Sacramento

Napsala Marcela Klingorová, foto autorka a M. Skála, publikováno: 4.2.2010

obrázek - Sacramento
Sacramento

Sacramento jsme si pro naši nově vzniklou stáj Twende nevybrali náhodou. Byla jedním z mála potomků naší někdejší klisny Scavage a tak jsme chtěli pokračovat v již načatém.

Donegalova dcera nás reprezentovala jako dvouletá v roce 2000. Na dráze se objevila celkem sedmkrát a dres s bílo-červeným kárem na sebe obléklo šest jezdců s výjimkou Jiřího Chaloupky, který se do jejího sedla jako jediný vyhoupl dvakrát. S ním také dosáhla nejlepších výsledků a to dvou 3. míst ve sprintech III.kategorie (v srpnu v Pardubicích a v září v Kolesech). Byla poněkud labilnější a možná proto jí vyhovovala jemná ruka, třebaže ani pod Lucií Vondrovou, Lucií Herkovou ani Ilonou Třešňákovou se jí nepodařilo proniknout mezi tři nejlepší v cíli. O „dětském“, dosud nedostihovém projevu na její adresu mluvil po dostihu i Michael Roberts, který ji dovedl ve dvojkové Simsonově ceně k 6. místu mezi osmi startujícími. Za tento, i když „zelenáčský“ a nepovedený start jsme Sakrušce dodnes vděční, protože mít možnost si osobně popovídat s žokejem světového formátu (mimochodem velice příjemným a usměvavým), to se nestává každý den. Ani v posledním sezónním startu na domácím tochovickém závodišti nepůsobila, že by závodnímu ruchu přišla na chuť. Velkou část mílového dostihu III.kategorie se s Ivanem Kubem prala a nakonec docválala jako předposlední.

Další sezónu zůstala u trenéra V. Chaloupky, změnila ovšem majitele (a následně ještě několikrát). Celou následující sezónu se pohybovala mezi čtvrtou – pátou kategorií a k lepším výkonům patří jedno čtvrté a dvě pátá místa. V polovině roku 2002 se v péči nového trenéra (Petr Kořínek) vydala na překážky a tady zaznamenala výrazně lepší výsledky. V červencové steeplechase III.kategorie doběhla pod Tomášem Hurtem po boji o půl délky druhá a následně na brněnském závodišti se stejným žokejem trojkový dostih dlouhý 3.800m vyhrála. Po úspěšné tečce za sezónou se opět vrátila do Tochovic, aby se zde připravila na svůj jediný, ale bezúspěšný překážkový dostih roku 2003.

obrázek - Sacramento
Sacramento jako dostihový kůň

Sacramento byla záhy nato zařazená do chovu a s populárním Mir Sadou dala v dubnu 2004 prvního potomka, robustní hnědku Sacré Coeur, prozatím dvojnásobnou vítězku III. a IV.kategorie a několikanásobně dobře umístěnou vytrvalkyni. Ještě lepší výkonnost prokázal klisnin pravý bratr, o rok mladší sprinter Sagitárius, pětinásobný vítěz II., III. i IV.kategorie. V roce 2006 narozená Srí Lanka (dcera bělouše Bacara) vyběhla až jako tříletá ve steeplechase IV.kategorie, její debut skončil posledním místem.

V roce 2007 si Sacramento odskočila opět do dostihového provozu, aby v květnu získala na brněnském závodišti ve steeplechase V.kategorie třetí místo. Ale stihla i připouštění, opět Mir Sadou a z toho spojení se v roce 2008 narodil hnědák Sibiskit. Sacramento je nyní v chovném stádu tochovické centrály Cavalier Sport a v roce 2009 byla připuštěna brazilským grupovým vítězem Forever Bond.