Zlatá Lady

Podle vyprávění Veroniky Náměstkové zpracovala Marcela Klingorová, foto: archiv V.Náměstkové, P.Mikoláškové; publikováno: 3.8.2008

Tmavá ryzka Zlatá lady, jeden z nejúspěšnějších potomků ze spojení Zlatka a Gala Boy (IRE), se narodila v březnu roku 1995. Výkonnostně ji předčil pouze její o rok mladší bratr Zlatý měsíc, který jako pětiletý získal v GH 73 kg.

obrázek - Zlatá Lady
Zlatá Lady pracovní

Jako dvouletá byla Zlatá lady podle statistik zmiňujících generální handicap (získala ohodnocení 60,5 kg) vůbec nejlepším hříbětem startujícím v prvním roce aktivní dostihové kariéry, které produktivní Zlatka za dobu svého působení v chovu dala. Životní křest absolvovala svěřenkyně trenéra Petra Kuba poměrně brzy, již v polovině června 1997 na karlovarském závodišti a trojkový dostih dlouhý 1.200m dokončila v sedle s trenérovým bratrem Ivanem na pěkném 3.místě. Po měsíční přestávce se do lázeňského města vrátila, aby zde společně s Petrem Kubíkem v dostihu o 200m delším s jistotou tři délek zvítězila před Lucky Girl a Banalitou. Naposledy se v daném roce postavila na start dvojkového sprinterského testu na tochovické dráze, kde opět ježděná Ivanem Kubem obsadila 5.místo.

Ve třech letech zahájila klasickou sezónu u příležitosti Dne matek na vytrvalecké trati v Chuchli, kde ve dvojkové kategorii dosáhla pod Liborem Šindarem na 4.místo. O několik málo týdnů později se vrátila do trojkových dostihů a umístění na zadních příčkách ve všech třech absolvovaných dostizích v Praze, Pardubicích i Tochovicích pomalu signalizovaly následné zdravotní potíže. Po zranění nohy svoji krátkou závodní kariéru ukončila.

V roce 2000 byla zařazena do chovu A 1/1 a zároveň ČT. V roce 2001 se jí narodil ze spojení s Veneurem de Luc ryzák Zephir a o rok později Zaphira. Ta dnes v chovu působí také. Posledním evidovaným hříbětem podle statistik Plemenné knihy ČT je valach Zorro, který se narodil v roce 2003 po připuštění plemeníkem Grandem. Následné období až do roku 203 neprožívala zrovna v plné pohodě a zdraví, alespoň soudě podle vyjádření její nynější majitelky Veroniky Náměstkové, která tehdejší seznámení s Ladynkou popsala následovně: "Kobylku jsem koupila na jaře roku 2004 ve velmi špatném stavu (podváha, problémy s kopyty, špatná kvalita srsti) a umístila do Stáje Artuš.

obrázek - Zlatá Lady
Zlatá Lady ve výběhu

Tehdy jsem sháněla sice koně pro sportování, ale když jsem uviděla Lady, na všechny ostatní jsem zapomněla. Za dva dny stála u nás doma a to jsem netušila, do čeho jdu. Dosavadní majitelé jí věnovali minimální péči a s tím souviselo mnoho zdravotních problémů. Lady trpěla nekvalitní rohovinou kopyt, je stále měkká a drolivá. Proto potřebuje speciální plastové podkovy, které se na kopyto přilepí a nenaruší rohovinu. Vzhledem k jejímu žalostnému stavu jsem samozřejmě musela přizpůsobit dávkování a skladbu krmení, aby ho její oslabený organismus vůbec přijal. Po roce a půl naštěstí přibrala asi 200kg.

Společné soužití je střídavě plné radostí, ale také starostí. Lady čas od času pobolívá jak noha, tak záda a tak na řadu přicházejí masáže a volný pohyb ve výběhu. Jako na houpačce, jednou práce na jízdárně, skákání či drezúrka, jindy zase kulháníčko a chlazení nemocné nožičky.

Lady v žádném případě nedostatkem energie netrpí, v tréninku vesele vyhazuje, ale mezi obecenstvem se chová vzorně, což ostatně dokázala poprvé na parkuru při hobby-závodech v Mělníku letos v dubnu nebo o měsíc později v Mratíně. Tam už zvládla parkur bez jediné chybičky. Získaly jsme 4.místo a navíc ještě druhé za nejlépe upraveného koně. Všechny tyhle radosti - ať už tréninkové nebo závodní - s Ladynkou poslední dobou podstupuje Markéta Pištěková a té bych touto cestou chtěla moc poděkovat za veškerou péči a trpělivost s Lady a také za sportovní úspěchy, kterých obě dosáhly.

Chystala jsem se, že Ladynce vyberu nějakého fešného hřebce a připustím ji. Moje plány minimálně na nějakou dobu překazila plánovaná operace Ladynky na klinice v Brně, kterou musí kvůli častému kulhání způsobenému odštípnutým kouskem kosti u spěnkového kloubu podstoupit. Věřím, že se všechno podaří a zdravíčko jí vydrží co nejdéle a já se dál budu radovat z každého dne stráveného s mým nejlepším zvířecím učitelem, kterého bych nikdy nevyměnila."