Summer Extreme

Napsala Lucie Střelečková, foto archiv, publikováno: 19.7. 2012

obrázek - Summer Extreme
Summer Extreme

Tehdy 10.6.2003 se kdesi u Prahy narodilo tatínkovi High Extreme (po Danehill) a mamince Shovel (ze slavné mámy Shapely Star) malé hnědé hříbátko s hvězdičkou na čele. Začali mu říkat Summer Extreme. A hříbátko rostlo a rostlo, až z něj byl dospělý kůň, který hodně cestoval. Ne, že by cestoval rád, ale díky několika majitelům, kterými prošel, sjezdil od středních Čech po severní, pak do jižních, pak do východních, až zase skončil v jižních, skoro celou zem. Zkrátka navštívil víc koutů republiky, než kdejaký Čech... To se také projevilo na jeho povaze, už ho moc nepřekvapí, kliďase plňase... Začalo to jako pohádka, ale těžko hádat, zda to opravdu pohádka byla. Vsadila bych se, že ne úplně vždy.

O jeho historii toho moc nevím, respektive vůbec nic. Škoda, že zvířata nemluví. Od posledních dvou majitelek vím pouze to, že ho jezdily rekreačně, případně hobby závody a byly s ním moc spokojeny, jen na něj neměly čas... Ale ať to bylo, jak to bylo, já jsem se jako vždy bezhlavě pro něco rozhodla. Tentokráte to bylo splnit si dětský sen a koupit si už konečně toho koně, po kterém jsem toužila od malinka. Samozřejmě, že jsem potřebovala hnědáka s hvězdičkou, protože přesně taková byla i moje největší koňská láska z dětství.

První hnědák s hvězdičkou, na kterého jsem se jela podívat byl překvapivě Summer Extreme (budeme mu říkat Samík). Uviděla jsem koníčka, kterého ve stádu všichni šikanovali (hlavně poník) a který vypadal tak klidně, že by se na něm dalo dříví štípat. Slovo dalo slovo a během týdne se Samík opět stěhoval, tentokráte z Brna do Novohradských hor. Za pár týdnů tomu bude rok, co už je z něj horal. Díky místním bohatým pastvinám se projevila jeho krev, jeho temperament.

Ve stádě je nekonfliktní, není však na posledním místě v hierarchii. Jezdím pouze rekreačně, pro radost, během několika měsíců jsme spolu absolvovali mimo jiné Hubertovu jízdu, několika denní vandr na hrad Rožmberk a různé jiné radosti. Je to velmi vnímavé zvíře, s citem k člověku, trošku tvrdohlavé, sem tam náladové (špatná nálada – pro mě - se pozná podle toho, že přední nohy jsou na zemi, zadní ve vzduchu nahoře :-)), ale předvídatelné. Přináší mi plno radosti, je to taková moje "pračka hlavy", můj relax, můj koníček s velkým "K".