Zlaté srdce

Napsala Marcela Klingorová, publikováno: 2005

Někdy nás při pročítání startovních listin zaujmou nezvyklá jména koní, u kterých se chtě-nechtě alespoň na okamžik pozastavíme a sami sebe se zeptáme, proč zrovna takové? Co všechno vyjadřují a co se za nimi skrývá? Ambiciózní a sebevědomý majitel určitě věřit své Miss Wonder, Rekordu, Best Lady a One Hope, pesimistu prozradí Ztracená naděje nebo Zaawist, šprýmař si bude libovat třeba v Lenochovi, Honem Honem či Ha Ha... Když se jméno koně stane opravdovou vizitkou jeho povahových rysů, pak je to nefalšovaná trefa do černého.

obrázek - Zlaté srdce
Zlaté srdce

Jedenáctiletý hnědák Zlaté srdce je toho malým důkazem. Druhorozený syn zasloužilé maminky Zlatky patří se všemi dosavadními deseti sourozenci do skupiny "zlatých" a doplňuje kvartet potomků irského plemeníka Gala Boye. Narodil se ve stáji rodiny Kubů, dnes respektované centrály bratrů Ivana a Petra. A tak se po uplynutí sladkých hříběcích časů pod ochrannými křídly svých pečovatelů ve dvou letech jal reprezentovat stáj Kovelta Nekvasovy na travnatém oválu. Ke svému "zlatému" srdci už bohužel neprokázal tolik potřebné srdce bojovné. Nejlepšího výsledku dosáhl při svém životním debutu v srpnu roku 1996 na závodišti v Hluboké nad Vltavou na kilometrové trati, kde pod Radkem Koplíkem doběhl na 4.místě. O měsíc později se mu nedařilo na centrálním závodišti v o 400 metrů delším dostihu, kde doběhl poslední. V následující sezóně spadl do V.kategorie, ale ani v ní se "nechytil" v květnové míli v Lysé doběhl osmý z jedenácti. Bylo zřejmé, že pro roviny se nenarodil a tak se o čtvrt roku později pokusil o reparát v proutěnkách v Chuchli. Na trati dlouhé 2.400 m byl ale kvůli zranění Pavlem Szikorou zadržen. Závodní kariéru ukončil s handicapem 40,5 kg (jako dvouletý), klasický ročník způsobil díky premiéře nad překážkami předčasný odchod do důchodu. Na rozdíl od ostatních "cestovatelů" měl štěstí, protože až na malé výjimky při hledání nového majitele takřka celý život prožil na jednom místě, v jižním cípu Plzeňského kraje, v lesy obklopeném Mladém Smolivci. V současné době je jeho majitelkou Petrova dcera Veronika. Když spolu zrovna nejsou na vyjížďkách, spokojeně pozoruje cvrkot ve výběhu. Však se tam po jeho boku vystřídala pěkná řádka kamarádů – od jeho maminky a sourozenců, chladnokrevné kobylky Aťky až po "exotické krásky", appaloosy Rosie a jejího hříbátka a v současné době šimly Angel, kterou si moc oblíbil. Ve výběhu je pánem situace, nenechá si nic líbit a spolehlivě vymýšlí veškeré lumpárny. Také oba s velkou nelibostí nesou, rozdělí-li je někdo od sebe.

S každým podzimem Zlaťákovi začíná vyučování. Jakmile do stáje přijdou noví ročci, je nepostradatelným pomocníkem při jejich výcviku pod sedlem. Působí v roli vodiče a svou trpělivostí a nadhledem jim dává pocit klidu. V sezóně také pomáhá dvouletým při rychlých pracích a na chvilku tak může zavzpomínat na svá mladá léta. Asi to s ním nebude úplně hrozné, protože s nimi hrdinně stíhá i 400 metrů v plné rychlosti. Pod sedlem, zejména v dřívějších časech, ho také bylo dost. Ještě dnes, když není delší dobu pod sedlem, bývá veselý.

Na lekání, "myšky" a otočky je už líný, ale vymyslel jiný fígl. Na něco se s nebývalým zájmem zaměří, dlouze pozoruje a dělá, jako by toho vetřelce ještě nikdy neviděl. Před katastrofálními povodněmi, které vymazaly původní Metelský rybník, se pravidelně chodíval plavit. Své komediantství předváděl i tehdy, přesvědčoval-li svého jezdce, že se topí, třebaže stál na zemi a voda mu sahala po plece… Jako mnohý kůň bez výjimky je občas tvrdohlavý a tak musí na pomoc přijít razantnější pobídka a upozornění bičem. Stoprocentní je naopak ve výběhu, tam se na něm mohou projet i malinké děti.

V období Hubertových jízd ho sedlá Monika Knox-Crawfordová. To je podle ní doba, kdy valášek viditelně omládne a s radostí si zaskáče. Jinde a sám totiž nechce. Při konečném halali ve finišujícím "dostihu pravdy", pravidelně získává jedno umístění za druhým. Na svém kontě má již dvě čtvrtá a dvě druhá místa, už chybí jen porážka dosavadních přemožitelů Persicose, Estyka, Tiznita či Báječné. Je zřejmé, že jméno Zlaté srdce by jinému koni tolik neslušelo.