Moon Meadow (GB)

Napsala Pavla Kurková, doplněno redakcí, foto archiv autorky, publikováno: 22.9. 2009

Moon Meadow v překladu "Měsíční louka" zkráceně nazývána Mona se narodila 20. května roku 1994 ve Velké Británii. Její otec Nordico na dráze příliš nevynikl, ale jako syn Northern Dancera z rodiny výjimečné Almahmoud byl zařazen do chovu, kde roku 1993 připustil neběhavší Meadowsweet (Meadowlake x Secretariat), rovněž z rodiny Almahmoud.

obrázek - Moon Meadow (GB)
Moon Meadow (GB)

Moon Meadow je polosestrou black type vítězky ve Francii Meadowlark (Priolo), její matka neběhala, bába 2x zvítězila, ale pravá kvalita je až u praprabáby Cosmah, stakes vítězky a polosestry legendární Natalmy (matka Northern Dancera). Cosmah v chovu dala šampión plemeníka Halo, multišampiónku Tosmah, Gr.3. umístěného Father´s Image a je bábou vítěze Kentucky Derby Cannonade. Z rodiny Almahmoud vzešlo nesčetně kvalitních koní, ale zde pro to není místo. Mona z Velké Británie cestovala do Francie a bůhví kam ještě, nakonec skončila v ČR. Podle slov jejího předchozího majitele z hřebčína v Hradci Králové měla za sebou 11 majitelů, takže já byla dvanáctá, a to jí bylo teprve 5 let. V hřebčíně porodila 2 hříbata: 1. s ČT-čkem jménem Démon, hřebečka jménem Adam a 2. s hřebcem Sahibem Kubištou...Kdybyste věděli cokoli o jejích hříbatech, dejte mi prosím vědet. Z hřebčína byla pronajata do Brna, na Kociánku (do ústavu tělesně postižené mládeže), kde vykonávala hipoterapii. Tam jsme se v roce 1999, já a Monča setkaly...

V roce 2002 si ji majitel chtěl odvézt. Ale mně přirostla k srdci. A já jí. Když jsme ji totiž majiteli naložili do vozíku, ať si ji odveze zpátky do hřebčína, málem vozík rozmlátila. Jakmile jsem do vozíku vstoupila, hned se zklidnila. Ale odešla-li jsem, začala znova. Když už se to odehrálo po šesté, najednou jsem pochopila, že mi dává znamení: "Já chci zůstat s tebou!". Bylo to jako ve filmu...Ale asi nějaká ta komunikace mezi nebem a zemí existuje. Ustájila jsem ji u lidí, kteří chovali shagya araby. Lidé i koně byli velmi přívětiví a hodně nám v začátcích pomohli. Běhala tu celý den ve stádě a dováděla. Asi třičvrtě roku jsem na ni moc nejezdila, neměla jsem sedlo.

obrázek - Moon Meadow (GB)
Moon Meadow při hiporehabilitaci

Pak jsme se přestěhovaly do Brna-Ivanovic a začal trénink. Zdejší kopce jsme zdolávaly ze začátku ztěží, chodily jsme spolu běhat, každá po svých. Obě jsme zesílily a já naznala, že by kobylka mohla znovu začít používat svůj hřbet. Mých 50 kg jí vůbec nevadilo. Horší bylo, když jsem jí nechala "na míru" ušít sedlo od nejmenovaného sedláře. Do půl roku jsem myslela, že bude kůň pod sedlem nepoužitelný. Sedlo na "míru" nesedlo, začaly ji bolet záda...a já už nedoufala. Ale nakonec jsem našla řešení v lehkém sedle ze syntetického materiálu. Výcvikem jsem jí vedla od začátku já, jakožto samouk, pod vedením zkušených koňáků. A já byla za to vděčná. Kobylka uměla jen běžet rovně a nezastavit, dokud nevyplivne duši, jako většina plnokrevníků, dnes je schopná provádět i složitější jízdárenské cviky a občas něco skočit... V únoru 2006 jsme se přestěhovaly do Býkovic v Černé Hoře a na dva měsíce květen a červen jsme se přetěhovali z Býkovic na Ranč u lesa v Brně, bylo to asi 2 km od mého bydliště a kousíček cca 250 m od Panské Líchy. Tuto cetu jsme absolvovali po kopytě s malými oklikami, to když jsme bloudily:-). Moňas byla super, kam jsem ji postavila, tam ji našla. Počkala, až si panička odskočí najít správnou cestu na spletité rozcestí a klidně se pásla. Jednu stráň vyskákala jako kamzík a to jsem ani nevěřila, že takový strmilovák může kůň vyskákat.

obrázek - Moon Meadow (GB)
Moon Meadow umi i skijöring

Dala bych jí za to medaili. Na ranči se bydlelo Monči dobře, byla ve výběhu s několika dalším i koňmi a pásli se den co den. Od července šla Monča zpět do Býkovic pracovat jako školní kůň do lekcí a pomoci mi s vyděláváním na sebe. Od prosince ale už jsem si ji zase vzala víceméně do své péče. Ale jelikož jsem měla od září ve škole napilno, chodila jsem za ní jen o víkendech. V býkovických kopcích bylo dost sněhu, tak jsme jezdily na vyjížďky a pilovaly jízdárnu. V únoru jsem začala mít finanční potíže. Všemožně jsem sháněla finanční výpomoc za ježdění, ale nikoho vhodného jsem pořádně nesehnala* a 4000,- za ustájení měsíčně, už na mě začalo být prostě moc. Ještě k tomu se mi podařilo nastoupit do školy v Olomouci, takže i cestování by bylo pro mě ke koni dosti obtížné. Sice mi s ní velmi pomáhala kamarádka Markétka, ale nemohlo to být napořád. Rozhodla jsem se po dlouhém rozmýšlení i na popud trenérky "že to pro mě bude lepší a jednodušší" Monču prodat (ale jedině do dobrých rukou)...Dala jsem inzerát na internet a ještě ten den se mi ozvala paní z Havlíčkova Brodu. Přijeli se podívat a můj koník se jim líbil. Na konci března už si jí odváželi. Slzy na mě přišly až za 14 dní.

obrázek - Moon Meadow (GB)
Moon Meadow s majitelkou

Ale měla jsem pocit, že se dostala do dobrých rukou. Za 14 dní mi totiž paní volala, jestli je kobylka odčervená a prý má nějakou plíseň a ještě jim začala dost kašlat. Ptala jsem se trenérky v Býkovicích, jestli opravdu odčervovala, odpověď zněla kladně. Ptala jsem se na kašlání a to mi bylo popřeno. Později jsem se ale od dívčího osazenstva stáje dozvěděla, že Mončin večerní a noční kašel od podzimu přehlížela. Noví majitelé měli totiž podezření na zaplísnění koně a dušnost. Plíseň a celkové neduhy chronického kašle přeléčili a čekali. Hned jak bylo trochu teplo, postavili koníkovi krásný přístřešek s prostorným výběhem. V létě jsem se tam byla konečně podívat a co jsem viděla byla krása. Box už málo používaný, ale super. A ten přístřešek... měla se v něm jako královna. Na podzim jsem tam jela už potřetí a jely jsme s kobylkou ven. Byla namakaná jako quarter, parádní vyjížďka, cval jako drezúrák... Majitelka mi však po roce, co byla Mona u ní volala, že je těhotná a jestli nechci kobylku zpět. Souhlasila jsem a od jara 2008 je opět moje napůl s kamarádkou. Nyní je v Olomouci, kde je "ubytovaná” společně se starým známým Gardem.

© TB Diamond, 2016. Všechna práva vyhrazena.