Victory Bell

Napsala M.Klingorová, foto archiv autorky, publikováno: 27.1.2010

Victory Bell se k nám dostal náhodně, když byl počínaje srpnem 1996 jako šestiletý uvolněn ze stáje společnosti Cavalier Sport, aby do konce sezóny nahradil na dráze zraněnou Laurenu hájící barvy Lázeňského sanatoria Thermal. Odchovanec st.statku Přeštice je synem Koně roku 1974 Lakmuse (mj. premianta Velké jarní a St.Legeru) a klisny Volby, v jejíchž žilách zase z otcovy strany kolovala krev ryzáka Iwory Towera, úspěšně startujícího v Německu, Švédsku nebo Rusku a z matčiny strany potom plemeníka Donalda, mnohonásobného vítěze a umístěného v mezinárodních dostizích.

obrázek - Victory Bell
Victory Bell vítězí ve Vídni

Kariéru začal Victory Bell pozvolna, jako dvouletý vyběhl pouze dvakrát (bez umístění). Ve 3 letech startoval 4x v nižších kategoriích a na jediném závodišti v Tochovicích (bylo zároveň jeho domovským), ale pokaždé se umístil na dotovaném místě (1x druhý a 4x pátý). Ve 4 letech přešel na překážky a kromě 3.místa v 3.200m dlouhé steeplechase jeho další výkony nikterak oslnivé nebyly.

V sezóně 1995 se naplno zaměřil na těžké skoky a na 5 různých závodištích (od provincí typu Benešova, Lysé nebo Hluboké až po Pardubice) absolvoval 9 dostihů. K nejlepším výsledkům patří dvě 2. místa na tratích kolem 4.000m, která doplnil stejným počtem 3. míst. Při každém z těchto umístění byl v jeho sedle Zdeno Koplík. V šesti letech se na start postavil celkem 10x.

Byl typem drobného, ale spolehlivého koníka, kterému chyběla potřebná třída. Možná měl i smůlu, že v průběhu uváděného roku povětšinou měřil síly se svěřenci Josefa Váni a Carnala, Barrowa nebo Válečníka nevyjímaje. Victor těžil ze svého pevného zdraví a chuti závodit a tak pouze ve dvou případech nedosáhl cíle na placeném místě. Podával stabilní výkony - 1x druhý, 4x třetí a 2x pátý).

Za dobu existence naší stáje byl vlastně jediný, kdo nám dopřál zažít krásný pocit vítězů v zahraničí. Jako kdyby chtěl dělat čest svému jménu, rozezněl vítězné zvony v posledním dostihu závodní kariéry jedno sychravé říjnové odpoledne roku 1996, kdy vedený Jiřím Plzákem ve Vídni vyhrál s mnohadélkovým náskokem Herbststeeplechase pro 4leté a starší, přičemž nesl druhou nejvyšší hmotnost v poli.

V prosinci téhož roku, který tak úspěšně ukončil, byl prodán jako rekreační koník soukromému majiteli do vesnice Lazsko nedaleko Tochovic. Kromě útržkovitých zpráv, že se má dobře a je o něho dobře postaráno, žádné další informace novějšího data nemáme, takže jakékoliv novinky o malém - velkém Victorovi moc rádi uvítáme.