Sacré Coeur

Informace shromáždila a dále zpracovala Marcela Klingorová, foto Lucie Dítková, datum zveřejnění: 8.1. 2014

Stále mám v živé paměti fotografie pořízené v tochovickém výběhu v březnu roku 2005. Malé, vlastně to nejmenší hříbátko ze všech, zvědavě pokukovalo po kolemjdoucích. Díky drobounké postavě se mu dokonce několikrát podařilo podlézt ohradník. Mělo výrazné, živé a hlavně rošťácké oči. Tak si pamatuji hnědku Sacré Coeur, domácí chovatelský "produkt" pocházející z mých oblíbenců Mir Sady a Sacramento. Je vnučkou Scavage, jedné z nejmilejších a nejkrásnějších reprezentantek naší stáje. Kroky malé Sakrušky jsem tedy sledovala od samého počátku. Pryč jsou časy, kdy o ní mluvím jako o malé. Narostla do pořádného koně se správnými proporcemi. Zmohutněla. Při pohledu na její záď bylo jasné, jaká síla je v ní ukrytá. Už jako dvouletá zvládla dost startů. Šestkrát vyběhla na tratích od 1.000 po 1.400m. Nepovedly se jí pouze dva dostihy, jinak byla druhá, třetí a pátá. Poslední sezónní dostih v Brně vyhrála. Ze středočeské tochovické centrály se přestěhovala na jih.

obrázek - Sacré Coeur
Sacré Coeur

Do stáje Samira Arabians, kde se její stálou pracovní i dostihovou jezdkyní stala Lucka Dítková. Sacré dál nabírala na síle a víc než klisně se podobala hřebci. V roce 2007 neměla sebemenší problém absolvovat 10 dostihů nižších kategorií (dvakrát druhá, třikrát čtvrtá). Sezóna 2008 začala pro dívčí tandem velmi dobře. Dubnový chuchelský dostih na 1.400m vyhrály. Výbušná kobylka si říkala o prodloužení distance. Dvě druhá místa ve vytrvaleckých testech v srpnu a září 2009 byla důkazem správného rozhodnutí. Druhého společného triumfu dosáhla děvčata v prvním startu sezóny 2010.

Dodnes mě mrzí, že jsem u toho nebyla. Sázkový kurz 20:1 nenapovídal, že by Sacré Coeur měla promluvit do pořadí mezi nejlepšími. Přesto své soupeře strojovým a jí vyhovujícím tempem převálcovala stylem start – cíl. Před tímto dostihem se tým rozhodoval, zda bude pokračovat dál nebo s aktivním závoděním skončí. Úspěch a radost – to byla silná motivace ve světě turfu pokračovat. Bohužel žádný z pěti následujících startů nedopadl podle očekávání. V září tedy padlo konečné rozhodnutí. Končíme.

V roce 2011 se Sacré Coeur vydala na dráhu, nikoliv závodní, nýbrž naprostého relaxu. Byla nabídnutá k bezplatnému pronájmu pro sportovní využití, aby mohla využít svůj skokový talent. Eventuálně do chovu. Ale nakonec tomu osud chtěl, aby Sacré zůstala ve stáji, kde jí byla věnována veškerá péče a pozornost. Ve stáji Samira Arabians. Žádné sedlo, žádný rajťák, žádné tréninky. Bezstarostné dny tráví ve výběhu. Společnici jí dělá jiná ex-dostihová kamarádka Last Apple. Obě kobylky jsou dost vitální a tak je ve výběhu tu a tam pořádně veselo. Pořádají si své soukromé dostihy. A je jim úplně jedno, která z nich vyhraje.