Van Damme

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 17.2. 2007

Když jsem v dubnu loňského roku na pastvinách kousek za Františkovými Lázněmi mezi klubkem několika různobarevných koní poprvé uviděla dnes dvanáctiletého Van Damma (Galitzin - Vanila, Behistoun), tak vysloužilého dostihového matadora mi moc nepřipomínal. Sympatický, souměrný a dobře živený ryzák působil tak klidným a rozvážným dojmem, že jsem si ho v předstartovním stresu ani neuměla představit. V současné době je jedním z obyvatel maličkého westernového ranče a většinu dne tráví ve výběhu ve společnosti další čtveřice koňských kamarádů. Občas ho pod sedlem "provětrá" jeho současný majitel, jindy si jde protáhnout zlenivělé svaly s dalšími jezdci. Vyjížďky do čisté přírody v těsném sousedství významné lázeňské lokality bývají velice příjemnou relaxací.

obrázek - Van Damme
Van Damme

Bývalý svěřenec trenéra Pozděny a reprezentant stáje Starý Mlýn bez obtíží ovládá anglický i westernový styl ježdění, z několika parkurových soutěží si přivezl i stužky. Mimořádně mu ale sluší westernové sedlo a hlavně svědčí. Je to spolehlivý učitel pro děti a začínající jezdce. "Vanda", jak je všemi nazýván, ve dvou letech absolvoval tři starty, ale ani jednou se nevešel tzv. na tabuli.

Jako tříletý startoval devětkrát, převážně v dostizích čtvrté kategorie. Na provinčních drahách v Hluboké a Benešově dvakrát obsadil 2.místo pod jezdkyní V.Jeníkovou. "Za peníze" byl také dvakrát s R.Lípou a to na 4.místě v Benešově a Chuchli a pod M.Svoradem pátý opět v Chuchli. Ve čtyřech letech počet startů vyrovnal na deset. Třikrát byl druhý na třech různých závodištích a pod třemi různými jezdci - s M. Koleňákem v Lysé, s L. Sloupem v Benešově a s P. Ježkem v Tochovicích. Jednou dokázal zabodovat na 3.místě v Hluboké a dvakrát doběhl jako čtvrtý (Chuchle, Lysá). V této sezóně už zkoušel kromě mílových distancí i vytrvalecké tratě, které byly průpravou do další sezóny, kdy přešel na překážky. Ve steeplechase III. kategorie na 4.000m v Kolesech byl sice zadržen, ale v dalších dvou startech IV. a V. kategorie se umístil na 3. a 4.místě.

V červenci 2000 byl z dostihového provozu ze zdravotních důvodů stažen. Nebylo mu tak umožněno vypracovat se na úroveň svého o dva roky mladšího úspěšného bratra Vasuna. Nezdá se ale, že by mu současný příjemný důchod na pastvinách s občasnou prací nevyhovoval :)