Nivex

Napsala Jana Filipská, foto archiv autorky, publikováno: 30.3. 2010

Ryzák, narozený 6.6.1979 v JZD Kunovice po Korok z Nina (HUN). Nejen místo narození, ale i skokanský původ předurčoval Nivexovu cestu. Korok, legendární vítěz Velké pardubické steeplechase, kůň roku 1972, v sedle s Václavem Chaloupkou je připomínán v časopisech dodnes. Matka Nina byla vynikající steeplerkou, startovala také ve Velké pardubické. Jako matka dala výborné skokany Nikor, Narsis a Nicol. Jenže plány se dosti často uberou zcela jiným směrem.

obrázek - Nivex
Nivex

Nivex se lehce nepovedl. Byl velkého rámce, jako všichni koně z této rodiny, ale kromě líbivých odznaků po matce to bylo do vínku vše. Po otci zdědil přikleklý postoj. Korokovi to nevadilo, ale mohutnost těla Nivexe se na nohách podepsala jako velký handicap. Na dostihovou dráhu se postavil jako dvouletý a tříletý v 5 startech. Nenaučil se pořádně cválat, tak se ani neumístil. Velké tělo bylo zátěží a tak ho bolely nohy. Z dostihového sportu byl vyřazen.

Byl nabídnut do jezdeckého oddílu ve Zlíně. Charakterově bezproblémový, pod sedlem nevymýšlel lumpárny a snažil se plnit všechny jezdecké požadavky. Bohužel se nikdy nenaučil ohýbat své velké tělo. Další využití ve sportu se ukázalo nulovým. Pro parkury měl slabou mechaniku pohybu, neuměl schovat pod sebe nohy, aby se na překážce vyhýbal ráhnu a na drezuru byl nemotorný. Rok se uplatnil jako provozní koník. Jenomže ... zkušený jezdec chtěl závodit a pro začátečníka byl doslova „rozhrkaný žebřiňák“. Na jeho dalším osudu se podepsala i špatná krmitelnost. Pořád byl hubený. Každá změna krmné dávky znamenala koliku.

V roce 1984 opustil Zlín. Bohužel si již nepamatuji, co bylo jeho dalším osudem. Chtěla bych věřit, že si ho vzal nějaký človíček domů na rekreační ježdění. Na procházky přírodou byl skvělý. Každý plnokrevník udělá službu, jen mu najít ten správný obor činnosti.