Ozon

Napsala Marcela Klingorová, foto autorka, publikováno: 6.11. 2011

Odchovanec německého hřebčína Bona začal svoji dostihovou kariéru pěkně zostra. Životní křest ho čekal v polovině srpna 2004 v Ceně Masise. Zkouška nejvyšší kategorie, v níž se tehdy blýskl Jazz Dancer, skončila pro Ozona 7. místem. Do stejných vod, tedy mezi elitu, zamířil i v následujícím startu. V Ceně zimního favorita se opětovně prosadil Jazz Dancer a potvrdil svou nadvládu mezi dvouletými. Ozon doběhl předposlední a dočkal se sestupu do trojkové společnosti. Nikoho nenechal na pochybách, že na ni má, a poslední říjnový den na chuchelské dráze lehce triumfoval.

Také úvodní start sezóny 2005 skončil pro Ozona a jeho tým vítězstvím. V dostihu II.kategorie vyhrál ještě přesvědčivěji – zadrženě o sedm délek. Vrátil se tedy mezi špičku, do Mem.prof.V.Michala (NL, 1.400m). Čistě mužská záležitost nedopadla pro Ozona špatně, v cíli byl čtvrtý za Arrinaem, Red Riotem a Set In Motionem. Ten rok byl pro tříletého Ozona nejnáročnějším. Čekalo ho celkem 10 startů ve sprintech nejvyšší kategorie. Dosáhl v nich dvou vítězství, přičemž to nejcennější se zrodilo v mostecké "jedničce". Nechal za sebou takové soupeře jako Oro Verde, Forest Man či Palmare. Dotované 5. místo se přivezl také z rakouského Ebreichsdorfu. Porozuměl si s Ivou Miličkovou a za její asistence vytěžil ve zbývajících dostizích (Svatováclavská a Zářijová cena) 2 čtvrtá a 1 třetí místo. To bylo dost ceněné, neboť ho dosáhl v rámci Central European Breeder´s Cupu v Rakousku. Famózní Scyris sice bez sebemenšího náznaku souboje vyhrál, ovšem Ozona od druhého v cíli Certuse dělila pouhá hlava. Hned v březnu 2006 se čtyřletý Ozon do Ebreichsdorfu vrátil, aby vybojoval prvenství v Listed dostihu dlouhém 1.100m. S rakouským publikem se potom rozloučil hned v dubnu 3. místem. Velkolepě se uvedl na konci května v Chuchli, kde po boji o hlavu vyzrál na svého nejčastějšího soupeře Certuse. Do konce sezóny podobný výsledek bohužel již nezaznamenal.

Druhé místo, opět za Certusem, mu patřilo v karlovarském Poháru FF (NL, 1.200m), čtvrté v Zářijové ceně (NL, 1.00m). Úspěšnou sbírku ještě doplnil 5.místem v Mostecké Severočeské ceně (I.kat., 1.200m) a pražské Svatováclavské ceně (Listed, 1.200m). V sezóně 2007 se na dráze vůbec neobjevil. Mezitím změnil majitele i trenéra. Od Martina Wolfa ho do péče převzala Petra Jirátová, která Ozona obsedala a byla s ním po celou dobu v těsném kontaktu.

obrázek - Ozon
Ozon v drezúrním hávu

Nabíral pomalu síly, aby v sezóně 2008 doslova vydržel prvenství v dostihu III.kategorie. První a také poslední. Z dvojkové Ceny Diners Clubu odešel poražený od tříleté bělky My Dragon a formu ztrácel pozvolna dále. Poslední umístění – 3.místo – zaznamenal v září v trojkovém testu.

Sezóna 2009 se pro sedmiletého Ozona odehrávala ve znamení doběhů mimo tabuli. S aktivní kariérou se rozloučil 19.července v Karlových Varech. Na dráze vzdálené několik málo kilometrů od jeho působiště. Z dostihového harcovníka se stal rekreační koník s lehkým sportovním zaměřením. Sandra Močičková, která valacha na jízdárně ve Staré Roli připravuje, o něm zpočátku říkávala: "Pod sedlo chodil maximálně třikrát – čtyřikrát týdně. Ve zbytku se lonžoval nebo byl puštěný. Ovšem pouze v hale. Protože ze všech výběhů, do kterých jsme ho dali, pokaždé utekl. Buď je přeskočil nebo protrhl ohradník. Jeho neřesti jsme tedy využili a začali s ním opatrně pracovat. Ve volnosti nemá problém skočit oxer 1,30m vysoký a 1,5m široký. Přehoupne se jako nic. V tréninku skáčeme kolmáčky tak kolem 110cm a oxery 90-100cm. Tu a tam si Ozon postaví hlavu. To je potom nejlepší zahodit otěže a jdu se s ním projít ven. Moc rád se cpe. Už je to na něm také vidět. V terénu je to spolehlivý koník. Má to v hlavě srovnané. Nevadí mu cizí prostředí ani neznámí koně. Letos jsme již zaznamenali několik výrazných úspěchů při veřejných trénincích a to jak v parkuru, tak v drezúře. Jen ho mám podle trenéra jezdit více dopředu. Zatím jsme se tak trochu oťukávali a já se jistila, aby překážky třeba neproskakoval." Během sezóny 2011 bylo definitivně rozhodnuto, že Ozon zůstane u nenáročných hobby parkurů. V první řadě jako spolehlivý učitel pro mladé jezdce.