Rebel's Pride

Napsala Marcela Klingorová, Jana Vyčichlová, foto archiv autorky a Z. Šedé, publikováno: 9.11. 2009

obrázek - Rebel's Pride
Rebel's Pride

Hnědák Rebel's Pride, syn britského Irish Pride a maďarské Rebeky, se narodil v únoru 1991. Kariéru začal opatrně, ve dvou letech vyběhl třikrát a to až na samém konci sezóny. Ve všech startech v trojkových dostizích (distance 1.200m až 1.400m) se umístil, při debutu získal čtvrté, v dalších potom po dvou 3. místech. Mnohem vytíženější byl, co se počtu startů týče, jako tříletý. Vyběhl celkem osmkrát, vesměs na vytrvaleckých distancích, ale až na jediný trojkový dostih (předposlední místo) se účastnil výhradně dostihů IV.kategorie.

Lysolabské zářijové vítězství s am. Kykalovou v sedle bylo jediným triumfem v celé kariéře. Nikterak úspěšná sezóna (5x doběhl mimo dotované příčky) s výjimkou 2.místa, které vybojoval pod J. Tomkem v květnu v Chuchli, byla zároveň poslední rovinovou. V roce 1995 zamířil na skoky, ale stihl absolvovat pouhé dva starty, opět až v říjnu. Ani benešovské proutky, ani steeplechase v Lysé mu nevyšly a doběhl v poli poražených.

obrázek - Rebel's Pride
Rebel's Pride ve všestrannosti

Rebelovu další životní pouť přibližuje současná majitelka Jana Vyčichlová: "V roce 1997 byl zakoupen panem Kavkou do sportovního oddílu Fojtov nedaleko Karlových Varů. Pod Kateřinou Veselovskou si v parkurovém skákání a všestrannosti dokonce vyjezdil nominaci na Mistrovství Evropy. Nakonec se tam opravdu dostal, ovšem na ME juniorů ve všestrannosti, konaném v září 1999 ve francouzském Vittelu, v sedle s Tomášem Kavkou. Bohužel byli kvůli úrazu šlachy v cross country ze soutěže diskvalifikováni. Krátce po návratu domů Rebču zranil jiný kůň ve výběhu a přišel o oko. Začátkem listopadu 2000 jsme si ho vzali do pronájmu pro JSS Tandem –Rosnice. Nebyla to láska na první pohled, ostatně kdo by se zamiloval do "provozáka" bez oka...

Ve skutečnosti to byla láska na pohled druhý, zato na celý život. Kdyby mi to tenkrát někdo řekl, vysmála bych se mu. Následující sezonu jsme spolu startovali v parkurech "Z" až "ZL", občas jsme se umístili , ale pořád to nebylo ono. V dubnu 2002 jsme si Rebku koupili a rozhodli se vrátit ho do soutěží ve všestrannosti, které měl tak rád. Z handicapovaného koně, o němž si mnoho lidí myslelo,že patří do starého železa, stal znovu silný a vitální kůň. Ve vzduchu byl více jak na zemi...Věnovali jsme se tedy soutěžím ve všestrannosti a hned v první společné sezóně se Rebel vyšplhal z bronzových podkov ("Z") až do stupně "L" a pomohl mi ke startu na MČR juniorů.

Je obdivuhodné, že i s tak velkým problémem, jako je ztráta oka, se dokázal vyrovnat a podávat výtečné výkony v obdélníku, na trati cross country i v parkuru. V roce 2003 jsme se umístili na MČR juniorů jako čtvrtí a v roce 2004 pátí. Do roku 2006 jsme se už jenom rekreačně zúčastňovali nižších parkurů, jen tak pro radost. Od roku 2007 je Rebel v důchodu. V loni jsme se přestěhovali do JK Sagyra v Šabině, kde si Rebel užívá pastvin a procházek do terénu.