Olson

Napsala a nafotila Marcela Klingorová, publikováno: 10.10. 2011

Olson se do Čech dostal v říjnu 2007. Tehdy si tříletého potomka plemeníka Japa a zároveň čtvrtého v polském derby toho roku vyhlédl během dražby na závodišti Služewiec Josef Váňa. Podle dosažených výsledků měl Olson také na našem území patřit k výrazným posilám ve vytrvaleckých testech. V květnu 2008 se postavil na start Mem. Vlastimila Smolíka. Rozhodně nezklamal. Vedený žokejem Janem Rájou jistě zvítězil. Majitel druhého v cíli Torluse sice po doběhu podal protest proti křižování, dostihová komise ovšem usoudila, že na konečný výsledek nemělo vliv. První velké, ale zároveň poslední vítězství reprezentanta stáje Galaxie, bylo tedy na světě.

obrázek - Olson
Olson na parkúru

Třebaže byl Olson kupován do překážkového provozu, měsíc po svém triumfu ho ještě jednou čekal rovinový start. Chuchelský Zlatý pohár GM Electronic, v němž triumfoval po tuhém boji o nos Camill před Saldenzarem, se Olsonovi nevydařil. Doběhl předposlední. Přechod na překážky byl tím pádem zpečetěný. Olson si svůj debut odbyl v půlce července ve Světlé Hoře. Trojkový dostih přes proutěné překážky nedokončil. V jeho průběhu musel být žokejem Bartošem zadržený. Z premiéry se stala derniéra a líbivý ryzák s lysinkou nadobro z dostihového dění zmizel. Zařadil se mezi mnohé další, kteří dělají radost svým jezdcům či majitelům v jezdeckém sportu.

Veronika Fišarová, která v říjnu 2010 spojila svůj život s Olsonovým, vypráví: "Olsonek si dnes užívá život bez trysku na oválu. Je ustájený v Horách nedaleko Karlových Varů. Ve skvělém prostředí, kde nechybí prostorné výběhy a krásná příroda. Naše společné začátky byly ovšem velice krušné. Olson byl úplně jiný, než koně, které jsem před ním jezdila. Na kolbišti se mnou utíkal i přes malou kavaletu na zemi. Jsem moc ráda, že jsem jeho povahu odhalila přes zimu v hale. Rázem nastala změna k lepšímu. Skákání nám přestalo dělat problémy. Škoda, že se mu v lednu odřela záda a dostala se mu tam plíseň. Takže jsme nemohli jezdit. V tom čase jsem si s ním hrála a zkoušela různé věci. Zjistila jsem, že je to nesmírně komunikativní zvíře. Začali jsme se věnovat horsemanshipu a hodně jsme si tím upevnili vzájemnou důvěru. Mohu na něm jezdit bez uzdečky i sedla. Když pro Olsona jdu do výběhu, jakmile mě spatří, přikluše mi naproti. Začínají se dostavovat také naše první malé sportovní úspěchy. V květnu letošního roku jsme zkusili veřejný trénink a soutěž na styl jsme vyhráli. Letos máme v plánu sbírat zkušenosti při veřejných trénincích na překážkách do 90cm. V příští sezóně nás již čekají oficiální parkury. Mám navíc velkou výhodu, že ještě jezdím za děti, takže můžeme začít "ZM" a pokračovat výše," střádá své plány Veronika.