Thessalon

Napsala Marcela Klingorová a Lucie Javůrková, foto archiv autorky a Z. Kiszy, publikováno: 7.9. 2008, aktualizováno: 4.6.2009

Potomek plemeníka Assisi del Santo (FR) a Lincolnovy dcery Taviry se narodil v xaverovském hřebčíně 15.února 1992. Jeho kroky směřovaly na dostihovou dráhu tak jako u většiny plnokrevníků ve věku dvou let. Svůj životní křest si odbyl až na konci srpna 1994 na karlovarské dráze, kde v trojkovém dostihu dlouhém 1.200m pod Liborem Šindarem doběhl na 3.místě. Další tři starty v průběhu září až listopadu absolvoval na pražském závodišti vcelku úspěšně, když se umístil na 2. a 3.místě.

obrázek - Thessalon
Thessalon jako dostihový

Následující sezóna byla pro Thessalona tou poslední na rovinách. Nejčastějším jezdeckým partnerem svěřence trenéra Jaroslava Drlíka byl Ivan Kub, s nímž hnědák s výraznou lysinkou absolvoval 7 dostihů z celkových devíti. Tato dvojice dokázala kromě 2 prvenství ve trojkové kategorii vydobýt dvě druhá místa a jedno čtvrté, toho ovšem dosáhli v jedničkové Ceně karlovarské Becherovky, kterou opanoval pozdější vítěz Derby Regulus. V tomto roce zavítal Thessalon také do nejvyšší společnosti, ale ve Velké jarní ceně (Gr.2, 1.600m) osadil poslední místo, stejně tak jako v Ceně Darley Arabian (I.kat., 1.800m).

Přechodem na překážky změnil tehdy čtyřletý Thessalon nejenom působiště (statek Stráž, později Cranny a Stall Lenz), ale také trenéra (ing. Pavlína Baštová se v průběhu 7 sezón střídala s Petrou Vranou). Pěkným dojmem se uvedl ve dvou dostizích III.kategorie přes proutěné překážky na tříkilometrové trati, když získal dotované 3. a 5. místo, poté ho na závodišti v Tochovicích čekala premiéra na těžkých skocích. A tu pod vedením Ondřeje Hlaváčka zvládl na výbornou. Velmi lehce o 12 délek triumfoval na trati dlouhé 3.600m před domácí Ville de Lumiere a Hennessy. Po tomto úspěchu ho čekaly testy spadající výhradně do dvojkové a jedničkové kategorie. O jeho skokovém talentu svědčí tři třetí místa za úspěšnějšími soupeři jako byli Furtado, Lucyma, Ilion či St. Roger.

obrázek - Thessalon
Thessalon

V roce 1998 se vrátil do dostihů III.kategorie, kde získal 4 umístění do 5.místa a pouze jednou doběhl mimo dotované pořadí. Forma z předešlých sezón se u Thessalona projevila hned následující sezónu a tak opět zavítal mezi jedničkovou společnost s velmi dobrými výsledky. Sedmkrát odstartoval a pouze ve dvou případech cíle nedosáhl (z toho jednou zůstal s dalšími 6 odpadlíky na trati Mem. kpt. R. Poplera). Zato zvítězil ve Velké karlovarské (I.kat., 5.000m), dvakrát získal 2. a 3. místo.

Rok 2000 lze popsat jako výsledky na houpačce – Thessalon startoval jak v dostizích první, tak IV.kategorie a buď nedokončil nebo podal výborný výkon, což dokazují dvě prvenství (v K. Varech a Mostě v dostizích IV.kat.) a stejný počet druhých míst (pokaždé v Mostě ve čtyřkové společnosti). Obhajoba předešlého triumfu ve Velké karlovarské ani úspěšné překonání kurzu Mem. kpt. R. Poplera bohužel nevyšla (nedokončil), ale Thessalon své kvality měřil s výraznými osobnostmi tuzemského dění, k nimž patřili Válečník, Barbaresco, Eklerer, Whippet, Master Blade, Barwick, Polebos – tedy jména příznivcům překážkových dostihů dostatečně známá.

První sezónu nového století zvládl také přesvědčivě, vystřídal čtvero závodišť, aby se kromě jednoho nedokončeného dostihu pokaždé umístil (dvakrát třetí, čtvrtý i pátý). Neobyčejně pevné zdraví a bojovné mladické srdíčko prokázal jako desetiletý, to dokázal hned dvakrát zvítězit (Most v dostihu III. kategorie a K. Vary o stupínek nižší). Svoji dlouhou a velice úspěšnou závodní kariéru ukončil Thessalon v roce 2003 důstojně – ze tří startů mu tabulové umístění neuniklo dvakrát. Kůň, který dokázal držet krok s nejlepšími a mnohdy mladšími soupeři plných 9 let, absolvoval 13 startů na rovinách (včetně 2 vítězství), 7 přes proutěné překážky a 36 steeplechase (6 vítězství), je hoden upřímného obdivu a zaslouženého aktivního odpočinku.

obrázek - Thessalon
Thessalon ve vodě

Toho se mu dostalo záhy po odchodu z dostihové dráhy, když ho koupil Vladimír Javůrek. Thessalon, tehdy už jako valášek, se přeměnil v rekreačního koníka a dostal se na nějakou dobu do různých stájí. V pronájmu si pěkné i těžší chvilky prožil ve stájích JK Čs. film Praha, Hostivaři, Stáji New Farm a dnes si spokojeně žije ve stáji ve Škvorci nedaleko Úval u Prahy. Jeho jezdkyní je dcera pana Javůrka Lucie a ta se na adresu svého čtyřnohého kamaráda rozepsala: „V době, kdy můj taťka Thessalona kupoval, jsem já ještě nejezdila. Proto byl v pronájmu v různých stájích. Jako vzpomínka na tuhle dobu mu zůstala dlouhá jizva– rozřízl si levou plec, ale naštěstí se mu to dobře zahojilo. O několik dní později se dostal do Stáje New Farm, kde mu vyndali stehy. Jezdila na něm střídavě Adéla Hendrichová, spolumajitelka této stáje a poté si ho do pronájmu vzaly slečny Eva Chlebíčková a Zuzana Pavlasová. Já jsem na Sesuli (jak mu občas říkám), začala jezdit v říjnu roku 2007, kdy byl v New Farmu. Ze začátku nám to spolu úplně neklapalo. Thess dobře vycítí, když se kolem něho pohybuje jezdec, který si není zcela jistý. Ale teď jsme nerozlučná dvojice. Tesák je smyslem mého života. Na začátku roku 2009 se Tesáček přestěhoval do překrásné stáje ve Škvorci, kde se mu rozhodně moc líbí. V červenci roku 2008 jsem s ním začala občas skákat a i když s ním dlouho takto nikdo nepracoval, na začátku dubna 2009 jsme skočili celých 90cm! Zúčastnili jsme se VT v Herouticích a hobby závodů na Chabech a všude Tesáčka moc chválili (jen já mu to občas kazila :). Máme naplánované i další neoficiální závody.

V boxe je Thessák trochu komplikovanější, hraje si na citlivku. Nemá rád přítomnost lidí v boxe (pokud mu ovšem nenesou něco na zub). Proto je občas složité ho čistit nebo sedlat, ale mám už triky kterými si ho získám. Někdy závidím ostatním holkám od nás, že mají v boxe hodného koně, ale když se jede ven, zase ony závidí mně. Thessi je i v terénu naprostý flegmatik, nerozhází ho projíždějící nebo troubící auto, motorka ani terénní čtyřkolka, ani pták, co náhle vyletí z křoví, ani nová věc, která na známém místě předtím nebyla. Dokonce ani hlučný bagr. Naopak, bagry miluje, vždycky se zastaví a pozoruje s nebývalým zájmem. Nemá moc rád vodu, ale když už se podaří ho přemluvit, tak při plavení i skutečně plave. Miluje válení a to provozuje kdykoliv, kdekoliv a pokud možno co nejčastěji :) Pod sedlem je línější, ovšem jen do té doby než se před ním rozevře dlouhé pole či louka, na kterém si s radostí zavzpomíná na svá dostihová léta a někdy odmítá spomalit dokud nedoběhne na konec. Ale i přes všechny jeho šklebíky, náladičky i občasné pády ho miluji a nevyměnila bych ho za žádného koně na světě. On pro mě bude vždy tím koněm, který mě toho nejvíc naučil a za to mu patří můj nesmírný vděk."