Registana

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 22.9. 2006

V rodném Německu nad ní po neúspěšných startech, které absolvovala jako tříletá, mávli rukou a tak ji na podzim roku 1999 pro stáj Wrbna do tréninku získal Čestmír Olehla. Jestliže u našich západních sousedů odchovankyně hřebčína Görlsdorf nedokázala nic závratného (překážkový debut ani nedokončila), svůj přirozený talent naplno rozvinula až v Čechách. Z celkových 33 startů získala 21 prvních míst a jedenáct umístění. Vydělanými dotacemi se přehoupla daleko přes deset milionů korun. K největším přednostem tmavé hnědky patřila téměř stoprocentní spolehlivost. Nenajdeme mnoho koní, kteří v takto těžkých dostizích, jakých se Registana účastnila, jen ve dvou případech nedošli do cíle. Pouze jedinkrát upadla a jednou nedokončila kurz kvůli jezdecké chybě. Utíkala na rychlé dráze, poradila si i s oranicí. Uměla vyhrát v dostihu dlouhém 3.300 metrů i mnohem delším.

Velká pardubická 2003

Třebaže se Registana chystala na svoji premiéru v nejtěžším dostihu starého kontinentu, byla jeho ústřední favoritkou. Tři starty, které před 113.ročníkem Velké absolvovala, měla totiž zcela ve své režii.

obrázky - Registana
Registana © Jana Němečková

Začátkem června triumfovala v Meranu v grupovém dostihu, potom jasně vévodila druhé kvalifikaci na Velkou a porazila v ní mimo jiných i Maskula. V srpnu si odskočila, jak jinak než vítězně, opět do italského Merana.

Předseda pořádajícího dostihového spolku M.Petráň v jednom rozhovoru podotkl: "Registana je favoritkou, ale nezapomeňte, jak specifickou Velká je. Nelze vyloučit překvapení, už mnohokrát se z triumfu radoval outsider". Nestalo se tak.

Většinu dostihu cválala vepředu, hýřila aktivitou a udávala tempo společně s Bargielem. Po Havlově skoku, poslední těžké steeplechase překážce, už bojovala jenom s dvojicí možných přemožitelů – Maskulem a Decent Fellowem. Úspěšně, i když po boji o 3 délky, odrazila nebezpečný útok dotírajícího Maskula. Vydala se po stopách svého slavného předchůdce Železníka a po dvanácti letech "půstu" přivezla do Světlé Hory další cennou trofej. A zároveň po dlouhých třinácti letech vítězství ve Velké patří zástupkyni něžného pohlaví!

Když s Registanou v předešlé sezóně ve slavném italském Grand Premiu v Meranu žokej Peter Gehm dojel na 5.místě a nadšený z jejího výkonu řekl, že by ji jednou rád sedlal i do Velké, netušil, že mu oblíbená klisnička jeho přání splní tak brzy a donese ke třetímu triumfu v tomto dostihu. Stal se tak s její vydatnou pomocí prvním jezdcem, který vyhrál tři po sobě jdoucí ročníky na třech různých koních (2001 – Chalco, 2002 – Maskul, 2003 – Registana). A již tehdy svému koni bezprostředně po dostihu pro televizní kamery sklidil poklonu: "Je to nejlepší kůň, kterého jsem kdy v Čechách jezdil."

Trenér Olehla se nechal slyšet: "Spadl mi takový kámen ze srdce, že to muselo být slyšet až v Austrálii. V infarktovém finiši, kdy jí pomalu docházely síly a Maskul se nebezpečně blížil, jsem zestárnul o několik let." Trocha šedin výměnou za takovou radost stojí, nemyslíte? Novinami letěly tučné titulky typu "Narodila se nová hvězda!" Registana ohromila všechny. V sedmi letech dostala první šanci startovat ve Velké a hned zvítězila. Stala se Koněm roku 2003 a vyhrála i anketu Nejlepší překážkový kůň sezóny.

Velká pardubická 2004

Jedním slovem lze shrnout 114. ročník Velké jako dostih rekordů. Vyzrálá Registana se nezalekla ani soupeřů, ani těžké půdy, která ten rok na dráze vládla. Od startu až na cílovou podkovu zřetelně dala najevo, kdo je tím nejlepším z nejlepších a pro druhé vítězství si docválala s pohodlným náskokem devíti délek. Opět se pohybovala na čele dostihu, nad skoky nezaváhala, snad jen na dropu šla zbytečně do výšky. S lehkostí se přenesla přes Taxis a s klidem sobě vlastním a naprostou jistotou se vyhnula i karambolu na Francouzském skoku. Žádná klisna v novodobé historii nezdolala téměř sedmikilometrovou porci ve vítězné podobě dvakrát za sebou. Svého trenéra potěšila nejenom plným zásahem číslo šest, ale především vytvořením traťového rekordu dráhy! Nic dlužna nezůstala ani Gehmovi. Díky ní se stal prvním jezdcem, zvítězivším čtyřikrát po sobě.

Druhý v cíli Josef Váňa (Retriever) dění komentoval: "Myslel jsem, že by mohla být ke konci k poražení, ale jakmile jsme vyběhli na trávu, bylo mi jasné, že v současné formě ji neporazíme."

"Tohle se musí pořádně oslavit, v téhle práci nikdy nevíte, co bude zítra", tahle slova pronesl v oslavné euforii šťastný Peter Gehm ve chvíli, kdy přijímal nekonečné gratulace. Kdyby tehdy jenom tušil, jak krutou pravdu měl. Následující rok už mohl kvůli vážnému úrazu dění na dráze sledovat jenom v roli diváka. Z avízované návštěvy nakonec sešlo, neunesl by pohled na "svoji" Registanu pod jiným jezdcem...

Listopadový Cheltenham 2004

Do kolébky světového turfu přijížděla jako osobnost. Dokonce si vysloužila důvěru místních bookmakerů, kteří ji pasovali do role favoritky 6.200 metrů dlouhého Sporting Index Chase. Proč také ne, když za poslední dva roky nepoznala porážku?

Podle svých zvyklostí aktivně pracovala na čele dostihu, většinu překážek skákala na druhé pozici. Dvě překážky před vytouženým cílem si vypracovala několika délkový náskok a i když se na ni v závěrečných fázích dostihu soupeři dotahovali, nepůsobila dojmem, že by nebojovala. Když ne o vítězství, tak o nejlepší umístění zcela jistě. Před 31. překážkou osud ale rozhodl, že si český tým radost tentokrát nevychutnal. Peter Gehm ji mylně navedl na překážku mimo pořadí a famózní klisna tak poprvé ve své kariéře dostih nedokončila. Nezapomenutelný zápis o úspěchu v Čechách trénovaného koně do historických tabulek se tak nekonal, stejně tak jako důležité srovnání s úrovní ostrovních koní.

Že naháněla strach ostatním, dokazují slova Enda Bolgera, trenéra vítězného koně: "Ta klisna měla v tu chvíli všechny na kolenou. Přiznám se, že jsem nebyl smutný, když jsem ji viděl vypadnout z dostihu." Přezimovala jako majitelka titulu Nejlepší steepler roku 2004.

Velká pardubická 2005

obrázky - Registana
Po nešťastném pádu před tribunami... © Jana Němečková

Jakmile smutek ze sportovní "tragédie" ve světlohorském týmu přebolel, veškerá příprava směřovala k říjnovému hattricku. Po červnové vítězné kvalifikaci na důvěrně známé pardubické dráze formu doladila dvěma starty v Meranu, taktéž vítěznými. Do jejího sedla se "nastěhoval" James Crowley.

Ale štěstěna se i pro tentokrát odvrátila zády. Pozornost přitahující Registana byla prvním koněm, který kurz 115.ročníku opustil nečekaně brzy. Druhou překážku její jezdec najížděl podle pozdějších slov trenéra Olehly přesně tak, jak se v Anglii skáče, tedy kolmo, ale problém pádu viděl spíš v přílišné horlivosti samotné kobylky, která špatně odhadla odskok i doskok. Dodnes v uších zní hlas televizního komentátora, který se zdráhal vůbec vyslovit její jméno v souvislosti s pádem. Jako by Registana padat neuměla. Vlastně upadla poprvé v životě! Tak skvělá ona je.

Hned po nevydařeném dostihu se v táboře okolo Čestmíra Olehly a stáje Wrbna spekulovalo, co dál. Signály z Cheltenhamu i francouzského Auteil naznačovaly, že smůlovatým dostihem na své prestiži nic neztratila. Půjde do chovu nebo se pokusí o reparát?

Jako nejvýše hodnocený překážkový kůň v tuzemských statistikách si řekla o nezaměnitelný povel: "Go on!".

Třetí kvalifikace 2006

Překážkovou událostí prázdnin byl Registanin start ve třetí kvalifikaci na letošní Velkou. Nic neztratila ze svého umění, o tempo dostihu 5.800 metrů dlouhého dostihu se pod žokejem Dušanem Andrésem starala společně se svým stájovým kolegou Hastavenem. Možná i kvůli prudkému dešti, který skrápěl pardubické závodiště právě po zahájení dostihu, pak v tomto pořadí také proběhli cílem; počáteční radost z umístění ovšem zkalilo povrchové zranění na přední noze. Nakonec zapříčinilo její odchod do chovu měsíc před očekávanou Velkou pardubickou.

Vizitka

Narozena: 1.dubna 1996

Kariéra v Německu:
1999: 3 starty bez vítězství,1x čtvrtá, zisk pouhých 500 marek

Kariéra v českém tréninku:

Mimořádně úspěšná byla v italském Meranu – 10 vítězství.
V jejím sedle se vystřídali pouze 4 jezdci (J. Kameníček, P. Gehm, D. Andrés, J. Crowley)

.