Timea

Napsala Lucie Weissová, foto archiv autorky a Z. Kiszy, publikováno: 11.12. 2008

Černá plnokrevná kobylka Timea (Vilnius - Tinta), Timu nebo Baboo, je mým nejstarším koníkem a celkově i nejstarším čtyřnohým členem našeho klubu. V lednu 2009 oslaví již 21. narozeniny. Sice se při pobytu na pastvině často tváří jako stará babička a jen tak se líně prochází nebo dokonce zůstane i sama ve stáji bez ostatních koní, přesto má v sobě spoustu elánu. A tak občas s úžasem můžeme pozorovat její energický cval, při kterém si s chutí zakozluje. Ještě živější je pod sedlem a to zvláště při vyjížďkách, a tak je vhodná pouze pro hodně zkušeného jezdce, protože se chová jak mladý dostihák. Jen tak ji nezastaví ani přírodní překážky v terénu, jde prostě do všeho.

obrázek - Timea
Timea

Není to moc velký mazel, ale když má o lidskou společnost zájem, tak si sama přijde a pak drží a nechá se ráda drbat. Na ošetřování je Timka docela citlivka, především nemá ráda kartáčování nohou - sice nekope ani nekouše, ale nožky nenechá v klidu a tak stále popochází. Ještě větší problém je ale ošetřování ranek, zejména na hlavě - mastičky nebo dokonce sprej jsou pro Timku děsivým strašákem.

Timu měla celkem pestrý život, při kterém se dost nacestovala. Narodila se ve slovenských Motěšicích, na dostihovou kariéru byla připravovaná v Chuchli, ale startovala pouze jako dvouletá (1x v Chuchli a 2x ve Varech) a to bez valných výsledků. Poté odjela do Itálie, kde se dostala na úroveň CCI** v military, ale nakonec se stejně vrátila zpátky do Čech - do Bořitova.

V Bořitově byla zapsána do hlavní plemenné knihy ČT a po teplokrevných hřebcích dala 3 klisny, s poslední z nich v bříšku se zase stěhovala a to do JK Jiskra u Bystřice nad Pernštejnem. Tam si ještě přeskákala nějaký parkurek a potom se opět věnovala mateřským povinnostem. Ale tentokráte již pro plemennou knihu anglického plnokrevníka a přivedla na svět následující hříbata - v roce 2003 Titi po Laténovi a v roce 2004 Tygru po Drakovi. V září roku 2004 jsem si ji (opět březí po Drakovi) koupila já. U nás se 25.6. 2005 narodila kobylka Trackera. Zajímavostí je, že Timča měla zatím 6 hříbat a byly to samé klisničky. Navíc jejich barva postupně světlá, první byla tmavá hnědka a ta poslední je světlohřívá ryzka s velkou lysinou a bílými puntíky na břiše a třemi vysoko bílými ponožkami.