Vederemo

Napsala M. Klingorová, foto archiv autorky a N. Pilečkové, publikováno: 6.7. 2010

Vederema jsem zaregistrovala na začátku 90. let na statku ve Stráži nad Ohří. Příhodný název Ráj dokládal pohodu, kterou tehdy Petra Vraná se svým týmem vytvářela.

obrázek - Vederemo
Vederemo ve filmu outsider

Tu vyzařoval i maličký flegmatický valášek, který stál v rohovém zadním boxu většinou se svěšenou hlavou, přivřenýma očima, uvolněným spodním pyskem a odpočíval. Nedožadoval se mazlení, občas si z rozmaru nebo při čištění s chutí štípl do člověka a většinou se choval odměřeně. Vůbec nepřipomínal dostihového oře ani někdejšího filmového hrdinu, kterým se díky účinkování ve filmu Outsider stal. Působil dojmem vysloužilého důchodce, který si poslední léta svého koňského života spokojeně užívá - odpočinkem ve výběhu s dalšími čtyřnohými kamarády. Jak vypadal dostihový život tmavého hnědáka? Ve starých ročenkách zalistovala Eva Holubcová a jak je jejím dobrým zvykem, poskytla precizní rozbor, za který děkuji nejenom já.

V barvách hřebčína Napajedla, kde se 12.3. 1983 narodil matce Vegetaci a otci Kentovi, běhal ve dvou a třech letech. Žádné rekordy netrhl, ani v jednom startu se nedokázal umístit alespoň do poloviny výsledkových listin. A nepomohl mu v lepším výkonu ani např. Vlastimil Smolík, který s ním skončil v Ceně Kincsem Parku (1.620m, IV.kat.) předposlední. V následujících dvou sezónách reprezentoval St. statek K.Vary. V roce 1987 vytěžil ze 4 startů dvě umístění, v tom následujícím absolvoval pouhé 2 starty (jednou byl zadržený, jednou doběhl na 4. místě). Pro novou stáj, kterou se pro sezónu 1989 stal Agrokombinát Žlutice, vybojoval nejlepší umístění v pardubické Steeplechase Korana na 4.744m, když skončil za vítěznou Rhodé na 4. místě. V dostihu ho tehdy vedl Josef Váňa - tehdy ještě jako žák.

obrázek - Vederemo
Vederemo s Vl. Fanturou v r. 1992

V roce 1990 změnil opět stájový dres a běhal za AK K. Vary - Žlutice a měl poměrně pestrou sezónu. Startoval celkem 7x a do jeho sedla se posadil mimo stálého jezdce Pavla Vítka (2x čtvrté a 1x třetí místo z 5 startů) a v jednom případě Josefa Váni (bez umístění) další z nestorů Velké pardubické ing. Václav Chaloupka. V pardubické steeplechase dlouhé 3.870m spolu skončili jako pátí. Poslední stájí, za kterou osmi- a devítiletý Vederemo běhal, byl Statek Stráž nad Ohří. V roce 1991 se po dvou šestých a čtvrtých místech postavil na i start Velké pardubické, ale nedokončil ji poté, co z něho ž. Z. Koplík spadl na Taxisu. S aktivní kariérou se rozloučil po sezóně 1992, když ze 3 startů dokázal pouze jednou obsadit dotované místo a to v červnu na své oblíbené dráze v Pardubicích. To pod ž. Fenclem dosáhl na 2. místo. Ve Velké karlovarské ani Velké netolické se do cíle nedostal.

V roce 1993 se přestěhoval do stáje na Ráji ve Stráži, kde nejprve působil jako sportovní (byl k vidění na lehčích parkurech) a později jako rekreační koník. Na sklonku svého pestrého života byl věnován novým majitelům na zahrádku.