Prodigieux

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, datum zveřejnění: 21.11. 2013

obrázek - Prodigieux
Prodigieux

Francouzský rodák se na české překážkové scéně poprvé objevil v dubnu 2002. Stalo se tak v Kolesech, v dostihu IV.kat. přes proutěné překážky. Po boji o půl délky doběh druhý za Čambalem. Ve své první steeplechase, pardubické "čtyřce" dlouhé 3.900m, obsadil 4.místo. Mostecká steeplechase II.kategorie, ve které zvítězil Barwick trenérky Horákové, byla nad jeho síly a v průběhu byl stálým jezdcem J.Štohanzlem zadržený. Premiérový start roku 2003 absolvoval bílý kostnatý valach v únoru v italském Pau. Bohužel bezúspěšně. Jeho další zahraniční destinací byla Francie, ale ani na závodišti v Bordeaux-Le Bouscat se české barvy neprosadily. Jako kdyby byly další výkony Synefosova syna zakleté. Už se mu nepodařilo v žádném dostihu dosáhnout cíle. Nic na tom nezměnil ani poslední pokus v červnu 2004 v Netolicích.

Prodigieux znamená ve francouzštině úžasný, jedinečný, zázračný. Jestli svému jménu nedělal čest v dostihovém provozu, ve své druhé životní etapě jako rekreační koník ano. Nějaký čas byl k vidění na parkurech. Pod svým někdejším trenérem ing. V.Chaloupkou a také pod jeho zetěm P.Horčičkou dosáhl sportovní výkonnosti st. "ZL". "Próďa" je v majetku veterináře J.Ryjáčka a ustájený na Ranchi Y v Rožmitále. Mnoha lidem přirostl k srdci. Přesto, že je na něm znát nevalný zdravotní stav, který mu bránil v přípravě a lepších výkonech při dostizích. Eva Melicharová, majitelka před časem na tomto ranči ustájeného Bellcanta, povídá: "Jezdí na něm malé holky, protože těžší jezdce už nemůže nosit. Je to taková hromádka nemocí, má špatné nohy. Jednu nohu má sloní a celkově nevypadá nic moc. Každopádně se mu věnuje jedna holčina, která ho nadevše miluje. Stará se o něho, jak nejlíp může."

Její kamarádka dodává: "Je to můj miláček, za nic bych ho nedala. I když na začátku jsme prožívali krušné chvilky. Prodík je kostnatý, ať se do něj cpe cokoliv, tak bude stejně vypadat jako kostra."