Tall Cotton (FR)

Napsala Marcela Klingorová, fotky její archiv - publikováno: 5.11. 2006

Tall Cotton v devadesátých letech podobně jako mnoho dalších dostihových nadějí obohatila českou dostihovou scénu. V té době díky tolik oblíbené "imigrační vlně" vyměnila francouzskou domovinu za podstatně tvrdší podnebí "České Sibiře". Jako roček byla na podzim roku 1992 zařazena do tréninku Václava Chaloupky ve středočeských Tochovicích.

obrázek - Tall Cotton (FR)
Tall Cotton (FR)

Tam také v modrém dresu stáje Centrotex absolvovala svůj životní křest 29.května 1993. V dostihu III.kategorie na kilometrové trati pod Petrem Kubíkem doběhla na druhém místě. Zanedlouho po tomto slibném výkonu se 20.června 1993 rozjela dobývat zahraniční slávu a to ve velkém stylu. Dějištěm bylo tehdy Rakousko. V Grazu Tall Cotton triumfovala v dostihu dlouhém 1.100m. Jejím jezdeckým partnerem byl opět Petr Kubík. V pražské jedničkové Velké ceně dvouletých v polovině srpna, která skončila triumfem Recepty, se Tall Cotton potkala s pozdější "železnou lady" našeho turfu Palomií. Doběhla osmá, Palomia hned za ní. Konec sezóny vypustila a nabírala síly na další sezónu. V GH byla oceněna na 65, 5 kg.

Klasický ročník napověděl, že kobylka bude mířit spíše do sprintů. Z osmi startů roku 1994 dokázala celou polovinu vyhrát, navíc ve čtyřech startech v řadě za sebou!

Začala vítězstvím v Rakousku při Mai-Gala, pokračovala dvojkovými handicapy v Chuchli a úspěšné tažení završila v Karlových Varech v kilometrové jedničkové Ceně sprinterů. O tyto zásahy se zasloužili samozřejmě také "kapitáni" v sedle, stálí jezdci tochovického týmu René Koplík a Petr Kubík. Sezónu zakončila dvěma pátými místy, nejprve v grupové Svatováclavské ceně a posléze v jedničkové Českomoravské ceně. A ta se také stala jediným společně absolvovaných dostihem v uvedeném roce po boku Palomie (ta obsadila 3.místo), obě zaostaly za fenomenální Ajantou. Nejdelším dostihem, který v této sezóně běhala, byl jedničkový test v Bratislavě na 1700m, ale pod Ivanem Kubem došla beznadějně na posledním místě a potvrdila tak definitivně, že je rozenou sprinterkou. Na konci sezóny obdržela od handicapera konečných 77 kg v GH.

V roce 1995 se na dráze potkala s Palomií v jediném dostihu. K zisku Zlatého poháru filmového festivalu (I.kategorie) v Karlových Varech měla blíže Tall Cotton, do cíle doběhla na třetím místě. Palomia, pro kterou byla kilometrová distance krátká, skončila jako čtvrtá. Tall Cotton se po třech pátých místech (St.Simon Rennen v Německu, Cena Jezdectví ve Varech a Cena Mysa v Bratislavě) se závodní kariérou symbolicky rozloučila srpnovým vítězstvím v trojkovém sprintu v Tochovicích. Derniéru s ní absolvoval znovu angažovaný Kubík, jehož jemná ruka kobylce zřejmě dokonale vyhovovala. Dostihovou kariéru ukončila s šesti vítězstvími z 17 startů.

obrázek - Tall Cotton (FR)
Tall Cotton (FR)

Chovné období

Rokem 1996 Talunce začala další životní etapa, posílila chovné stádo. Dostálo se jí "moře" času, aby se stačila adaptovat na jiný způsob života, odpočinula si od závodního frmolu a v roce 1997 jela za svým prvním ženichem. Byla připuštěna ryzákem Keenem a z tohoto spojení se 10.května 1998 narodila Talkeena.

Poslední březnový den roku 2000 spatřila světlo světa druhá dcera, tmavá ryzka Toinette. Spojení s hřebcem Cumbralesem z nedalekých Tušovic se později ukázalo jako doposud nejlepší.

Během připouštěcí sezóny 2001 odjela Tall Cotton za dalším nápadníkem do obce Hýskov v berounském okrese. Jím se stal tmavý krasavec Glowing, jeden z nejlepších plnokrevníků posledních let. Samozřejmě je dodnes spojován nejenom s vítězstvím v derby, ale také se ziskem Trojkoruny, což je nejenom v našem, ale i v celosvětovém měřítku málo vídaným jevem. Ve dvacetihlavém stádě se tady Taluška potkala s mnoha známými koníky a tak se na statku rychle zabydlela. Společnost jí dělala mezi jinými Shovel, Satan's Lady, Polda, Speedy Diamond, dokonce i na chvíli krajanka The a la Menthe. S některými se setkávala na dráze, s jinými ve stáji v tochovické centrále a někteří byli tzv. "přes kopec" – třeba Zlaté Časy a Zlatá Archa či Eve-tu, tedy sousedé z nedalekého Mladého Smolivce. Zatímco drobotina jako Epollyon, Silák, Sarka Farka, Opál, Pětník či Puller směřovali k dostihovým zápolením, březí Tall Cotton se vracela do stáda s jedinečnou kulisou naproti výběhu – tochovickým zámkem.

Říká se "do třetice všeho dobrého", ale prozatím se to k Timotejovi moc nehodí. Po slavném tatínkovi převzal jenom barvu, výsledky na dráze už napodobit nedokázal. Lépe než na rovinách se mu v současnosti vede v překážkových dostizích.

Posledním klisniným potomkem je ze spojení s Bacarem roku 2005 narozená Talamone.

Nový domov

Klisnin dosavadní majitel končí s podnikáním v dostihovém světě a své chovné stádo rozprodával. A ruka osudu nás dovedla právě k ní. Více méně náhodou právě v době, kdy jsme připravovali nový domov na Medovém ranči na Kolové u Karlových Varů pro vysloužilého plnokrevníka Honey Daye a k němu hledali společníka. Nabídku na koupi Tall Cotton nešlo odmítnout. Z tochovického stáda se na krátkou dobu ještě před dostavěním našeho "ráje" vydala 8.června mezi nové plnokrevné kamarádky, bílou fešandu Seninku a Sacramento s měsíčním hříbětem po Bacarovi do Lán. Dnem "D" se pro nás stal 17.červenec 2006. Za asistence hrstky natěšených zvědavců jsme do nového domova přivezli oba "poklady", Honey Daye z "prázdninového" pobytu na ranči v Sorkově u Františkových Lázní a Tall Cotton.

A tady, v krásné přírodě, obklopeni čistými lesy, rozsáhlými loukami, daleko od ruchu města, si námi lidičkami pečlivě opatrovaní a rozmazlovaní, budou žít ten svůj svobodný koňský život. Nechť je nekonečně dlouhý!