Sater

Napsala Marcela Klingorová podle vyprávění P. Svrčkové a L. Syslové, foto I.Konečná, publikováno: 14.8. 2011

"Dne 27.07.2011 opustil naši dostihovou stáj jedenáctiletý bělouš Sater. Po nedělní Velké Albertovské Cross Country se mu obnovilo zranění levé přední šlachy. Není nikterak vážné, ale vyžaduje 9-měsíční odpočinek a z důvodů jeho věku se majitel rozhodl pro ukončení dostihové kariéry. Sater nekulhá a z dostihové dráhy odešel se vztyčenou hlavou. Jako správný srdcař a bojovník. Doufáme že jeho budoucí majitelé ho budou mít rádi alespoň tak jako my a bude jim také dělat radost." Toto oznámení si mnozí mohli přečíst na facebooku. Když mi Petra ve večerních hodinách ještě poslala zprávu, že právě sedí ve stáji a zapíjí smutek, cítila jsem, jak moc bude celému týmu sympatický koník chybět.

obrázek - Sater
Sater

Jak jednu z největších osobností ve stáji viděla Petra? "Sater se narodil 5.5.2000 ve Staďině koní Widzów. Je posledním synem legendárního plemeníka Dixielanda. Pro svůj exteriér i původ byl předurčený ke kariéře plemeníka u polokrevných koní. Na podzim roku 2003 mu ale jeho plány překazila dostihová stáj Gebauer&Syslová-Ostrava, když se rozhodli zakoupit Satera za účelem startu ve Velké Pardubické. Svůj dostihový debut absolvoval v rovině na závodišti v Mostě. Neumístil se. Podobně dopadl také ve druhém startu na stejné dráze. V té době byl ještě hřebcem a spíše než dostihy ho zajímalo okolí. Následující sezónu už absolvoval jako valach a specializoval se na překážkové dostihy. Začal se zlepšovat a svůj poslední start v pardubické steeplechase IV.kategorie v roce 2005 proměnil v suverénní vítězství.

Po takovém výkonu bylo zřejmé, že je s ním třeba počítat. Sen startu ve Velké Pardubické se začal přibližovat. V následující roce již běhal s těmi nejlepšími a v Ceně Vltavy patřil k favoritům. Dostih dokončil na 4.místě. To bylo pro realizační tým zklamáním, ale ten den nebyl úplně ve své kůži a po dostihu kulhal na zadní nohu. V roce 2007 začala série jeho zdravotních problémů. Rentgenové snímky ukázaly výrůstky na hlezenním kloubu. Nešly odstranit operativně a proto musel Sater podstoupit jinou léčbu. Ta ho vyřadila na celou sezónu z dostihového dění. Vše vypadalo nadějně, ale pouze do doby, než se problém objevil na druhé zadní noze. Opět se o slovo přihlásila zdravotní dovolená. Poté přicházely další potíže s pohybovým aparátem, takže se Sater na dráze objevoval jen zřídka. Jeho poslední sezóna jako jedenáctiletého začala suverénním vítězstvím v Pardubicích a vypadalo to, že neztratil nic ze svých kvalit. Poslední start absolvoval ve Velké Albertovské Cross Country, ve které doběhl na 4.místě. Bohužel po tomto dostihu si obnovil zranění. Vzhledem k jeho věku nemělo smysl nadále Satera léčit pro dostihy. Majitel ho z tréninku vyřadil a rozhodl se, že své uplatnění nejspíše najde ve sportu. Sater má skvělý charakter, jako málokterý plnokrevník. Je to inteligentní a velmi hodný kůň. Je miláčkem stáje. Ve svém věku dokázal porážet mladíky. Kůň obdarovaný mimořádným talentem a měl určitě na to, aby jednou ve Velké Pardubické uspěl. Bohužel ve frontě na zdraví stál na konci řady.

Sater se zotavuje v Ostravě u majitele Milana Gebauera, který ještě zvažuje zda-li si ho nechá jako společníka pro radost a nebo jej svěří do parkurového tréninku. Naše dostihová stáj v Klokočově u Vítkova se s touto ztrátou smiřuje velmi těžce, neboť to byl výjimečný kůn se srdcem bojovníka."