Taran

Napsala Eva Holubcová, foto archiv ing. J. Formánka, publikováno: 2007

obrázek - Taran
Taran

Taran přišel na svět v mimoňském hřebčíně VV Zákupy roku 1980 v pozdním datu 27. apríla otci Norbertovi a jedné z nejlepších mimoňských matek - Tarantelle. Norbert (Nostradamus - Cirkalom, Alabárdos) byl u nás běhající Maďar, který na česko - maďarských tratích vydobyl četné úspěchy, včetně obou derby, a u nás v chovu dal vynikající Nanon, Lucinku, Nicaraguu, Visconsina, Valáta, Dynamita, Heku, Nurmiho... Ovšem jeho nejlepším potomkem byl jistý hřebec s vojenským jménem "Taran" (taran je součástí vojenské dělostřelecké výzbroje).

Matka Tarantella (Masis - Tara, Derüs) byla ze slavné rodiny Távol, jíž slávu na chovatelském poli vybojoval velký Tornádo. Od Tornáda k Taranovi uplynulo několik generací, které sice nedaly koně jako byli oni, ale zato třeba Tajgu, Tábora, Tarantellu, Taipu, Tudora…Samotná Tarantella na dráze patřila jednoznačně ke špičce ročníku, velela peletonu klisen a za hřebci o mnoho nezaostávala. Tato vítězka Jarní ceny klisen a držitelka četných klasických umístěných získala jako tříletá GH 87.5 kg. V mimoňském stádě si vyzískala pozici dlouhodobým budováním. Dala osm vítězů (vítězní potomci Trofej, Tokio, Tristan, Toulouse, Tornero, Taran, Trocadero a Tartarus), mezi nimiž byli ke konci dva derby-vítězové.

Taran byl světlý hnědák, velice pěkného exteriéru, ale bylo to pěkné kvítko. Už odmala byl dominantní, lítal po pastvinách a kdy mohl, zdrhal. S tímto temperamentním hřebcem bylo zkrátka mnoho starostí. Do tréninku ho jako ročního dostal Jaroslav Drlík, nenápadný poctivý trenér.

Taran jako osobnost se dal shrnout do několika vět: byl to poctivý pracant a bojovník. Sic svoji vůli často prosazoval vůči jezdci, chodil si rád sám pro sebe, ale každý má svoje mouchy. V dostihu chodíval razantně, většinou útočil takových 1200 metrů před cílem. Nenechal se vynervovat, byl to dobrý jedlík, snadno se krmil.

Jako dvouletý

Taran jako dvouletý byl šetřený, statistika zaznamenává pouhé tři starty. Taran neboli "Tároš", jak mu říkal jeho ošetřovatel Arpád Madarász (ten ho začal ale ošetřovat až v jeho třech letech), debutoval 19.září roku 1982 ve Velké Chuchli. Byl to první dostih dne - čtyřka na 1000m pro nezvítězivší dvouleté. Výrok Ceny Koroka zněl: "boj 3 - 1 - 5 - 1 - 1". Taran tedy pod Vratislavem Kubátem úspěšně debutuje na třetím místě za Apeninou a Bází. Je zajímavé, že hned v dalším dostihu se objevili jak Visconsin, tak i Centurie - do té doby také rovněž dokonale nenápadní. O dva týdny později se jeho jméno objevuje na startce Ceny Lyona (IV.kat., pro nezvítězivší dvouleté, kteří se ani neumístili na 2.m., 1200m). A tak Velká Chuchle přihlíží velmi lehkému vítězství zelenáče Tarana o pět délek nad Zolkou a Grifem - už tehdy si Taran vypilovával svůj tradiční styl, vítězství závěrem.

Pro Tarana byla Cena zimního favorita dosavadním nejdůležitějším testem života. Situace dvouletých byla poněkud nepřehledná, nebyla zde zatím žádná výrazná individualita a pokaždé vyhrával někdo jiný. Jak se později ukázalo - chmurné předpovědi dalšího slabého ročníku se vůbec nepotvrdily. Taran v Ceně zimního favorita doběhl na slibném čtvrtém místě za bojující dvojicí Laurusem a Amurem, zatímco Visconsin vítězil o deset délek vpředu. Tato sezóna potvrdila vzestupnou úroveň VV Zákupy, jehož hřebčín vedl muž činu, pan ing.J.Formánek, který udělal hřebčín v jeho nejlepších letech plně konkurenceschopný legendárním Napajedlům. Zákupská L´Avenir vyhrála roku 1982 Jarní cenu klisen a právě L´Avenir byla spolu s Vavřínem jednou z prvních vlašťovek signalizující nadcházející slavná léta zákupská a která vyvrcholila v roce 1985, kdy Trocadero a Taran v rozmezí jednoho týdne slavně vyhráli dva velké dostihy (první Československé derby a druhý Zlatý pohár). Handicapeři československého Generálního handicapu ho jako dvouletka hodnotili vysoko. Byl šestým nejlepším dvouletkem za Visconsinem, Laurusem, Vivierem, Amurem a Pittsburghem, když jeho GH činil 77 kg.

Derby-sezóna

Sezóna 1983 Taranovi nezačala vůbec slavně. Při jeho prvním startu v Ceně Klubu odívání mladých (I.kat., 1418 m, 3.l.) se odehrál incident, kdy ošetřovatel hřebce uhodil lonžkou ve snaze ho pobídnout v okamžiku, kdy odskakoval. Ten se přirozeně lekl, uskočil a jeho jezdec spadl. Taran šel domů, aniž by tak potvrdil velké naděje v něj vkládané pod dojmy z jeho tréninků. Ve Velké jarní ceně doběhl až na devátém místě, když oslnivě vyhrál ryzák Pittsburgh o pět délek. Tehdy se to snad jevilo jako zklamání, ale později ve světle skutečnosti, že hřebec byl prokázaným vytrvalcem extra - třídy, bylo jasné, že jednoduše neprostál distanci.

Taran vykřesal jiskřičku nadějí zákupskému týmu až ve Velké červnové ceně , ale zato to byly jiskřičky, které založily požár. Po odskočení se držel klisničky Japy, klasické vítězky, která byla určena jako vodička. Japa v poctivém tempu vedla až do distance, kde ke slovu přišel Taran. Tam se odpoutal od pole a lehce odrazil atak Centurie o 2 1 délky v nejl.čase od zavedení elektrické časomíry, 2:19, 34. Tarana toto pohledné vítězství vystřelilo do čela tříletých derby-kandidátů.

Den D, 26.června, den Derby. Taran jde ke startu jako favorit, pozice druhého favorita připadla další velké klisně posledních let, Centurii. A značné sázkové vklady ležely i na Pittsburghovi. Bylo vedro a sluníčko. Krátce před dostihem symbolicky sprchlo, ale na stav dráhy to vliv nemělo.

obrázek - Taran
Taran vítězí v Derby

Ze startovních boxů vystřelil jako první s číslem 1 ryzák Pittsburgh a vymazal tak ambice vodičů ještě dříve, než stačili cokoliv udělat. Možná to byla tak trochu od jezdce Pittsburgha taktická chyba, protože se za ním usadil Taran a ten si ho hlídal a nedovolil Pittsburghovi vydechnout. Na protilehlé rovince se odpoutávají od pole na délky Visconsin, Pittsburgh i Taran. Taran takřka nepobízen Kubátem se ani nenamáhá s konkurencí bojovat, nýbrž nasazuje k jednomu nejkrásnějších derby - finišů v historii. Lehce natahuje náskok, který se stává čím dál propastnější a už dávno (500 metrů před cílem) je jisté jméno vítěze... Taran s Vratislavem Kubátem nadepisuje historii a tomuto zákupskému zázraku v cíli napočítali 11 délek více než suverénního náskoku. Čas byl výborný, 2:32, 96, přičemž z mezičasů je jasné, že Taran už dávno před cílem "vypouštěl".

obrázek - Taran
Taran na mítinku

Všichni jsou Taranovým takřka pohádkovým vítězstvím unešení, vyskytly se i komentáře, že kdyby startoval v rakouském derby, vyhraje ho. Euforie a oslavování zákupského hřebce ale netrvá dlouho. Vycházející hvězda dostává pořádně na frak v Kincsem Díj , když díky řadě incidentů nemohl potvrdit svoje kvality vůči poli, které obsahovalo jména jako: Betét (maďarský derby-vítěz), Képmutató (nejlepší starší kůň), Nigéria (maďarská Oaksistka), Star (maďarský Kůň roku 1982), velmi kvalitní rakouský hřebec Renegat a naše nejlepší starší klisna, Freda. V Budapešti bylo přes 40 stupňů celsia a Taran se velmi potil, šel s zpěněným krkem, nebyla to dobrá vizitka. Odstartoval dobře, je na 3 - 4 pozici a v zatáčce do cíle nasazuje ke svému proslavenému trháku... Ale pak se Taran náhle propadá až na konečné osmé místo. Co se tehdy stalo? Hřebec, který právě nasazoval k útoku, se nemohl tak náhle "vypařit". Natož když na toto pole svojí kvalitou měl. Názory se na toto různí. Ze článků vyplývá, že měl ošklivou kolizi, když ho jeden z soupeřů doslova převálcoval. Důsledkem čehož Taran klopýtl a jezdec ztratil třmeny. To vše v nejdůležitějším okamžiku dostihu. Smůlu měla i Freda, s níž čekal Dolejší příliš dlouho a tak byla druhá, když mohla bojovat o vítězství.

Taran se na dráze opět objevil 28.srpna. Reprezentuje československé barvy na Mezinárodním mítinku ve Varšavě. Taran se opět stal obětí lidských chyb. V Ceně Varšavy odstartoval úplně ideálně (to, že prorazil boxy o trošilinku dříve, než měl, to mu startér odpustil) a ocitá se na čele dostihu s náskokem několika délek. Jenže Kubát vzal Tarana zpět, nechal Sověta Fazona a Poláka Dolina, ať diktují pomalé tempo a Taran byl přitom koněm, který vyhrával z rychlého tempa. A tak Taran prohrál, ne díky sobě, další velký dostih své kariéry. V Ceně Varšavy , kde mohl i vyhrát, dobíhá až sedmý.

V St. Legeru už ostrouhal mrkvičku. Startovala tam specialistka na dlouhé tratě a jedna z nejlepších klisen, která kdy šlápla na náš turf, slavná Centurie. Ta také snadno vyhrála stylem "velmi lehce 8". Taran doběhl v nejrychlejším St.Leger historie až čtvrtý. Koněm roku zvolili Sagara. Taran dostal v Generálním handicapu 83.5 kg a pozice nejlepšího tříletka a vytrvalce mu unikla. Co na tom, že fantasticky vyhrál derby a v zahraničí dvakrát prohrál jen díky jezdci?

Jako čtyřletý

Jako čtyřletý v debutu byl druhý ve Zlatém poháru ZN za výtečnou Centurií před Valátem. V jedničkové Ceně mítinku "Tároš" měl dobrý průběh, ale ne formu, v cílové rovince přes něj přešli tvrdě bojující Valát s další super klisnou, Redaktou.

Ale slavně se vrátil do své pravé formy v Ceně Stadiónu (ono se vůbec zdá, že forma každý rok jednou kulminovala a on předvedl vysoce nadstandardní výkon - jako dvouletý v Ceně zimního favorita, tříletý v Československém derby, čtyřletý v Ceně Stadiónu a pětiletý v Zlatém poháru ZN...)

V Ceně Stadiónu (2600m) měl vodiče, Experta. Taran v sedle s Klučkou "seděl" na dobré pozici a když Visconsin šel do čela, táhl s sebou zároveň i Tarana. Taran pak odpálil k pěti - délkovému velmi lehkému vítězství v čase 2:46, 41. Porazil Vladana, Visconsina, Centráž, Lorda, derby - vítěze Cedrose...

Čtvrtý start roku 1984 byl příkladem špatného menežování jasného vytrvalce. Jeho nový trenér Šach ho poslal na start Ceny svobodného slova (I.kategorie, 1810m). Taran byl nepochopitelně favoritem, když šel proti vynikajícímu specialistovi na kratší tratě Pittsburghovi a dalším. Nesehnali na něj jezdce, tak do sedla musel jeho ošetřovatel Madarász. Ten vyhrál více než deset dostihů, ale neměl velké zkušenosti. Taran vybouchl. Doběhl až pátý, dostih vyhrál jistě Pittsburgh. Čas byl mizerný, mezičasy pomalé. Vše tedy zapracovalo v souhře proti milému Taranovi. Při pátém startu se vrátil na svoji distanci - 2400 metrů. A rovnou ve Velké ceně československého turfu. Taran si v dostihu ani neškrtl. Doběhl osmý. V Generálním handicapu dostal 81.5 kg.

Jako pětiletý

obrázek - Taran
Taran po vítězství ve ZP

Jako pětiletý debutoval 3.května ve Velké Chuchli v Ceně 40.výročí osvobození ČSSR . "Tároš" má průběh snů. Velmi slušné mezičasy, vodí Lombas a Taran si hlídá svůj píseček na své oblíbené třetí - čtvrté pozici. U mezníku 1200 metrů jde dopředu. A nasazuje ke svému trháku. Výrok "velmi lehce 7" stěží vystihuje kolosální dojem, jaký opět učinil na chuchelské obecenstvo. Čas dobrý - 2:20, 96. Píše se červen roku 1985 a již dávno je znám verdikt mocných nad starou dobrou Chuchlí. Bude se bourat a stavět nová. Stavěla se několik let a navázala na sebe mnoho, mnoho dluhů. Samozřejmě kolem toho bylo mnoho sentimentu, smutku a povzdychávání nad starými dobrými časy. Symbolicky měla stará Chuchle ukončit svoji činnost po derby, ale Zlatý pohár se běhal až týden poté, tedy onen poslední den legendární tribuny padl na Taranův velký den. Tedy zhasla zář jedné, hvězda druhého se povznesla. 16.června vyhrává "malý Taran" Trocadero derby. 23.června nastupuje velký Taran na start Zlatého poháru Zemědělských novin. A o sedm délek po tradičním průběhu vyhrává. Opět velmi lehce bez jakéhokoliv ohrožení. Taranův výkon byl jedním z nezapomenutelných, i přesto, že si ve startovních boxech ošklivě narazil plec a ještě pár dní po dostihu údajně sotva chodil.

Taran po tomhle dostihu byl odeslán do Německa. Na Freundschaftspreis. V sedle má Dolejšího, talentovaného, ale lidské chyby činícího žokeje. A Taran se opět stává obětí jezdce a jeho taktiky. Madarász, ošetřovatel Taranův, to vyjádřil jadrně v pozdějším rozhovoru v novinářem takto. Údajně mu po dostihu stručně řekl, že to posral. Ve článku "Kosti na talíři" to vyjádřil autor snad nejlépe: "naneštěstí pro něho měl Taran nejhorší možný dostih, jaký by nevymyslel ani jeho nejhorší nepřítel." Taran odstartoval mezi posledními, pak byl zavřený ze všech tří stran. Aby mohl zaútočit, musel obíhat celé pole zvenčí. Jenže si to Dolejší rozmyslí a v načatém útoku nepokračuje, vrací se s bojovníkem Taranem k bariéře! A tak Taran protrpí dostih až do rovinky, kde ho vytáhne poněkud neomaleně znovu a Taran k překvapení všech má dost sil na to, aby celé pole oběhl a v souboji s Duliczem (druhý nejlepší polský tříletek) nesoucím o 8.5 kil méně (!!!) prohrál jen o půl délky. Taran ten dostih mohl vyhrát.

obrázek - Taran
Taran v chovu

Mezinárodní mítink roku 1985 se koná v Kincsem Parku. Taran je hlášen do Ceny Moskvy na 2800 metrů. Jak známo - Taran na 2800 startoval předtím jen jednou a prohrál na ní právě St.Leger. Když Taran nastupoval do Ceny Moskvy, měl namožené spěnkové vazy a do dostihu šel s bandáží. Dostih vodil krásný vraník Rumb, který byl talentovaný, ale do špičky mu ještě cosi chybělo. Rumba nechali vodit až do cíle, protože se myslelo, že je to vodič. Favoritem pole byl polský výtečný hřebec a lehký rakouský derby-vítěz Neman, ale ten se k Rumbovi ani nedostal. Rumb tehdy stylem start - cíl vyhrál o pět délek. Druhým byl výše řečený Neman a Taran získal pohledné třetí místo. Tímto dostihem skončila jeho dostihová kariéra a Taran odešel do chovu.

V chovu:

Napřed stál v letech 1986 až 2002, napřed v Zákupech a jeho konečnou stanicí byl Liberec. Připouštěl jak plnokrevné, tak teplokrevné klisny. Jeho výsledky můžete shlédnout na profilu zde.

Taran uhynul ve věku 22 let roku 2003. Budiž mu zem lehká.