Pastel

Napsala a fotila Marcela Klingorová, publikováno: 24.7.2007

Výraznější úspěchy a zkušenosti získané v překážkových dostizích později na parkurech využil černý hnědák Pastel (narozen 1965). Jeho otcem byl vítěz Derby z roku 1960 Cejlon, a ten své skokové vlohy předával svým potomkům. Ze čtveřice účastníků Velké pardubické mu největší slávu zajistil Limit (jednou vítězný, druhý, třetí a pátý). Skokanskou potenci rodiny ze strany matky Pastvy nezapřela ani Paseka (ve Velké druhá).

obrázek - Pastel
Pastel

Dostihová kariéra albertovského odchovance a zástupce státního statku Veltrusy gradovala v roce 1973. Po rozcvičce v rovinovém mílovém dostihu, kdy po razantním útoku v cílové rovince po boji o délku společně s jezdcem Drlíkem s přehledem triumfoval, přešel ve stejném stylu i na proutěné překážky. V Chuchli nejprve pod V.Kučerou protnul cílovou pásku po tuhém boji v současném doběhu s Valdemarem (po Masis) na trati 2.400m, posléze si prvenství rozdělil na stejné trati a opět po tuhém boji s Bledaxem (po Astyanax). V Pardubicích opanoval dostih vyhrazený amatérským jezdcům na 2.600m v sedle s Francouzem Bianconim. Závodní služby byl zproštěn a do starorolského klubu přivezen v roce 1976. Na rozdíl od svých drobnějších kolegů každého příchozího upoutal nejenom výškou, ale i bohatou dlouhou hřívou a kšticí.

Měl nádherné velké a veselé oči. Až do svého skonu mohl zůstat hřebcem, nikdy se chlapsky a nebezpečně neprojevoval ani ve skupince koní. Byl proto dalším spolehlivým pro ve své době tolik oblíbené jezdecké akademie. Dodnes klubovou kroniku zdobí fotografie, na níž je zachycený při čtverylce dvorních dam v pohádce O smutné princezně, židličkové a při skoku poslušnosti, kdy bez zaváhání proskakoval kruhovou obruč, propletenou barevnými proužky krepu.

Čas neúprosně plynul, ale u Gusty, jak zněla Pastelova přezdívka, jako by se pozastavil. Byl v takové kondici, že výbor klubu svolil, aby se některé z domácích klisen staly jeho partnerkami. Ze spojení s bělkou Salvií se narodila Santa Lucia. Ta po něm zdědila tvrdost a vitalitu – ještě dnes ve 20 letech srší zdraví a jezdcům dává dost zabrat. Dalším potomkem byla kobylka Fleur (z Flory, po Coral), po porodu velmi slabá a bez velkých šancí na přežití. I u ní ale Pastelovy geny zapracovaly. Byla přikrmována a stal se z ní pěkný koník. Nejsouměrnějším, nejmohutnějším a vlastně i jediným Pastelovým synem byl hnědáček Solongo (ze Salvie). Do něho vkládané naděje byly ztraceny několik málo měsíců po narození. Následky kolize s dalším hříbětem ve výběhu byly bohužel tragické.

Přestože jsme věřili, že si Pastel v naší péči užije mnohem delší dobu, způsob, jakým z onoho světa odešel, by mu asi mnohý hřebec záviděl. Pastel na věčné pastviny odcválal v 21 letech po srdeční zástavě, která ho postihla právě v okamžiku, kdy se chystal připustit další kobylku...