Veseta

Vyprávění Nikol Rehákové zpracovala Pavla Staňková, foto archiv autorky, publikováno: 19.3. 2009

V roce 1997 jsem se vyučila chovatelkou koní a jezdcem z povolání na SOUZ v Kroměříži. Kam jinam ke koním než do hřebčína Napajedla, kam jsem chodila 3 roky na praxi a jezdila koně v tréninku na Pěnném, kde trénoval Radek Vraj a jezdil Jan Demele, Jaromír Šafář, atd. Jezdila jsem například Volutu, Slavnost, Cérenku, Volnost, Step, Sapsharpa, Brokáta, Rotonku, Puebla, Wincoru, Cedara, Reálku, Sajgona, atd. Byly to nádherné 3 roky.

obrázek - Veseta
Veseta

V roce 2002 jsem se rozhodla koupit vlastního koně a zkusit si rovinové dostihy. Má klisna jménem Veseta se narodila 5.4. 2000 v Napajedlích. Otec Regulus 5x zvítězil a 3x se umístnil. Zvítězil v Českém Derby (Gr.1), St.Leger (Gr.2), atd. V roce 1995 byl zvolen koněm roku. Matka Versia (FR) dovezená z Francie na dostihové dráze 1x zvítězila a 5x se umístila.

Trénovaly jsme u Pavla Průdka v Rakvicíc, který stále trénuje dostihové koně i rodinného koně Ascot (POL), vítěze překážkových dostihů u nás i v Itálii a šestého z Velké Pardubické. Prvním a také posledním dostihem pro mě byl 8.6.2003 v Brně Memoriál Jiřího Císaře - Cena ČSCHMP (3+, R IV. kat., 1400m),kde jsme skončili na 9. místě z dvanácti koní. Bohužel jsem měla 3.7.2003 cestou do Rakvic těžkou autohavárii, kterou jsem málem nepřežila a po dvou měsících v nemocnici jsem se učila znovu chodit a po půl roce jsem začala znovu pomalu trénovat na Vesetě, i když doktoři z úrazovky v Brně říkali, že mohu jezdit na koni nejdříve až po roce.

Ještě ten rok běžela Veseta 14.9.2003 v Brně Cenu společnosti Kudos (3+, R IV. kat, 2300m) pod amatérkou Novákovou, která tento dostih nezvládla a skončila opět na 9. místě z 12 koní. Veseta je vytrvalec a vyhovuje jí 2000 metrů a více, ale není to kůň, který by chtěl jít dopředu, musí se jí pomoci a toto právě am. Nováková nezvládla. Na jaře roku 2004 si bohužel Veseta při tréninku natáhla šlachu na pravé přední noze a tak bylo dotrénováno.

Další rok jsem si chtěla obnovit licenci, ale rodiče i přítel nechtěli, abych zbytečně riskovala své zdraví, tak jsem to oplakala a Vesetu převezla do Břeclavi do stáje, kde je 8 rekreačních koní různých plemen a já to k ní mám z domu 1,5 km. Teď už jezdím jen rekreačně, ale na poli to ještě Veseta umí rozjet. Je to můj mazel, který miluje cukřík, jablíčka a lidskou společnost. Je to velice klidný a vyrovnaný kůň, kterého bych nevyměnila za nic na světě.