Palomia

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 29.8. 2006

V té době díky tolik oblíbené "imigrační vlně" vyměnila francouzskou domovinu za podstatně tvrdší podnebí PALOMIA. Byla zařazena do tréninku Václava Chaloupky ve středočeských Tochovicích. Palomia byla raná, a tak absolvovala svůj životní křest začátkem května na chuchelské dráze. Na kilometrové trati doběhla jako druhá. V Tochovicích 29.května rozběhaná Palomie v sedle s Ivanem Kubem zužitkovala již chuchelskou zkušenost a vyhrála. Dalším dějištěm bylo tehdy Rakousko, kde Palomia vyhrála dostih na 1200m. V polovině srpna se jí ale jedničkové Velké ceně dvouletých se jí nevedlo, skončila devátá. Výsledek brzy napravila blýsknutí ve formě vítězství v mílovém dostihu II.kategorie na domácí půdě a dvouletou kariéru ukončila druhým místem v Ceně zimního favorita.

obrázek - Palomia
Palomia na dráze

Klasický ročník napověděl, že Palomii vyhovovují tratě mílové. Palomia nastoupila jako tříletá do deseti klání a v uvozovkách pouhé jedno vítězství v Ceně Jezdectví nemění nic na faktu, že kvalitní mílařka startovala výhradně v testech té nejvyšší kategorie a tudíž v žádném případě nesnižuje její další výkony (dvakrát druhá a třetí, jednou čtvrtá).

Jako čtyřletá si v této sezóně 1995 z 11 startů třikrát (Velká květnová, Cena Svazu chovatelů a majitelů a jedničkový triumf ve Slušovicích) vychutnávala potlesk jásajících tribun a v pěti případech skončila do pátého místa, včetně kilometrového Zlatého poháru filmového festivalu v Karlových Varech, kde byla čtvrtá.

Následující dvě sezóny byly ve spojení s výkony Palomie těmi nejzdařilejšími. Nejvýraznějším bylo prvenství tehdy pětileté hnědky v srpnové grupové Velké ceně Prahy, kde o lehké dvě délky udolala svého úhlavního pronásledovatele Gay Devila (ten se jí "pomstil" třeba v Pardubické míli a odkázal ji na stříbrnou příčku). Tomu ovšem předcházelo ještě vítězství v chovatelské Ceně Jezdectví či neméně cenné druhé místo z Velké dubnové, ve které se lépe dařilo jejímu stájovému kolegovi Cayras Ballovi.

Sezónu 1997 započala prvenstvím ve Velké dubnové a opět začala tahanice o triumfy s rivalem Gay Devilem. Toho tady pokořila, ale v obou květnových startech doběhla druhá za Master Copym v Bratislavě a Gay Devilem ve Velké květnové. Po třech druhých místech a jednom pátém smůlu protrhla dvojicí startů na Slovensku, kde s Petrem Kubíkem, nejčastějším jezdeckým partnerem, jistě opanovala jedničkové testy.

Další rok je v jejím podání spojen zejména se skvělým 4.místem v maďarském Imperial díj, rovině z kategorie grupy dvě, kde ztrácela necelých 5 délek na vítěze a na hřbetě nesla mladého jezdce Jiřího Chaloupku. Na sklonku sezóny se dokonce postavila ke dvěma jedničkovým startům přes proutěné překážky a pod svým trenérem Václavem Chaloupkou dosáhla na sedmé a desáté místo.

Rok 1999 byl posledním rokem klisniny aktivní činnosti. "Železná lady", jak zněla její přezdívka pro vyrovnané výkony na dráze, sice ani v jednom z deseti startů nedosáhla na prvenství, přesto vybojovala třikrát bronz v dostizích I.kategorie na závodištích v Chuchli, Mostě a K.Varech. Svou bohatou závodní kariéru ukončila s bilancí 70 startů a 12 vítězství, na dotacích vydělala téměř milión a půl korun.

obrázek - Palomia
Palomia s kamarádkou Rhyme Melody

Palomii se v roce 2001 narodil zatím její nejlepší potomek, hřebec Palmare. O rok později kolem ní ochomýtala Palomba a o přesrok Porta Coeli. Posledním potomkem zůstal Pernod. Osud si ovšem vybral k velké zkoušce Palomii. Začaly ji pronásledovat problémy se zrakem, postupem času slepla. Nejprve na jedno oko, ale brzo Palomii začalo trápit i druhé oko. Když byla ve fázi, kdy viděla jenom obrysy, její hříbátka nosila na ohlávce rolničku, aby maminka rozpoznala, kde své neposedné miminko má. Obrovskou oporou byla pro Palomii po celé těžké období klisna Rhyme Melody, která ji spolehlivě všude vodila a její útrapy tak alespoň trochu zmenšovala.

Zlom nastal letos v létě, Palomia v úmorných vedrech přišla i o ty poslední zbytky zraku a navíc o pomocnici Rhyme Melody. Ostatní koně si na nebohou klisnu stále více dovolovali, ona sama bloudila a narážela na všechny překážky. Tohle trápení, které logicky nemohlo dopadnout jiným, než tím nejstrašnějším vysvobozením, se ale přeci jenom alespoň dočasně podařilo oddálit. Citlivá dušička vyhrála díky klisnině ochránkyni Evě Ráczové nakonec také u Václava Chaloupky, který se s podobnými smutnými případy musí vyrovnávat podstatně častěji a brát je tedy jako nedílnou součást života mezi koňmi. Veterinář byl z cesty odvolán a kobylce připraven samostatný výběh, ve kterém jí bude společnost dělat malý poník. Prozatím je život jedné z nejvýraznějších koňských osobností travnatých oválů z minulých let zachráněn a za všechny přejeme Palomii, aby ještě dlouho užívala čerstvého vzduchu a šťavnaté travičky.