Sunny Day

Napsala a nafotila Marcela Klingorová, publikováno: duben 2007

Sedmiletá Sunny Day ani v nejmenším nepřipomíná potomka House Rulese. Jmenovaný plemeník (Šampion otců dvouletých pro rok 2001 i Šampion plemeníků) je všeobecně známý tím, že dává mohutná hříbata s pevnou konstitucí. Drobná hnědka s lesklou srstí, která na první pohled upoutá svýma krásná očima, vypadá ještě dnes jako vyjukané hříbátko, třebaže má za sebou krátkou dostihovou kariéru.

obrázek - Sunny Day
Sunny Day

Jako benjamínek byla dostihového křestu ušetřena a první start absolvovala jako tříletá v polovině srpna roku 2003 na karlovarské dostihové dráze. Ve čtyřkovém dvoukilometrovém dostihu se jí pod Lucií Větrovcovou dařilo pramálo a výsledkem bylo poslední místo. Začátkem září se do lázeňského města vrátila, ale ani tentokrát reparát nedopadl podle očekávání. V poli sedmi koní opět se stejnou jezdkyní skončila předposlední. Koncem září byla vyslána do pražské Chuchle, do dostihu páté kategorie a na hřbet jí usedla amatérka Vítová. Tentokrát se vydaly na mílovou trať a skončily čtvrté ze šesti. Přezimovala s generálním handicapem 33.

Následující sezónu zahájila reprezentantka stáje Stall Rabus-Baštová osmým místem v rámci květnového mítinku v Lysé nad Labem pod v té době ještě roviny jezdícím Janem Faltejskem.A tímto přešla na překážky, ale ani v jednom ze čtyř dostihů se výrazněji neprosadila. Dvakrát okusila steeplechace - v Bratislavě na 3.600m (předposlední) a v Mostě na trati 3.400m (zadržena). Poslední naděje uhasla i na proutěných překážkách. Nadneseně řečeno "oblíbené" předposlední místo jí patřilo v Mirošově v pětkovém dostihu na 3.700m, přestože byla jezdecky posílena žokejem Andrésem. A k lepšímu místu ji nepřemluvil ani amatér Lynch při říjnovém mítinku v Pardubicích ve "čtyřce" na kratší trati 2.900m. Z posledně uváděného dostihu si navíc odnesla poraněnou šlachu a tím se nad její dostihovou kariérou zavřely dveře.

Od trenérky Petry Vrané a z malebné Stráže, kde byla odchována, se přestěhovala do jezdecké stáje v Rosnicích u Karlových Varů. Nová majitelka ji ale dál odprodala a prozatím poslední domov našla 12.dubna v klubu ve Staré Roli, který se pomalu stává "plnokrevným starobincem". Že se dostala do dobrých a hlavně zkušených rukou, není pochyb, mladé majitelce Nikole s ní vydatně pomáhají oba její rodiče Šachovi, kteří se celý život pohybují právě kolem plnokrevníků. K nim se kobylka dostala v ne právě dobrém psychickém stavu a tak její nové páníčky čeká dlouhá cesta ke společné komunikaci. Se Sunny Day pracují krok po kroku, tak, jak si kobylka sama řekne a tahle metoda je správným řešením jak pro ni samotnou, tak pro spokojenost a radost jejích majitelů. A protože je klisna panem Šachem uváděna jako láska na první pohled, mají i z tohoto důvodu k lepší budoucnosti nakročeno tou správnou nohou.