Silverstone

Napsala Marcela Klingorová, foto Monika Preislerová, publikováno: 28.11. 2012

Když se na sklonku léta 2012 na internetu objevila fotografie Silverstona (Artan - Standpauke) s podtitulkem, že je na prodej, v první chvíli mě bodlo u srdce. Tak nějak v hezkém… Na snímku je totiž zachycený natolik šikovně, že mi okamžitě připomněl moji milovanou Laurenku. Nebudu zastírat, že jsem nad možností odkoupit ho okamžitě nezačala spřádat plány. Mé rozhodování trvalo dlouho. Možná až příliš dlouho. Čekala jsem ale, jestli mé srdce kývne a řekne: „To je ta pravá náhrada za ni.“ Jenže se tak nestalo. Když jsem slyšela, že jsem zaváhala, protože už je prodaný, zamrzelo mě to. Naštěstí jen na chvíli. K mé radosti jsem se dozvěděla, že se koncem října z dostihové centrály v Osvinově, kde delší čas relaxoval po odchodu z dostihové scény, přestěhoval k mé známé. Zůstává i nadále na Karlovarsku, takže mi z očí a mysli úplně nezmizí.

obrázek - Silverstone
Silverstone

Silverstone, ryzák s lysinkou a stejně vysokými ponožkami na zadních, má na valacha jemnou subtilní postavu. Moji pozornost poutal velice často na dostizích, o čemž svědčí množství fotografií v mém archivu. Běhat začal až jako čtyřletý ve svém rodišti, v Německu. Ze čtyř startů se ale jenom jednou umístil na tabuli. V roce 2006 se již představil v Čechách. Ve své překážkové premiéře byl zadržený a do konce sezóny vyběhl pouze dvakrát, taktéž bez úspěchu. Následující sezónu zaznamenal mnohem lepší výkony. Jednou vyhrál ve čtyřkovém vytrvaleckém dostihu, pro 3. místo si dojel i do Německa. Největší úspěch zaznamenal ve dvojkovém dostihu v K.Varech, když mu vítězství překazil pouze jediný soupeř Set In Motion. Sezóna 2008, kdy přešel z rovin na skoky, byla pro Silverstona slabá určitě po početní (pouze 3 starty) stránce. Ale i tak na proutěných překážkách vytěžil jedno 2. a 4.místo. Během následujícího roku zkoušel třikrát štěstí ve steeplechase, ale ani jednou se neumístil. V sezóně 2010 absolvoval 5 startů (střídavě ve třetí a čtvrté kategorii) na dvou závodištích - v Pardubicích a Mostě. Všechny dokončil, třikrát skončil sice v poli poražených, třikrát ale dosáhl na umístění (dvě 3. a jedno 5.místo). Dvěma neúspěšnými starty v průběhu května a června 2011 dal závodění vale.

Jeho další příběh má sice napínavý průběh, ale věřme, že šťastný konec. Nová majitelka Eva Kunzmannová si ho zamluvila, vše bylo dohodnuté, ale krátce před stěhováním jí tatínek nakonec Silverstona nedovolil. Slzy byly brzy utřené, pláč vystřídal úsměv. Silverstona pro Evu koupili lidé, u kterých se nyní bude věnovat rekreačnímu ježdění. Tak se nakonec opravdu zprvu dvě rozdílné cesty Evy a vysloužilého plnokrevníka spojily v jednu společnou.