Red Extreme

Napsala Pavla Staňková, foto Zenon Kisza a Karin Luftmanová, publikováno: 31.12. 2008

I na českých dostihových drahách můžeme zahlédnout stejné barvy, ve kterých běhal fenomenální Phar Lap. Tyto barvy české stáje Stáj Mustang - Neuberg hájil v letech 2006 - 2008 Red Extreme.

Mohutný 170 cm měřící hnědák se narodil 16.4.2004 u Ladislava Trojana v Praze Modřanech. Jeho otec High Extreme (IRE) je synem celosvětově žádaného plemeníka Danehill (USA), kterého není třeba dále představovat. Matka Redmona (po Dara Monarch (GB)) pochází z velice kvalitní rodiny klisny Relation, kterou proslavila Redmonina matka Redakta, jedna z nejúspěšnějších klisen hřebčína Napajedla, dobře známá nejen na našich drahách ale i v Německu, kde byla sportovními novináři zvolena Koněm roku 1985.

obrázek - Red Extreme
Red Extreme s taktéž plnokrevným kolegou Silákem

Red Extreme neudivoval svými výkony na dráze jako Phar Lap, ale jeho majitelé ho mají rádi stejně tak jako Australané svého "Bobyho". Jako 2letý se na dráze objevil pouze 3x, z čehož se dokázal jednou umístit na 3. místě. Jako 3letý vyběhl celkem 6x a opět dosáhl nejlépe na 3. místo, tentokrát dvakrát.

Úspěšnější pro něj byla 4letá sezona, ve které se ukázal 2x na rovině a 1 na proutkách. Svůj první rovinový start proměnil ve 3. místo. Poté si na pardubické dráze odbyl debut na proutí, kde se však sešla velmi silná konkurence kvalitních rovinových koní v čele s Charleym (druhým z Derby). Rychlé tempo nasazené špičkovými rovináři však nebylo to pravé ořechové pro poctivého skokana, a tak jej Tomáš Hurt po prvním kole zadržel. Třetí start absolvoval Red Extreme opět na rovině a konečně vyhrál.

Bohužel si na tvrdé benešovské dráze poranil šlachu, a tak strávil celý červen rehabilitací v Mimoni a poté odpočíval s chovnými klisnami a hříbaty ve výběhu v Újezdě pod Troskami, odkud se v půli září stěhoval do jezdeckého klubu ve Staré Boleslavi, kde mu dělá společnost plnokrevný Silák. A co o něm říká jeho majitelka? : "Redíka to běhání snad i bavilo, ale je to velký kůň a pozdní, takže mu to moc nešlo a taky mu, jak je velký a pořád rostl, sem tam něco bylo, takže nemohl pořádně pracovat. Smůla taky je, že přestože by vzhledem ke své konstituci měl být lepší na měkku a taky je pro něj měkko lepší, měl rád tvrdo. A to mu zase, bohužel, nedělalo moc dobře.

Nyní chodí v kroku a klusu pod sedlo a s malýma holkama anebo jen tak na vodítku za jiným koněm, nejčastěji za patnáctiletým hanoverákem Karlem. Docela rychle se to naučil, takže může chodit klusat i bez sedla. Uvidíme jak to s ním bude dál, jsou mu čtyři a vypadá to, že stále ještě roste, takže ho co chvíli něco někde pobolívá. Zřejmě z něj udělám parkurového skokana, ale třeba se časem na dráhu vrátí, do překážek. Nevím. Každopádně je teď můj a začíná zima, takže není třeba ho honit."

Za vyprávění o Redovi musím poděkovat dvěma lidem. Romanu Páleníkovi, kterému patří Stáj Mustang, a samozřejmě Karin Luftmanové, Redově a Silákově majitelce, která mi na dotěrné otázky ochotně odpovídala.