Magie Rose

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv autorky, publikováno: 14.4. 2010

Magie Rose jsme poznali jako zkušenou závodnici, která už ve svých juniorských letech patřila k respektovaným sprinterům až mílařům. Možná proto jsme si k ní nevybudovali tak vřelý vztah, jako k ostatním koním, kteří nosili naše barvy. Vnímali jsme ji jako netečnou aristokratku s dobrým původem (otec Diamond Prospect, matka Milford Sound), která si je svých kvalit vědomá a nám ani moc nepřísluší chlubit se jejími případnými úspěchy. Chodili jsme kolem ní po špičkách, protože to až do sezóny 1996 byla reprezentantka dnes již neexistujícího Centrotexu, který si vybíral ty nejlepší importy. Zpětně se Magie omlouvám za nepráví, kterého jsem se na ní dopustila – nedovolila jsem jí, aby si získala moje srdce. Byla to právě ona (společně s Banalitou), která v roce 1997 nahradila naše první dostihové miláčky Laurenu a Scavage, které musely předčasně odejít z dráhy v důsledku zranění. A tyto dvě kobylky byly prostě nenahraditelné...

obrázek - Magie Rose
Magie Rose už v chovu

Magie Rose si běhání náležitě "užila", již jako dvouletá měla hodně náročnou sezónu, startovala osmkrát a převážně v dostizích nejvyšší kategorie. Vyzkoušela šest různých závodišť – od západních Varů (pátá v Simsonově ceně), přes středočeskou Chuchli (třetí v trojkovém sprintu za Ferminou Marquez a Salty) a Tochovice (pátá ve dvojkovém dostihu na 1.100m), východočeské Pardubice (vítězka Ceny zimní královny před Sazí a Pumou), moravské Slušovice (dvě 2. místa ve dvojkových testech a jedno třetí v chovatelské Ceně Valašska za Idylle de la Barre a Aptékou) až po Bratislavu, kde v kilometrové Ceně Irish Prida triumfovala před Exotic Girl a Ross River. Tehdy byl dvouletý ročník velmi silný a vyrovnaný a Magie Rose o své místo na slunci (a ve výsledkových listinách) musela tvrdě bojovat. Pokud se v dostihu potkala např. s tréninkovým kolegou Mir Sadou, ten ji před sebe nepustil ani v jednom vzájemném duelu.

Jako tříletá obsáhla téměř celou dostihovou sezónu, běhala od dubna až do října a v nohách měla celkem 13 startů, pohybovala se mezi jedničkovou až trojkovou společností. Začala pěkně zostra v chovatelské Moravské jarní ceně, kde obsadila 5. místo a opět ji neminuli výborní soupeři typu Sexmana, Glowinga, Ned´s Special či Latinity. Prosadit se mezi nimi bylo těžké, ale přesto se jí to ve dvou případech podařilo – v tochovické "dvojce" na 1.600m v půlce června po boji o půldruhé délky porazila tréninkovou kolegyni Sacajawu a na konci srpna v Chuchli opanovala trojkový dostih dlouhý 1.400m. Magie šla pomalu s výkonností dolů a nadobro zakotvila na úrovni trojkových dostihů. Možná tento pokles nějak souvisel s únavou z takového počtu startů, možná se začaly klubat zdravotní nebo psychické problémy. V každém případě jako reprezentantka naší stáje vyběhla pouze v dubnu a pokaždé doběhla předposlední. 20. dubna 1997 jsme ji viděli naposledy a byli rádi, když jsme se dozvěděli, že odešla do chovu.

Po dlouhé odmlce jsem se o Magie dozvěděla plno novinek díky Jitce Mejzlíkové z dostihové stáje Jitka-Meva v Kojatíně u Třebíče. Magie je v chovu pana Václava Mejzlíka a Jitka vypráví: "Do naší stáje přišla jako jedna z prvních a je to prakticky zakladatelka našeho stáda. Přišla k nám celkem mladá, ale pamatuji si, že v tu dobu už se na ni nedalo dát sedlo.

Jen, kdyžho viděla, lezla strachem po zdi. Myslím, že to byl problém výhradně psychický, fyzicky byla v pořádku. Dnes je to jinak, bez sedla se na ní dá jezdit celkem bez problémů. Ale tím, že ji máme jako chovnou klisnu, má prakticky stálou volnost. Je s ostatními ve výběhu, 3x denně jdou domů na krmení, ale jinak se po nich toho moc nechce. V boxe je to velice milá kobylka, ale má svou osobnost. Velice ráda se pomazlí, na ošetřování je naprosto bezproblémová, ale není nijak vtíravá a dolézavá. Má ráda svůj klid.

Pokud dobře počítám, odchovala u nás 7 hříbat - 5 hřebečků a 2 kobylky. Už má ve stádě i 2 vnučky. Je to úžasná máma, která by opravdu odchovala snad cokoliv. Její první dcera u nás byla Miss Michelle po Friedlandovi (narozená 1999), která vyhrála svůj jediný dostih (Cenu zimní královny), ale od té doby už je pouze na chov a nejezdí se na ní vůbec. Ta má dcery Miu po Bacarovi (narozená 2003) Miňonku po Variantovi (nar. 2006). Kromě Miss Michelle a dvouleté Makarie po Variantovi, která teprve začíná pracovat, rodila Magie samé hřebce: Maref po Santalino (nar.2000), Mister Lanitos po Lanitos (nar.2001), Mister William po William Laurence (nar.2002), Montana Moon po Variant (nar.2004) a Mohawe po Scater (nar.2006). Momentálně jsou v dostihovém tréninku pouze Mohawe a vnučka Miňonka. Loni byla Magie připuštěná hřebcem plemene Shagya arab."