Nada Pilečková a její vzpomínky

Napsala Nada Pilečková, foto archiv, publikováno : 6. 2. 2012

Kolem koní se pohybuji asi od 7 let, kdy jsem ve výběhu v Karlových Varech ve Dvorech zahlédla první koně. Kdykoliv jsme jeli s rodiči kolem závodiště, museli jsme zastavit a aspoň chvilku koukat na koníky. V té době existoval jezdecký oddíl Slavoj, kam jsem sice chodila, ale nikdy jsme se s mými vrstevníky nedostali k ježdění, událost pro nás bylo i to, když nám nechali nějakého koně vyčistit, nebo vykydat. Pak jsme přešli do jiné stáje, na stejném dvoře, kde byly 4 teplokrevné kobyly, na kterých jsme se začali učit jezdit. Systematická výuka to nebyla, ale pořád lepší, než nic. Ve vedlejší stáji byli "dostiháci", vždycky mě to k nim lákalo aspoň nakouknout do stáje. Od roku 1985 jsem začala pravidelně chodit na dostihy ve Varech, s tužkou a nůžkami (pamětníci si vzpomenou, že program byl tehdy tištěný na jednom velkém archu a pro lepší orientaci bylo lepší si jednotlivé stránky rozstříhat a seřadit).

ostihový program byl mým prvním hlavním zdrojem informací o plnokrevnících, začala jsem si dělat databáze potomků jendotlivých plemeníků i chovných klisen, rodin atd... Pak jsem objevila, že existuje dostihová ročenka a vrcholem byla plemenná kniha, podle které jsme si doplňovala své databáze :)

Když jsem poprvé vešla do "dostihové stáje" a viděla jména koní a hlavně jejich rodičů, byla jsem u vytržení a už mě odtamtud nikdo nedostal. Byla to stáj trenérky Ing. Pavlíny Baštové, která se tam v té době až tak nevyskytovala, vše měl na starosti Luboš Israel. Ten nás naučil, jak se pořádně starat o koně, jak s nimi zacházet, vyprávěl nám příběhy z doby, kdy ještě aktivně jezdil. Tenhle zajímavý pán jel dokonce Velkou Pardubickou 1967 s klisnou Lukavou, která ve vítězné pozici upadla za poslední proutěnou překážkou...

V téhle stáji byli koně odchovaní v hřebčíně Napajedla a byli připravování na překážkovou kariéru.

Jinak s koňmi jsem trávila asi rok (1990) na dvoře na závodišti ve Dvorech, pak se koně přestěhovali na Bohuslav, kde pro ně byly připraveny o mnoho lepší tréninkové podmínky. Postupně k nim přibyli další koně, vesměs přivezeni jako ročci na podzim 1991. Na těch už jsme směli jezdit na Bohuslavských lesních cestách a na Vladař. To byla teprve ta pravá škola :-)

V roce 1992 jsem na koníky přestala jezdit a věnovala jsem se škole, chodila jsem ale pořád na dostihy, nejen ve Varech, ale i v Chuchli. Po skončení vysoké v roce 2001 jsem ještě 3 roky pracovala v Praze, do Varů jsem se vrátila v létě 2004 a tou dobou jsem znova začala chodit za koníkama, kteří se mezitím (asi v roce 1993) s trenérkou Baštovou přestěhovali do Krušnohorského Osvinova.

Nejzajímavější koně

obrázek - Amur
Amur

Amur (Aveiro - Aroma, Iron Liege), nar. 1980: černý hnědák, naposledy startoval v Pardubicích 26.5.1990, byl to hřebec, byl prodán údajně do chovu někam do Německa, ale nenašla jsem, že by měl někde nějaké potomky. Prý byl prodán nějakému Italovi, žijícímu v Německu a je otázkou, jak Amur skončil.

Aro (Mehari - Arabka, Libanon), nar 1985: vyšší tmavý hnědák a asymetrickou lysinkou. Byl hodný na ježdění, dokonce jsem se na něm i několikrát svezla v terénu kolem Bohuslavi, měl ale nepříjemný zvyk, zvedal hlavu až tak, že jezdci málem vyrazil zuby :-) Jinak to byl hodný koník, i když trochu "veselejší". Postupně po dostihové zátěži zchroml, zdlouhavé léčení k ničemu nevedlo, byl nějaký čas využíván jako honácký kůň při nahánění krav a pak byl prodán na důchod, neví se kam.

Celia (Rookery Hill - Cathy, All Tiger): tmavá hnědka bez odznaků, nar. 1990 ve St.st. Tochovice,. V roce 1992 se 3x umístila v dostizích III.kategorie, v 1993 vyhrála dostih IV.kategorie v Tochovicích s jezdcem Ondřejem Hlaváčkem. Od roku 1994 začala běhat překážky, v 1995 se jednou se umístila na 3 a jednou na 4. místě. Poslední dostih běžela v Pardubicích dne 8.10.1995, kde doběhla 9. Po kariéře byla umístěna na Ráj, kde skákala parkury, v roce 1997 se jí ve Stráži nad Ohří narodila kobylka Cathy po otci 410 Carol. Potom byla prodána doktorce z plastické chirurgie a byla ustájena u Fr. Vítka v Lysé nad Labem. Dále již nevím.

Cenhilla (Rookery Hill - Cenuška, Orkán): hnědka narozená 1990 u chovatele J. Richtera v Brně Byla to drobná jemná kobylka, která odběhla v životě pouze 4 dostihy vždy se stejným výsledkem- poslední... Pak si snad zlomila nohu, byla i operována, ale rána se nehojila a tím skončily její veškeré naděje.

obrázek - Czogori
Czogori

Czogori (Tioman Island - Czamarka, Intervall): velmi líbivý bělouš, nar. 2002 v Polsku byl velmi plachý a odtažitý koník. Ve stáji měl oblíbeného pouze svého ošetřovatele Vladimíra Vrzáčka, se kterým jako jediným "komunikoval". Jeho dostihová kariéra začala ve 2 letech v Polsku, na podzim byl koupen trenérkou Baštovou pro DC Osvinov, aby jako 3letý mohl běhat roviny za tuto stáj. Z pěti startů získal dvě umístění v rovinách IV.kategorie. V roce 2006 už se přeorientoval na překážky, s bilancí ze 4 startů dvě umístění a 1 vítězství ve stch IV.kategorie v Mostě. V roce 2007 startoval jen jednou a to ve III. stch v Pardubicích a získal 2 místo za Montgomerym. V roce 2008 startoval 3x v PP v Meranu, ale neůspěšně. V roce 2009 získal 4 místo ve Velké Mostecké stch. A v následujícm roce se jeho první start v Pardubicích stal osudným, doběhl sice na 6. místě, ale poškodil si šlachu až tak, že musel být ještě ten den na klinice v Heřmanově Městci utracen. Všichni jsme brečeli.

Dzialon (Who Knows - Dziwerovka, Revlon Boy): v roce 2000 v Polsku narozený tmavý hnědák bez odznaků, , slepý na jedno oko. Jezdila jsme na něm od jeho 4 let, jezdila jsme s ním na dostihy, jednou jsem z něj spadla nešťastnou shodou okolností až tak, že jsem si zlomila obratel. Ale i s korzetem jsem za ním chodila se mazlit a postupně si mě získal až tak, že jsem si ho po skončení jeho vcelku úspěšné kariéry koupila a přestěhovala k Chýnovu, kde je spokojený celý den ve výběhu, jezdíme spolu na vyjížďky a koníkovi nic nechybí. Jediným problémem jsou občasné zdravotní komplikace, například opakované vleklé záněty ve slepém oku, které vyústily az v operaci - vyndání toho nemocného, již dávno slepého oka. Koníkovi se výrazně ulevilo a zlepšila se i jeho nálada. Nevyměnila bych ho za nic na světě :-)

Eileen (Rookery Hill- Emise, All Tiger): tmavá hnědka se srdíčkem na čele, nar. 1988 ve St.st. Tochovice, , dostihová kariéra nebyla valná, jednou se umístila na 4. místě ve stch v Tochovicích, jinak 8-9 místa... O mnoho lépe se Eileen osvědčila v chovu a to v chovu teplokrevném.

obrázek - Chalcedon
Chalcedon

Chalcedon (Saragan - Chaluha, Behistoun), nar. 1984: bělouš. Poprvé jsem ho viděla v roce 1990 těsně po kastraci, kdy jsem ho vodila po dvoře, už tenkrát jsem z něj měla zvláštní pocit, nebyl jako ostatní koně, byl to osobnost. Jeho rovinová kariéra byla výborná, 2x vyhrál kat. I., umístil se v Gd1 a Gd2, v Pardubicích 3x vyhrál stch, několikrát se umístil ve stch I. a II kat., v 1994 doběhl ve Velké Pardubické na 9. místě, o rok později již na 3. místě. Osudnou se mu stala stch v Karlových Varech 20.7.1996, kdy si zlomil nohu na rovině mezi překážkami a musel být utracen. Je pochován na Osvinově. Na Chalcedona mám hezké vzpomínky, když jsme s kamarádkou stanovaly o prázdninách na Bohuslavi, tak nás Jirka Váňa (syn Josefa Váni, který tam tehdy asi 2 roky pracoval) každé ráno s Chalcedonem budil, vodil ho okolo stanu a bylo to moc hezké vidět takového krásného koníka, když jsme vystrčily hlavu ze stanu.

Indigo Blue (Sharp Prod - Imelda, Long Meadows): drobného tmavé ryzáka, nar. 2001 v Polsku jsem si moc nevšimla, ačkoliv byl ve stáji 3 roky ... Byl nenápadný, nebyl mazlivý, nebyl ničím výrazný, až na to, že měl velkou sílu na to, jak byl drobný, šlachovitý. V Polsku jako 3 letý jednou vyhrál, pak byl na podzim koupen do tréninku na Osvinov. V roce 2005 běhal pouze roviny a to ne zrovna úspěšně, z 5 startů pouze jedno páté místo. V roce 2006 jednou zkusil stch s výsledkem zadržen, ale pak se zase vrátil na roviny, kde se mu podařilo získat dvě třetí místa ve III.kategorii. Následující rok byl menežován do stch, kde byl první dostih zadržen a v druhém si v Mostě zlomil nohu a musel být bohužel utracen...... Uvědomila jsem si, až když jsem chodila okolo jeho prázdného boxu, že na něj nezapomenu.

obrázek - Jung
Jung

Jung (Alywar - Jurata, Wolver Heights): Vysoký tmavý hnědák s drobnou hvězdičkou na čele a pravou zadní nohou bílou po spěnku, se narodil v roce 2000 v Polsku a byl přidán po dražbě jako "přívažek" k Dzialonovi, kterého koupili manželé Baštovi a u kterého se zjistilo, že nevidí na jedno oko. Tento koník ale dokázal, že není žádný "přívažek" :-) U trenérky Baštové běhal od roku 2004, hned tento rok posbíral vítěství, druhé a třetí místo ve stch v Bratislavě. 2005 absolvoval jen jediný start v Bratislavě, kde doběhl třetí. Od roku 2006 běhal hlavně v Pardubicích, v 2006 se ze 4 startů vždy umístil, jednou se mu dokonce podařilo vyhrát ve III. kategorii. V roce 2007 se už zařadil mezi českou stch špičku, běhal jen I. a vyšší kategorie, ze 4 startů vytěžil dvě druhá (Cena Labe) a jedno třetí místo (v Meranu). 2008 byl ve znamení příprav na Velkou Pardubickou, ve které se držel na velmi dobrých předních pozicích, ale v závěrečné třetině dostihu z něj spadl jeho žokej Mátl. Nebýt toho pádu, tak by se určitě umístil. V roce 2009 vyhrál hned svůj první dostih, stch III. kategorie v Pardubicích po boji s Florestanem. Pak absolvoval dva starty a vrcholem byla opět Velká Pardubická, kde doběhl na výborném 6. místě. Následující rok 2010 byl druhý v první kvalifikaci na VP, kde doběhl druhý za výborným Mandarinem. V další kvalifikaci ztratil svého jezdce Mátla a ve Velké Pardubické, kde se mu dávaly velké šance na úspěch byl zadržen pro zranění šlachy. Tato Velká Pardubická byl jeho poslední dostih, od té doby byl v rekonvalescenci ve výbězích na Osvinově, která postupně přešla v zasloužený důchod :-). Šlacha se mu uzdravila, koník nekulhá a užívá si s ostatními ve výběhu.

Kazan (Kento - Krusa, Seal): nar. 1990 v ZD Boleradice, hnědák, jako roček už byl valach, byl to drobný šikovný koník, hned svůj první dostih v Mimoni vyhrál, Ivan Kub tímto vítězstvím vyhrál i zájezd do Monte Carla :-) Dodnes na něj vzpomíná. Kazan už se ale pak v rovinách neumísťoval, o něco lepší to bylo na překážkách, kde utržil 2x 3. místo a 3x. 4. místo. V říjnu 1995 si v Ceně Paramo zlomil nohu a byl utracen. ...

obrázek - Litanik
Litanik

Litanik (Abad - Litai, Spalato): velmi líbivý ryzák s lysinou a světlou hřívou, nar. 1990 u chovatele Jeteliny. Hřebeček, na kterém jsem často jezdila, a dával mi co proto. Při cválání hodil hlavu mezi přední nohy a zadkem se mě snažil sundat :-) Je pravda, že jsem tenkrát moc zkušenností neměla a je zázrak, že jsme podobné vyjížďky přežili bez úrazu a bez pádu. Zdeno Koplík tenkrát před jízdou pravil : "Bacha naňho, je to jedinej žrebec" a jelo se :-) Při tréninku dělal lotroviny, ale když měl ukázat v dostihu, co v něm je, tak bohužel … Ani jednou se za dva roky neumístil, vždycky doběhl daleko za polem. Po krátké dostihové kariéře byl odvezen na Ráj, kde se naučil základy parkurového skákání a pak byl prodán do Německa k rekreačnímu využití.

Neplecha (Donegal - Nixe, Seal): drobná hnědka bez odznaků nar. 1990. Běhala velmi dobře, jako dvouletá z 5 startů čtyřikrát 2.místo ve III. kategorii a jednou 4. ve II kategorii. Jako tříletá ze 4 startů jednou první ve III. kategorii, dvakrát 2. místo ve III. kategorii. Jako čtyřleté už se jí tolik nedřilo, z 5 startů jen dvě umístění, v 5 letech již z 5 startů nezískala ani jedno umístění, zkoušela i proutěné překážky bez úspěchu. Naposledy startovala 6.8. 1995. Pak byla na přesunuta na Ráj (Stráž nad Ohří), kde byla připuštěna hřebcem 410 Carol, během březosti si naštípla ve výběhu karp, ale hříbě normálně donosila. V roce 1997 se jí narodila ve Stráži nad Ohří klisnička Nenci po otci 410 Carol (http://www.schct.cz/pk/pk_display.php3?id=86461) a hned nato byla zase připuštěna Carolem. Ještě březí byla prodána tehdejšímu starostovi Františkových Lázní, kde se jí narodil v roce 1998 hřebeček. Pak byla z důvodu rušení chovu prodána do Německa.

obrázek - Sabor
Sabor

Sabor (Meander - Sára): vysoký hnědák s hvězdou, nar. 1982. Zajímavostí bylo, že si zlomil kůstku v noze, byl jedním z prvních koní, který byl operován, byly mu aplikovány do nohy šrouby a ještě pak dokázal běhat několik dostihů. Sice se neumístil, ale běhal se šroubem v noze i dostihy I. kategorie v Pardubicích. Na Ráji byl od roku 1993, chodil asi rok do výběhu, pak byl prodán na důchod na Táborsko, kde ale chodil i distanční závody, jednoho dne mu prý z nohy šroub prostě vypadl a Sabor fungoval dál bez něj :-) Zemřel v pozdním věku.

Seraphina (Behistoun - Sejda, Dar), nar. 1984: jediná kobylka mezi valachy, tmavá hnědka s odznaky. Běhala velmi slušně překážky, vyhrála stch ve Slušovicích, v Pardubicích se propracovala až ke startu ve VP v 1994, ale nedokončila a tím skončila její dostihová kariéra. V roce 1996 se jí narodila plnokrevná klisnička Satura (Harlow), která byla dána po odstavu do odchovu k panu Krejčímu, kde měla ve výběhu úraz, narazila si plec a měla parezu nervu na přední končetině. Byla prodána panu Krejčímu a běhala až jako 3 až 4letá, z 9 startů se jednou umístila na 5. místě v dostihu V. kategorie....V roce 1997 se Seraphině ve Stráži nad Ohří narodila ČT klisnička Sophie po otci 410 Carol, která je nyní někde u KV, využívána k rekreačnímu ježdění. Pak byla Seraphina pronajata do Žlutic, kde se jí narodil hřebec čt, A Seraphina už ve Žluticích zůstala. Měla se prý velmi dobře, majitelka jí prý kupovala banány a podobně :-) Seraphina uhynula asi ve 20 letech na koliku ve Žluticích.

Silverstone (Artan - Standpauke, Zank): V roce 2001 v Německu narozený líbivý svalnatý ryzák s odznaky, měl velmi slušnou rovinovou třídu, nejlepší bylo druhé místo ve II. kategorii na 2400m v Karlových Varech za Set in Motion. Je to však tvrdohlavý kůň a když se mu nechtělo běžet, tak ho nedostali do boxů. Jednou jsme se vypravili na dostihy do Mnichova, přes 4 hodiny cesty a prostě nevstoupil do boxů a bylo odstartováno bez něj. Když jsme ho tedy odváděli z dráhy, šli jsme kolem cvičných boxů a těmi prošel naprosto normálně, a tvářil se,jako by se nám vysmíval. Na něm jsem také zažila svůj nejrychlejší cval v životě, bylo to nahoře na tréninkové dráze a byl to nezapomenutelný zážitek, slzy mi tekly rychlostí z očí, a cítila jsem tu jeho obrovskou sílu, nádhera ! :-) Od roku 2008 běhal proutěnky a stch, kde se několikrát umístil a jednou vyhrál v Pardubicích stch III kategorie. Byl to oblíbený koník mojí kamarádky Veroniky Gočové. Naposledy běhal v roce 2011, ale už to nebylo ono... V roce 2012 byl prodán na parkury do Boru u Ostrova. Více viz zde.

obrázek - Valid
Valid

Valid (Arcaro - Valis, L´Amiral), nar. 1982: hnědák s malou hvězdičkou, měl výbornou rovinovou kariéru, vyhrál kat. I., byl druhý v Gd2 - ceně časopisu Jezdectvo, Od roku 1990 běhal překážky, několikrát se umístil v proutěných překážkách a jednou vyhrál stch ve Slušovicích. Byl to oblíbený koník mojí kamarádky, byl dlouho hřebec a takové měl i chování, ale bylo to spíš rošťák, než aby chtěl ublížit :-) Kolem roku 1992 se jeho hřebčí chování stalo nesnesitelné a musel být vykastrován. Valid byk prodán panu Mundilovi do Teplé, jeho syn na něm snad jezdil parkury, ale spíše asi rekreačně. Další osud není znám.

Vederemo (Kento- Vegetace, Silver), nar 1983: můj první nejoblíbenější koník, tmavý hnědák bez odznaků. Jeho rovinová kariéra nebyla nijak oslnivá, ale zajímavostí bylo, že hrál hlavní koňskou roli ve filmu Outsider s Robertem Pancem. Na překážkách už mu to šlo líp, několikrát se hezky umístil a dokonce startoval ve Velké Pardubické v památném roce 1991, kdy Železník padl na Poplerově skoku a ještě dokázal zvítězit. Vederemo skončil na Taxisu, resp. z něj spadl jeho jezdec Koplík. Tenhle koník nebyl určitě pro začátečníky, jako jsem byla já, seděla jsem na něm jen jedinkrát (v roce 1991 před jeho VP), ale i tak jsem se o něj moc ráda starala. Nebyl to moc mazlivý koník, při čištění se snažil člověka kousnout, ale měla jsme ho ráda. Po skončení kariéry 1992 se přestěhoval na Ráj u Stráže nad Ohří, kde byl využíván na rekreační ježdění a parkury. Asi v roce 1996 byl prodán na Bublavu k rekreačnímu ježdění, kde asi po týdnu spokojeného života při návratu z vyjížďky padl a na místě zemřel na mrtvici.

Vlys (Antrieb - Vlasta, Waidwerk), nar. 1984: Hnědák s velkou lysinou a bílýma nohama. Roviny běhal velmi slušně, vyhrál III kategorii, umístil se v Gd2, běhal I. kategorie. Na překážkách byl jedním z prvních koní, kteří cestovali do zahraničí, startoval 2x v Německu a jednou dokonce ve Francii, kde doběhl v dostihu na 5000m na 4. místě s Václavem Chaloupkou (mám video). Kariéru ukončil nešťastně 14.7.1991 v Karlových Varech, kdy s Josefem Váňou špatně skočil překážku, utrhl si ledvinu a poranil si pánev. O den později byl v Karlových Varech utracen.

Wanad (Upper Heights - Wanadia, Solo Dancer): hnědák s lysinkou a bílýma nohama, narozen 2002 v Polsku byl koupen v Polsku, u trenérky Baštové běhal v letech 2005-2006, většinou roviny, až na jednu vyjímku, kdy zkusil steeplechase. Dostihové výsledky nebyly valné, z 9 startů vytěžil pouze jedno druhé místo ve III. kategorii v Mostě. V roce 2007 byl přesunut k trenérčině sestře Petře Vrané na Ráj, kde se naučil skákat parkury, bohužel ve výběhu utrpěl zranení oka, na které následně oslepl. Byl prodán na zahradu k Radonicím u Stráže, kde se má u nových majitelů dobře.