Palmare

Marcela Klingorová, foto Kristýna Čermáková, publikováno 8.6. 2014

obrázek - Palmare
Palmare

Začátkem ledna 2001 se narodil první a toužebně očekávaný potomek slavných rodičů a význačných koňských osobností českého turfu 90. let minulého století. Otcem byl Mir Sada, nejlepší dvouletý hřebec roku 1995 (ani v jednom ze šesti startů nebyl poražený), premiant Starohájského derby (L) a senzační vítěz Velké ceny českého turfu (Gd-3). Matkou byla Palomia. Vítězce Velké ceny Prahy z roku 1996 a dvojnásobné vítězce Ceny Jezdectví z let 1994 a 1996 se díky svým vyrovnaným výkonům na nejvyšší scéně přezdívalo "železná lady". Jak se později ukázalo, Palmare je (a nejspíš už zůstane) jejich nejúspěšnějším potomkem. Odchovanec tochovického Cavalier Sportu ing. Chaloupky, který trénoval nejen jeho, ale také oba rodiče, zvítězil v Poháru filmového festivalu (K.Vary 2004, NL, 1.000m) a je držitelem rekordu na kilometrové distanci (čas 0:59,7min, Chuchle 2004). K dalším velkým úspěchům patří 2. místo ve Svatováclavské ceně (L, 1.200m, Chuchle 2005), 3.místo v Ceně Masise (NL, 1.200m, K.Vary 2003) a Zářijových cenách (NL, 1.000m, K.Vary 2005 a Chuchle 2006). Možná by hnědákova hvězda zazářila mnohem více, nebýt opravdu kvalitních soupeřů, se kterými se často na startu potkával.

obrázek - Palmare
Palmare

Stačí připomenout středoevropského krále sprinterů Scyrise (Kůň roku a Nejlepší starší kůň, Sprinter roku jako čtyřletý, pětiletý, šestiletý i sedmiletý), Silnara (Šampión sprinter 2002), Certuse (mnohonásobný vítěz dostihů nejvyšší kategorie vč. Svatováclavské a Velké dubnové ceny, Lázeňské míle a Poháru FF) či Heretica (vítěz jedničkové Ceny Shaumann ČR, 2. místo v Ceně zimního favorita). Stálého jezdce Jiřího Chaloupku, který byl na rovinách v jeho sedle v období 2003-2007, vystřídal Jaroslav Myška ve dvou dostizích přes proutěné překážky III. a IV.kategorie (4. a 9.místo). V rozmezí čtrnácti květnových dní roku 2009 se Palmare pokusil uspět v překážkových testech ještě dvakrát. Oba dva starty dopadly špatně, do cíle se nedostal ani v Brně, ani v Pardubicích. Dostihovou kariéru pověsil na hřebík.

Celých pět let se o Palmara starala Markéta Havlíčková. Do dubna 2014 byla jeho jezdkyní i spolumajitelkou. "Užívá si skvělého rekreačního života. Je to milionový kůň s velkým srdcem. Nikdy jsem nepoznala hodnějšího plnokrevníka. Samozřejmě je díky tomu miláček stáje. Dnes se Palmík nachází v Dolních Počernicích u pana Vavrouška. A musím uznat, že i když je Palmare vysloužilý dostihák, tak to stále umí na velké louce pořádně rozběhnout, že mám až slzy v očích z toho, jak mi do nich fouká vítr. Ale jako hodný a správný koník nakonec bez problémů zastaví."