Vokál

Napsal doc. Ing. Václav Hulínský CSc., foto O. Kroužecký a M. Topinková, publikováno: 29.5. 2013

Tmavý hnědák bez odznaků se narodil 10. dubna r. 1985 klisně Volyni v hřebčíně Napajedla, po polském plemeníku Orange Bay (GB), z linie Prince Rose, jeho matka Volyně byla z linie Ribot. Orange Bay byl vynikající dostihový kůň, který jako dvouletý vyhrál G3 dostih v Italii a byl druhy v G1 dostihu tamtéž. Jako tříletý vyhrál v Italii Gr.1. dostih Derby Italiano, dále Gr.2. dostih na 2000m, jako čtyřletý vyhrál 2 dostihy Gr.2. a Gr.3. na 2400m v Anglii a jako pětiletý vyhrál v Anglii jeden Gr.3. dostih na 2400m a byl těsně druhý v Gr.1. dostihu, slavném King George 6th and Queen Elizabeth Diamond Stakes v Ascotu za vítězem The Minstrel, budoucím světovým plemeníkem.

obrázek - Vokál
Vokál v dostihové kondici

Máma Vokála Volyně po Wiesenklee byla rovněž výborná kobyla, která vyhrála cenu Hřebčína Napajedla v r.1981, byla třetí v Memoriálu Ing. Tichoty a konečně čtvrtá v mezinárodním dostihu v Berlíně na 1800m nazvaným Cena Berlína. Syn těchto dvou koní Vokál přišel na podzim 1986 jako roček do stáje Františka Vítka a neměl to odpočátku nijak lehké. Ve stáji stáli totiž stejně stará Arva a Latén, v jejichž stínu prožil Vokál rovinovou kariéru svého života. On byl rovněž jedničkový dostihový kůň, ale přeci jenom byl tím třetím vzadu i co se týče zájmu trenéra a vedení hřebčína Napajedla i dostihové stáje JZD Všelibice. Výjimkou byl Ing. Vaňourek z plemenářského podniku, který mu velmi věřil. Výhradním dostihovým jezdcem Vokála byl nezapomenutelný Vlasta Smolík. Pro Derby 1988, si vybral Laténa. V práci se Vlasta na Vokála příliš nehrnul, protože Vokál byl takový had, že člověk ani nevěděl jak z něj spadnul. Hodně ho v práci jezdil Pavel Vítek a Olina Hulínská, byl to jejich miláček. Jinak byl Vokál hodný, nezáludný kůň, ale byl to závodník a uměl vás na dráze pěkně protáhnout a vyžadoval jemnou ruku. Vokál byl pěkně narostlý tmavý hřebec, po rodičích vytrvalec, závodit začal jako dvouletý, kdy vyhrál jeden dostih v Chuchli na 1200m a dvakrát byl třetí. Jako tříletý běhal už jen dostihy druhé a první kategorie a grupu. Dokázal zvítězit v dostihu druhé kategorie na 2200m a v dostihu první kategorie na 2400m (Cena Mladé Fronty). V českém derby 1988 skončil jako vodič třetí, s Tomášem Váňou. Jako čtyřletý vyhrál Vokál ve Slušovicích dostih první kategorie na 2400m, byl třetí v Ceně Svobodného slova na 2600m, dále čtvrtý v listed dostihu na 2200m a předposlední v Maďarsku, mezinárodním Gd1 dostihu Kinsem Dij s Jaroslavem Michnou na 2400m. V roce 1989 skončil Vokál svoji rovinovou kariéru s výdělkem 48000Kč, zdráv a v očekávání bouřlivých příštích let.

obrázek - Vokál
Vokál ve svých 28letech

Na podzim 1989 přišla tzv. sametová revoluce a posléze se začalo privatizovat a samozřejmě i dostihové stáje, koně i závodiště. Nebyla to lehká doba, leckdy plná přehmatů a nespravedlností. Vokál byl v roce 1990 vykastrován, privatizován a vydal se na cestu steeplera. Jeho jezdcem byl převážně Pavel Vítek a dvakrát Voloďa Snitkovskij. V roce 1991 běhal dvakrát a neumístil se, V r.1992 byl třetí v Netolicích a koupili ho Pavel a Olga. Kůň běhal dále v barvách stáje Latina. Roku 1993 se kůň ve třech steeplech neumístil a pak vyhrál v Lysé n. Labem Cenu České Asociace Steeplechase.

V letech 1994 - 1996 odjel Vokál do Francie, do Maison Laffite, k trenéru J. H. Barbreovi, kde pracovali Pavel a Olga. Vokál startoval na závodišti v Auteill v proutěných překážkách s Pavlem Vítkem kde byli pátí a ve Fontainebleau, kde se neumístili. Poté si kůň zranil nohu a tak byl Vokál dopraven k panu Arsacovi na pastviny a poté se vrátil do Mason Laffite. Začal trénovat a v listopadu běžel rovinový dostih na 2200m v Le Croisé-Laroche s Olgou Hulínskou, ale bez umístění. Pak odejel Vokál do Deauville na pastviny trenéra Barbrea, kde onemocněl ehrlichiosou a po vyléčení se vrátil zpět k trenéru Vítkovi do Lysé. S trenérem Vítkem absolvoval ukázkové dostihy. Poté byl v roce 1996 v Pardubicích třikrát na tabuli a v posledním dostihu si ošklivě zranil přední nohu. Tím skončila dostihová kariéra Vokála v ČR. Poté pracoval jako vodič koní a přemístil se Puchlovic, kde sloužil u Pavla Vítka, který začal trénovat francouzké koně. Vokál nebyl snadný kůň na ježdění neboť velmi rád závodil, zejména když viděl dráhu nebo rovné pole či louku.

Poslední etapa Vokálova bohatého života nastala, když ho Pavel Vítek věnoval v roce 2002 svému tchánovi do stáje Protendon v Lysé n. L. k panu MUDr. Václavu Hulínskému. Zde fungoval Vokál jako vodič mladých koní při tréninku. Poslední léta tráví v režimu 24/7 od jara do Listopadu, s bohatou pastvou volným přístupem k senu a ovsem 2x denně vypadá na svůj věk 28let pořád skvěle. Kromě artrózy zadní nohy ho zdraví netrápí, na konci roku 2012 ještě se svým majitelem chodívali na krátké výlety, ale zdraví jeho páníčka ho "odsoudilo" k užívání si zasloužilého důchodu ve výběhu kde si užívá se svými klisnami a jejich hříbaty.