Parigote Gaie

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv Zuzany Pavlové, publikováno: 17.4. 2008

obrázek - Parigote Gaie
Parigote Gaie
jako rekreační kůň

Ryzka Parigote Gaie narozená v r. 1990 patřila do skupinky klisen, které byly v 90.letech přivezeny z Francie s vidinou dobrých výsledků na dráze a později také v chovu. Zájem o tuto klisnu byl pochopitelný - stopy vedly za kvalitou, zejména přes jejího otce Vacarme (vítěze grupy 2 a umístěného v grupě 1) k plemeníkovi Lyphardovi. Jeho jméno bylo dostatečnou zárukou předpokládaných úspěchů. Rovněž z rodiny ze strany matky Palanges vzešli mnohanásobní vítězové, grupové scény nevyjímaje.

Parigote Gaie bohužel dostala pramalou šanci vyniknout na dráze, startovala pouze jako dvou- a tříletá, většinou v dostizích III.kategorie. Dvojnásobná vítězka (z 9 startů převážně ve sprinterských testech) se čtyřikrát umístila do 5.místa.

Velká očkávání nesplnila ani v chovu. Jejím prvním partnerm byl Saher a z tohoto spojení se roku 1995 narodil tmavý hnědák Pan Gai, který podobně jako jeho matka v dostihovém provozu moc času nepobyl. Během tří sezón absolvoval 13 rovinových dostihů III. a V.kategorie (v té ukořistil 1 prvenství) a dosáhl na 6 umístění do 5.místa.

Ještě tenčí je výpis dostihové kariéry ryzáka PALERMA po Big Walt, narozeného v roce 2000. Startoval až ve třech letech, shodně obsadil 10.místo v dostihu IV. a posléze V.kategorie. V současnosti je využíván jako sportovně-rekreační kůň. Jakékoliv záznamy v databázi dostihových výsledků chybějí u Pedra Del Santa narozeného v roce 1997 a jak je z jeho jména patrné, syna plemeníka Assisi del Santa. Bohužel mi není známo ani jeho další zařazení či využití.

Parigote Gaie v chovu již nepůsobí a dnes si užívá zaslouženého, ale zároveň aktivního odpočinku nedaleko Zadní Třebáně u Karlštejna.