Rose Rote

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv Denisy Klátilové, publikováno: 14. 11. 2012

obrázek - Rose Rote
Rose Rote

Na první životní start naší Banality jsem se moc těšila. Kodrcala jsem se za ní 17. května 1997 až do Pardubic, rovnou z týdenního poznávacího autobusového zahraničního zájezdu. Únavu jsem potlačila až před dostihem dvouletých na 900m s příhodným názvem "Cena nadějí". Kobylka vypadala skvěle a tak jsem věřila v dobrý výsledek. Doplatila na mladickou nezkušenost, špatně odskočila z boxů a na tak krátké trati své soupeře neměla šanci dohonit. Dokončila na zadních pozicích a vítězství tehdy vybojovala o čtvrt délky ryzka Rose Rote (Prince Wesport – Russian Lullaby). Žokej Zdeněk Machů ji doprovázel ve všech následujících dostizích oné sezóny. Pětkrát vyběhla, pokaždé se jednalo o start v nejvyšších kategoriích, a třikrát se umístila (druhá, čtvrtá a pátá). V červnu v Bratislavě sice doběhla čtvrtá za Vladou při mítinku Turf Gala, ale porazila Sammetsmana. V Simsonově ceně ji porazila jenom výtečná Maracudja. Nejlepší společnost neopustila ani jako tříletá. Z osmi startů jednou vyhrála v bratislavské "dvojce" a čtyřikrát doběhla do 4. místa. V Memoriálu R.Deyla doběhla čtvrtá za Sun Shine Clare, Bright Blue Sky a Maracudjou, skvělé 2.místo zaznamenala v Jarní ceně klisen, jíž ovládla Tamalirega.

V sezóně 1999 absolvovala 13 dostihů, z nejvyšší scény si tu a tam odskočila do nižších kategorií pro osm umístění do 5.místa. Tam, kde se neprosadila, byli jejími soupeři mimořádně kvalitní koně typu Bellaboye, Polynésie, Chamilla, Vsascan, Near Dancera, Palomie, Librilly, Micka, Yokoma, Hyphena či Emlah. S dostihovou kariérou, ve které předváděla výborné výkony, se rozloučila jako pětiletá v roce 2000, kdy dokázala zvítězit v mosteckém sprintu II.kategorie a osmkrát dosáhla na tabulové umístění. Samotná derniéra v podobě blízkého 3.místa v Českomoravské ceně za Sammetsmanem a San Benitem je jednoznačnou odpovědí, jak kvalitním koněm Rose Rote byla.

Rose Rote dala v plnokrevém chovu pět hříbat: klisny Rebeca (po Minds Music, 2007), Ricetta (po Glenstal, 2004), Rose Glen (po Glenstal, 2003), Ricarda (po Minds Music, 2006) a hřebečka Rising Rock (po I Shall Stay, 2002).

obrázek - Rose Rote
Rose Rote s Denisou

Ohledně Rose Rote se na mě obrátila Denisa Klátilová, která se o ni starala a jezdila na ní ve stáji, kam byla ryzka bez odznaků v roce 2009 zakoupená. V současné době má kobylka novou majitelku, ale podle Denisy je opět ve velmi dobrých rukou. Rozárka, jak ji Denisa něžně oslovuje, na www.konicci.cz vypovídá svůj vlastní příběh: "Prošla jsem již mnoha stájemi a rukou mnoha majitelů. Jako 14letá jsem se dostala do stáje, kde se mě ujala jedna slečna. Měla se mnou težké začátky, protože jsem dlouho nechodila pod sedlem. Postupem času jsem jí dělala samou radost a tím se z nás staly velké kamarádky. Ona si mě moc oblíbila, nebyla jsem její vlastní, ale to nevadilo, protože se o mě starala úplně stejně jako kdybych jí patřila. Pořád mi do ouška šeptávala, že jsem prostě její. Moc mě milovala a strašně jí na mně záleželo. Máme spolu moc krásných zážitků a vzpomínek. Jednou ale odjela na dovolenou a slíbila mi, že se brzo vrátí. Já na ni čekala a jednoho dne si pro mě přijela nová hodná slečna. Moc jsem to nechápala. Pak mě přivezla do nové stáje a tam bylo moc nových koňských kamarádů. A to je teď můj nový domov. Byla jsem prodaná do těch nejlepších rukou a v bříšku nosím mého dalšího potomka. Mám se tady moc dobře. Ale vím,že i po takové době stále chybím mé bývalé jezdkyni. Ale taky vím, že mě vždycky milovala a pořád mě milovat bude, protože mi to slíbila. Znamenám pro ni moc... Co mám ráda: Nejraději mám vodu, vždycky tak radostně cákám, že i jezdec na mém hřbetě je mokrý snad víc než já. No a jelikož jsem A 1/1, tak mám ráda cval na louce, moje bývalá jezdkyně to měla taky moc ráda, vždycky mě nechala cválat v plné síle a moc se jí to líbilo. Taky se moc ráda mazlím. Ráda i skáču, občas jsem sice byla nebezpečná, protože jsem rychle a nesoustředěně najížděla na překážku, ale dokázala jsem se i snažit. Co nemám ráda: Když jsem na louce a nemůžu cválat, to pak aj trošku zlobím..."

Protože se zachovalo poměrně málo fotografií Rose Rote z dráhy, prosíme ty, kteří by měli nějaký snímek v archivu, nechť ho zašlou na mail: bretys@seznam.cz