončil jako osmý ze 13 startujících. Těsně za tabulovým doběhem doběhl v červencové Ceně spol.Helior (III.kategorie na 1.200m) v Karlových Varech a ve stejně pojmenovaném, jenom o 200m delším testu o měsíc později se mu dařilo už mnohem lépe, když o necelou délku podlehl pouze běloušovi Labello´s Kiss. Aktuální formu potvrdil začátkem září na karlovarské dráze v handicapu III.kategorie na mílové distanci, když finišoval jako třetí. Sezónu ukončil říjnovou Cenou Jihotrans (III.kategorie) v Chuchli pěkným 2.místem za vítěznou Christií ježděnou Dagmar Jeníkovou. Tehdy jeho sedlo obsadil Josef Bartoš, jeden z pouhé dvojice jezdců, nepatřících do rozvětvené rodiny Koplíků.

obrázek - Lucid
Lucid ex-dostihový

Sezóna 2004 byla Lucidovou nejúspěšnější, pomineme-li 9.místo v červnovém trojkovém handicapu v Praze. V červenci se s grácií vrátil do lázeňského prostředí, kde v 1.200m dlouhé Ceně Kalibra (III.kategorie) zůstal pod žákyní Ingrid Koplíkovou pouze na štítě triumfující Banky. Poté následovaly dva letní mostecké triumfy. Nejprve využil výhodného hmotnostního zatížení ve dvojkové Ceně Stach a na trati dlouhé 1.400m opět pod Ingrid s jistotou jedné délky zvítězil. To samé se mu podařilo v srpnové Letní ceně Appian Group a tato zkouška již spadala do první kategorie. Tehdy po boji o krk porazil Veliose i Heretica. Do sedla Lucida, který v té době již reprezentoval stáj Maneko, se vyhoupla Inka jako žákyně jen díky výjimce udělené Jockey Clubem. V zářijové Ceně KB (II.kategorie) doběhl sice na 6.místě, ale následně byl diskvalifikován pro zjištěnou nižší hmotnost jezdkyně po dostihu.

V následující sezóně se Lucid publiku představil pouze třikrát, navíc až v druhé polovině roku, ale bez výraznějších výkonů: v Chuchli doběhl ve dvojkovém handicapu desátý, stejná příčka mu patřila i v Mostě při Podzimní ceně a osmý doběhl tamtéž v chovatelské Českomoravské ceně. Tehdy ho v dostihu vedl onen druhý zmiňovaný jezdec mimo Koplíkovic dynastii Jiří Chaloupka.

Se závodním šumem se rozloučil v roce 2006, když během letních měsíců absolvoval mostecký dostih IV.kategorie, kde stačil jen na 6.místo a dvanáctým, tedy posledním místem v trojkové Ceně Kalibra ve Varech naznačil, že je nejvyšší čas svět turfu opustit. Tuzemskou kariéru tedy ukončil se třemi prvenstvími ze 17 absolvovaných dostihů.

obrázek - Lucid
Lucid s kolegou

RNDr. Jan Schulmann našel svému svěřenci nové uplatnění. Začátkem dubna 2007 ho svěřil do péče Evy Pospíšilové a ryzáčkovým novým domovem se stalo jezdecké středisko Javor Hory nedaleko Karlových Varů.

Do té doby soudě podle vyjádření některých zainteresovaných poněkud komplikovanější kůň při ošetřování v boxe i při ježdění na svou novou majitelku udělal dojem mnohem lepší.

Od prvních procházek na ruce po krásném okolí v členitém terénu i hlubokých lesích se podle jejích slov chová tak, jako by to všechno už dávno znal, s velkou krytou halou, kterou snad viděl poprvé v životě, se seznámil nad očekávání dobře. Od počátečních kroků na lonži pozvolna přešli k práci pod sedlem, kterou prokládají vycházkami do přírody. Zatím se v lese cítí lépe sám, při ježdění na pískovém kolbišti je naopak klidnější, když mu dělají společnost i další koně. Zprvu kavalety nedůvěřivě okukoval, dnes je již v pohodě jemu vlastní zdolává. Jak se jeho majitelka sama vyjádřila – nechá jen na něm, budou-li společně absolvovat lehčí parkury. Prozatím pracuje Eva na tom, aby byl Lucid v její přítomnosti spokojeným koněm. A zároveň zdůrazňuje, že Lucidovo "blaho" v dalších letech bude malým, leč významným poděkováním panu dr.Schulmannovi, který koním dává celé své srdce a jejich osudy mu nejsou lhostejné.