Lunara

Napsala a nafotila majitelka Jantačová, upravila a doplnila Eva Holubcová, publikováno: 9.7.2008, aktualizováno 4.6.2009

Lunara se narodila 7.2.1995 v hřebčíně Napajedla po otci Najoom z Lucery po Lincoln. Její nejvyšší generální handicap na dostihové dráze byl 49.5 kg a nejvýraznějším dostihovým počinem bylo vítězství v překážkovém dostihu V. Kategorie v Kolesách. Běhala za stáj Bacuri v tréninku Pavla Složila, dříve byla v tréninku F. Vítka jako dvouletá a tříletá (pro stáj JCE). Dostihovou kariéru ukončila v r. 2000.

Od roku 2002 byla zařazena do plnokrevného chovu. V roce 2002 výsledek zapuštění Williamem Lawrencem nebyl zjištěn, poté změnila majitele (Dox Zlín ji prodal V. Kostruhovi). U pana Kostruhy v letech 2003 a 2004 dala dvě hříbata : Láry fáry (Tahasun) a Landadan (Beccari).

obrázek - Lunara
Lunara s malou Lorettou

Lunaru jsme koupili v říjnu roku 2005 jako desetiletou kobylu, vhodnou pro začátečníky (bylo napsáno v inzerátu). Na první pohled moc šikovná a při zkušební jízdě perfektní. Lunaru jsme ale koupili s dosti prošlápnutýma předníma spěnkami. Údajně měla úraz a přesto musela závodit, tudíž se zanedbalo léčení. V pohybu jí to nevadí, kromě práce na kruhu. Takže jí máme spíše na občasné ježdění v terénu a jako chovnou kobylu.

Lunara se po týdnu od koupě ocitla u nás a hned jí začalo chutnat, brzo se cítila, jako by tu byla s námi už hodně dlouho. V boxe je strašně hodná, nedovolí si ublížit člověku či nějak zaútočit. Po nějaké době si také zvykla, že se s ní rádi pomazlíme (asi na to nebyla zvyklá), přesto se knějakému mazlení, čištění a škrabkání hřebílkem nehrne.

Nicméně v terénu je z Lunarky naprosto jiný kůň. Jde sama ochotně vpřed. Nevydrží chvíli stát na místě, musí jít minimálně rychlým krokem, klusem a nejlépe cvalem, to je její. Když vidí rovinu nebo velkou plochu, kde by se dalo běžet, musí se s ní hodně rozumně pracovat a krotit ji. Už kvůli jejím spěnkám. A ostatním koním, protože ti na ni rychlostně nemají :o) Kdysi měla vedoucí pozici ve stádě, tu ale neudržela a tak se podřizuje ostatním, což by nemusela, protože má na víc. Ve Staré vsi u Bílovce je ustájena ve venkovních boxech, tudíž je nonstop puštěná a když chce, zaleze si do boxu.

Lunara je výborná matka, dala nám krásnou klisnu Lorettu narozenou 10.6 2007 po All my Dreams (bavorský teplokrevník). Loretta povahově připomíná svoji mámu. Lunara samotná se dodnes o svoji dceru stará, i když už je dávno po odstavu. Jako chovná matka je naprosto ideální. Loni byla zapuštěná Radegastem a 21.5. 2009 se jí narodil hřebeček jménem Romeo.