Swangoo

Napsala Marcela Klingorová, foto archiv, publikováno: 28.09. 2010, aktualizováno 18.6. 2012 K. Kukalovou

Na ohnivého tmavého hnědáka s divokým okem vzpomíná asi dost zasvěcených turfmanů. V jejich paměti zůstává jako krasavec, který před startem budil pozornost a způsoboval notný rozruch. Ke startovním boxům, které ze srdce nenáviděl, se blížil odpovídajícím způsobem. Jeho jméno je ale spojováno zároveň s těmi nejvyššími kategoriemi. V jediném startu pro dvouleté se umístil na 4. místě a klasický ročník pro něho znamenal pozvolné stoupání vzhůru. Dvakrát zvítězil ve III.kategorii a jednou i ve druhé. Sezónu ukončil 4. místem v jedničkovém testu dlouhém 1.800m na mosteckém hipodromu.

obrázek - Swangoo
Swangoo

V roce 2004 se již stoprocentně zařadil do nejlepší společnosti. Všech 7 dostihů, ve kterých startoval a pokaždé se umístil do 5. místa, patřily do jedničkové a lepší kategorie. V červnové Ceně Holdingu ČMKS (I.kat., 1.800m) zvítězil lehce o 4 délky před College Classicem. Následovala dvě 2. místa - v karlovarském Mem.J.Dolejšího (NL, 2.000m) po tuhém boji podlehl o pouhý krk Llanitovi a podobně těsný rozdíl ho od triumfu dělil v Mostě. Blýskl se i ve Velké ceně Prahy (Gd.3, 1.600m), když doběhl třetí za Zambesim a Torlusem, porazil ale Tribal Instincta a Monolita.

V roce 2005 sice zůstal v nejvyšší sféře, jeho výkony oproti předešlému období poklesly a objevily se první známky nechuti odstartovat. Ovšem až na jednu výjimku. Tou byl hned úvodní dostih sezóny, kde nečekaně, ale zaslouženě zvítězil ve Velké dubnové ceně (NL, 1.800m). V následující sezóně změnil působiště i trenéra a pod dohledem Z. Koplíka se nově jako reprezentant stáje YOKO na dráze představil devětkrát. K vítěznému startu v Mostě (NL, 2.000m) přidal další dvě 3. místa na rovině. Ke konci sezóny si vyzkoušel také proutěné překážky a nikterak špatně. Třikrát absolvoval skoky v nejvyšší kategorii se skvělým výsledkem - dvě 3. místa a jedno druhé. Sluší se podotknout, že jedno třetí umístění si přivezl ze zahraničí z testu Gr.3. V roce 2007 vůbec nevyběhl a následující sezóna pro Swangoo znamenala pouhý jediný a neúspěšný start ve steeplechase IV.kat. Důrazné signály, že něco není v pořádku a nad jeho dalším aktivním dostihovém působení se vznáší otazníky, byly zřejmé z roku 2008. Kromě jednoho 3. místa ve steeplechase nižší kategorie, který navíc dokončil se zraněním na levé zadní, žádný z dalších dostihů nedokončil.

Z dráhy odešel a více než rok odpočíval ve výběhu. Na sklonku léta 2010 se dostal do kondiční přípravy rodiny Šachových do Karlových Varů a pod svým stálým jezdcem Tomášem se po malých krůčkách připravuje na nenáročné sportování. Pekelník, jak valacha tady přezdívají, si začíná na novou životní cestu pomalu zvykat. V boxe miloučký a bezproblémový, pod sedlem ochotný, jemný a neunavitelný. Jediné, co nerad, je dlouhé stání na místě a překonávání jakékoliv překážky, třeba i kavalety na zemi.

obrázek - Swangoo
Swangoo

Aktualizace ku dni 18.6.:
Nová majitelka Swangoa Kateřina Kukalová nám k jeho aktuálnímu životu napsala:

"Když jsem přešla na střední školu do Karlových Varů jsem si po čase řekla, že se půjdu podívat do nějaké karlovarské stáje. První stájí, kterou jsem navštívila, byla stáj paní Žeravíková, kde jsem viděla jezdit pana Šacha na Swangoovi. Byla to láska na první pohled a když jsem zjistila, že ho prodávají, hned jsem volala rodičům, že tohle nádherný stvoření musí vidět. Rodiče po přemlouvání nakonec povolili a svolili k vyzkoušení Swanga v hale. Sice jsem na něj musela nasednout rychle, aby mi nestihnul utéct, ale všechno ostatní bylo ok. Pak jsem ale chtěla jet do přírody a to se již panu Šachovi moc nelíbilo, protože jeho temperament znal. Po této vyjíždce jsem přemýšlela jestli nejsem trochu blázen a jestli je to opravdu dobrý nápad ho kupovat, ale když se zase ke mě nahnul a šmátral mi pyskem v kapse, měla jsem rozhodnuto. Takže byl koupen 1.4. 2012 a převezla jsem si ho do stáje paní Donthové, nyní ho mám na statku Bublava a máme se krásně. Všichni, co ho znali před tím, než jsem si ho koupila, a viděli ho teď, tak nevěří, co s ním udělalo to, že má vedle sebe ženskou, která ho rozmazluje (a výběh). Už nechodíme z vyjížděk vyhecovaný a mokrý odshora dolů, nic podobného. Stal se z něj úplně klidný kůň, který se již dokonce nebojí kavalet a chodí za mnou jako pejsek. Jsem šťastná, že jsem si ho koupila a věřím tomu, že i on je šťastný se mnou."