Special Offer

Napsala Marcela Klingorová, fota archiv Kateřiny Synáčkové, publikováno: 25.9. 2007

Tmavý hnědák Special Offer se narodil v německém hřebčíně Eulenberger Hof a jako roček byl v říjnu 2001 prodán ambicióznímu majiteli A.Amirkulovi a na českém území přešel do tréninku A.Šavujeva. V bílých barvách stáje Turan také odstartoval svoji dostihovou kariéru a to velice slibně, když na severočeském hipodromu na konci července roku 2002 vítězně debutoval v Ceně primátora města Mostu (III. kategorie na 1.200m) pod žokejem Děmidovem lehce o šest délek před duem klisen Goldfisch a La Magnifica. O necelý měsíc později se vydal do Karlových Varů, kde jako papírový uchazeč o příčky nejvyšší nastoupil do chovatelské Ceny Masise. Tehdy v nepočetném poli pouhých šesti koní a ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách v prudkém dešti a na hluboké půdě ovšem nestačil ani na vítěznou Toinette, ani druhou Seattle Dianu. Stejného umístění dosáhl pod Janem Rájou v září na domácí dráze v Gerschově memoriálu (CH, 1.400m), kdy zaostal na štítě soupeřů zvučných jmen Tankreda a Kifaaba. Dvouletou sezónu ukončil opět v té nejvyšší kategorii, tentokrát v jedničkové Ceně CKP Chrudim na pardubickém závodišti v říjnu. Tehdy se velmi lehce o dvě délky prosadil slovenský host Nash před Tankredem a Emisem, Special Offer odježděný Ferdinandem Minaříkem dostih dlouhý 1.750m dokončil jako čtvrtý.

obrázek - Special Offer
Special Offer

Očekávaná třída i dosavadní uspokojivé výsledky měly hrát hlavní roli také v následujícím - klasickém ročníku. Bohužel jako by se v případě Special Offera něco zvrtlo a od počátku sezóny jeho výkony hluboko zaostávaly za očekáváním a dávaly vzniku mnohým otazníkům. Dvakrát se zpočátku sezóny 2003 prezentoval v jedničkových testech v Chuchli, nejprve v Memoriálu prof. Michala, kde trať dlouhou 1.400m zdolal až jako jedenáctý ze třinácti startujících a stejné umístění mu patřilo také ve Velké jarní ceně. Jestliže byli soupeři v čele s All Meine Träume, Vazonem či Kifaabem na prvních třech místech, jeho jméno se ve výsledkové listině této významné mílové zkoušky objevuje na zcela opačném konci. Po tomto výpadku se o bezúspěšnou reputaci pokusil v Mostě ve trojkové společnosti (poslední místo) a nešťastnou sezónu ukončil po tříměsíční přestávce koncem října v dostihu přes proutěné překážky (IV. kategorie, 3.200m). Ale ani Marek Stromský v jeho sedle nezmohl nic víc, než hřebce, tehdy již reprezentanta stáje DiJana Dobšice a svěřence trenéra Barboříka, dovést do cíle na 6.místě v poli devíti startujících.

V roce 2004 absolvoval jediný dostih 1. května na lysolabském závodišti, tentokrát s lepším výsledkem. Dostih přes proutěné překážky dlouhý 3.200m a spadající do IV. kategorie společně s Michalem Köhlem zdolal na 4.místě.

V následujícím roce přešel na těžké skoky a premiéry ve steeplechase se dočkal až v září na mosteckém závodišti. Cenu spol. PAS (IV. kategorie na 3.400m) opět za podpory M. Köhla dokončil jako šestý z devíti. Sebemenší náznak zlepšení nepřinesl ani poslední dostih jeho závodní kariéry v říjnu 2005, kdy ve čtyřkové steeplechase dlouhé 3.400m, kterou opanovala Arctonika s V.Lukou, na lepší než poslední místo nestačil.

Celkem se Special Offer, u našich západních sousedů zcela jistě kupovaný s vyššími sportovními ambicemi, než které ve skutečnosti předvedl, zúčastnil 11 dostihů, z nichž vytěžil pouhé jedno prvenství a pět umístění.

Special Offer byl vyřazen z dostihového provozu a jenom několik málo dní po jeho posledním účinkování na travnatém oválu se na dva roky jeho novou majitelkou stala paní Rozumová z Rychnova nad Kněžnou.

obrázek - Special Offer
Special Offer

V polovině února 2007 se odpočatý a uklidněný valášek stěhoval ještě jednou, když se jeho životní cesty střetly s Katkou Synáčkovou z Kadaně. A jak se k ní Ofík, Ofča, zlatíčko, drobeček či Fofr, jak svého miláčka nazývá, dostal? Jak říká sama Katka, tak díky jeho kukuči. V té době se rozhodla koupit si parkurového koníka a na výběr jich měla asi šest. Den před odjezdem, kdy si měla jet vyzkoušet posledního nabízeného, na netu objevila inzerát na prodej valacha A 1/1. Dopředu si opakovala, že by ho stejně nekoupila, protože stejně chtěla kobylku a upřednostňovala teplokrevníka, ale přesto se na něho jela podívat. Vždyť to bylo při cestě... Jako kdyby to Ofík tušil, lísal se a mrkal na ni svýma krásnýma velkýma očima. Začala váhat. Všechna dřívější přesvědčení a argumenty byly jako mávnutím kouzelného proutku pryč.

A jako to dopadlo? Katka vypráví: "Jediné, co mě od něho odrazovalo, byla jeho výška. Byla jsem zvyklá na koníky, na které jsem nalézala ze špalku a najednou přede mnou stál prcek s kohoutkovou výškou sotva 165cm. Při první zkoušce pod sedlem byl naužděný na hackamore a to se mi nezdálo optimální. Po přeuždění na normální udidlo jsme se spolu vydali na louku. Hned jsem pochopila proč to původní uždění… Koník se roztryskal a já na něm nějakou chvíli vlála jako papírek. Druhý pokus o nacválání dopadl stejně nepříjemně. A to jsem začala váhat, zda si takového koně opravdu pořídit. V ten okamžik, to se mi ho povedlo přivést do kroku, na mě otočil hlavu a prohlížel si mě jako neviňátko. Zkusili jsme to ve cvalu ještě jednou... a on byl hodný. Tehdy jsem si pomyslela, že s tímhle koníkem by mě určitě bavilo pracovat. A tak se o čtyři dny později vydal z Rychnova do Klášterce nad Ohří, na ranč Slzavé údolí."

Special Offer je hodně inteligentní a chápavý koník. Zpočátku s ním byla složitější práce ve volném prostranství, ale postupně se vše zlepšuje. Přispívá k tomu samozřejmě i každodenní pobyt ve výběhu ve společnosti dalších čtyřnohých kamarádů stejně tak jako rozmanitý trénink s prvky přirozené komunikace. Jak přiznává sama Katka, je tak trochu rozmazlený a zároveň dodává, že to asi nebude jeho vina…Od každého totiž vyžaduje pozornost. Oba dva se věnují pravidelnému tréninku, letos na ně čekají hobby parkury a v příští sezóně již jako licencovaný skokan bude brázdit sportovní kolbiště v soutěžích stupně "Z" až "ZL".