Gomba handicap

1200 metrů, tříletí a starší; závodiště Velká Chuchle

Gomba handicap brzy oslaví 100. výročí své existence. Poprvé se běžel roku 1924, kdy zvítězila čtyřletá klisna Soubretta.

Gomba handicap je nejen tradičním vrcholem zahajovacího dne dostihové sezóny, ale i zajímavou sázkařskou loterií. Navíc je bezesporu jedním z nejvýznamněších sprinterských dostihů roku, a vítězství v něm je velmi prestižní. Zajímavostmi výsledkové listiny jsou Jindamir - syn importované Jan Ranée po Mirza II, výborný Reflex, derby-vítěz Valdaj nebo vítěz St. Leger Donald. Z nedávné doby nechybí Tarictic nebo Scyris.

Gomba Handicap se nekonal v letech 1955, 1996 a 2013. V letech 1991-1993 měřil dostih 1300 metrů. Rekord dostihu drží český odchovanec Line Honey z roku 2011, časem 1:10.1. (Čas 1:09.4, který zaběhl Advent v roce 1925, byl dosažen před zavedením elektronické časomíry.)

V roce 2016 Gomba handicap padl na účet sporů mezi pražským závodištěm a Jockey Clubem ČR.

Klasický vítěz, výborný sprinter a dvojnásobný vítěz Gomba handicapu Nippon © Dagmar Machačová
RokVítězLetPůvodJezdecMajitelTrenérDruhýTřetíČas
2016Dostih se neběžel.
2015MIKESH (IRE)6Majestic Missile - Avena Sativa, Polish PrecedentJiří ChaloupkaKelso StablesTomáš ŠatraKendy (GB)Nine Ou Four (IRE)01:15,5
2014CUT ME LOOSE (GB)4Singspiel - A Lulu Ofa Menifee, MenifeeJaromír ŠafářRamzan KadyrovArslangirej ŠavujevMikesh (IRE)White Motiv (GB)01:11,1
2013Dostih se neběžel.
2012MERBELA6Bully Pulpit - Mini Risk, Risk MeMilan ZatloukalLeramVáclav Luka ml.Aprilius (IRE)Trinity (GER)01:13,3
2011LINE HONEY4Look Honey - Line Islands, LinamixTomáš LukášekStáj MikonRadim BodlákAgnus (FR)Trinity (GER)01:10,1
2010HEAT SET (FR)4Lujain - Hot Coal, Red RansomJan RájaMartin Wolf-ClintDalibor TörökTrinity (GER)Golden Eagle (GB)01:12,0
2009DAIDALOS (GER)6Kornado - Diamond Eyes, Winged LovePetr ForetMartin Wolf-ClintMartin WolfConnex (GER)Dick Morris (IRE)01:14,2
2008ACOSS6Cossio - Arsenic, ScenicJan RájaHrubýLucie VondrováLenzirDaidalos (GER)01:17,2
2007SOCR HOUSE6House Rules - Sorelina, NajoomRadek KoplíkZámecký vrchJaroslav VotavaHairy's SonCertus (FR)01:11,0
2006GERMAN MALT (IRE)5Germany - Maltesse, Never So BoldMartina HavelkováDr. CharvátFrantišek HolčákSocr HouseShadow Day01:17,1
2005DJIBOUTI (GER)8Dashing Blade - Diana Dancer, Fabulous DancerJaroslav KovaříkCRB RacingPavel KinskýSocr HouseCheison01:11,1
2004SCYRIS (POL)4In Camera - Scytia, Euro StarLukáš KasalStáj NýznerovFrantišek HolčákCybellus (FR)Comte01:11,1
2003TALWER7Harlow - Talcum, MasettaIva MiličkováSvinčice, s.r.o.Břetislav KarelTiznit (FR)Gotyk (POL)01:13,2
2002TARICTIC (GER)8Alzao - Tiputip, NebosRadek KoplíkMANEKOZdeno KoplíkRadovanAkebona01:13,7
2001TIZNIT (FR)4Nashamaa - Azilal, Rex MagnaJiří ChaloupkaAkra plusVáclav ChaloupkaCentury DayGlarcan01:17,5
2000TARICTIC (GER)6Alzao - Tiputip, NebosRadek KoplíkVofotronix TradeZdeno KoplíkBellaboy (FR)Sun Shine Clare (GB)01:16,1
1999SUN SHINE CLARE (GB)4Grey Desire - Dunesian, DunbeathAllan PetrlíkJ.P. Gastro ŽofínAllan PetrlíkSamba Dancer (DEN)Monte Welsh01:13,5
1998BÁÁ4Jolly Groom - Bea, Mys Blanka ŠarinováVarieté Casino u NovákůEduard KotábMidwich Cuckoo (GB)Monte Welsh01:13,2
1997CORSO (POL)5Milione - Corta, Club HouseKamil PíchalŠK Brahal Zl.MoravceFrantišek HolčákSamba Dancer (DEN)Monte Welsh01:18,4
1996Dostih se neběžel.
1995GLEN4Justus - Gita, Scottish Rifle Allan PetrlíkStall BartosAllan PetrlíkPipedream (DEN)Canasta01:18,2
1994SANTALINO8Amyndas - Santara, Le LevanstellVlastimil SmolíkPotrebujesJaroslav JelenMake it Happen (IRE)Ness01:15,9
1993PRINCESS BASO (IRE)5Prince Sabo - Lovely Season, Silly SeasonPavel HlavatýMartinaVladimír VinklárekResitaDaidalos01:21,5
1992FRÝDLANT4Justus - Filtra, MalmoAllan PetrlíkSlovakofarma HlohovecHarry PetrlíkSkeletGeg (HUN)01:25,9
1991SUPERMATE (GB)5Superlative - Stately Girl, Free State Jaroslav MichnaSlatiňany-ZákupyFrantišek HorákCarotida (IRE)Lolek01:21,2
1990NIPPON6Scottish Rifle - Ninsoarea, MedianAllan PetrlíkŠPP ŠamorínHarry PetrlíkAfektAmur01:12,6
1989NIPPON5Scottish Rifle - Ninsoarea, MedianAllan PetrlíkŠPP ŠamorínHarry PetrlíkVigvamPrincer01:14,7
1988ZVON4Arcaro - Zona, Gudzon Vlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaJiří JandaMaharaždaGemer01:16,5
1987VALID5Arcaro - Valis, L'Amiral Vlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaJiří JandaJesterinn (GB)Alma Tadema (GER)01:19,6
1986QUESTOR5Scottish Rifle - Quatemala, Myjavan Lutz PyritzPP MotešiceKarel StibůrekDuelAmur01:17,1
1985HARUN4Hugben - Harappa, Pal's PassageTomáš VáňaPP MotešiceEva PalyzováPacifik (SU)Lass01:14,9
1984AMUR4Aveiro - Aroma, Iron LiegeMiroslav HruškaHřebčín NapajedlaJaroslav MašekVagrajQuebec01:17,9
1983SANET5Ivory Tower - Sopočka, Jaroslav MichnaSPP ŽV LeviceJan PalyzaRozarijaHebé01:17,0
1982LIFTBOY4Filippy cs - Linduška, Mohykán Karol ŠarinaPP MotešiceBřetislav KarelNed AdmiralEpilog01:18,0
1981VALDAJ5Behistoun - Valentina, Masis Vlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaFrantišek VítekLysanderSzepitö (HUN)01:15,5
1980EDIT4Hviezdar - Esmeralda, NelciusJosef DolejšíPP ŠamorínMiroslav ŠustaCara IIIsotop01:18,3
1979REFLEX (GER)7Zigeunersohn - Reseda, AsteriosJaroslav KunčarSt.st. TochoviceJaroslav KunčarIsotopDuera01:16,9
1978REFLEX (GER)6Zigeunersohn - Reseda, AsteriosJaroslav KunčarSt.st. TochoviceJaroslav KunčarIsotopAranžér01:13,4
1977GRANVIL (SU)5Ivory Tower - Gudauta, ZadornyjRichard WinterŠkolní majetok ŠalaEva PalyzováGalaxieReflex (GER)01:13,7
1976VARIÁN5Royal David - Varunka, L'AmiralJan KošťálSt.st. Bílina - SvinčiceJaroslav PodolanReflex (GER)Silvaner01:13,8
1975VITAMIN4Wiesenklee - Valis, L'Amiral Miloslava HermansdorferováPP KladrubyJosef KrištůfekPostamentEspadron (SU)01:17,0
1974JUPITER II (HUN)4Julius - Méta, TaktJan KošťálBesedaTomáš ŠatraVinettouDoncaster01:13,9
1973DONCASTER5Coral - Donadola, Babu's PetMiroslav HrabovskýSt.st. TochoviceJosef KolátorVlhíkCrapom01:14,0
1972AGONst.Gaston - Adiže, Deux Pour Cent Karel HavelkaJO Újezd nad LesyKarel HavelkaDoncasterSigham01:17,0
1971DAR6Biskaj - Dráva, Patron Ferdinand Minařík st.Velkovýkrmna MimoňAdolf RadaSiranoCalypso01:14,6
1970MOHYL4Astyanax - Mohyla, Masis František AbrahámPP ŠamorínFrantišek HurbanAstonSilex01:14,2
1969VALENTINO4Masis - Valteline, Golden ChargerFerdinand Minařík st.Hřebčín NapajedlaVáclav ČechuraSiriusPaleta01:14,6
1968DONALD5Norman - Donadola, Babu's PetVlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaNikolaj M. LaksSiestaMarcelon01:15,7
1967DONALD4Norman - Donadola, Babu's PetNikolaj M. LaksHřebčín NapajedlaNikolaj M. LaksPuncCorvet01:12,5
1966Coral 3Krakatoo - Coralyse, Cobalt Nikolaj M. LaksSPÚ NapajedlaNikolaj M. LaksBlatec Floret01:15,8
1965BLATEC 5Masis - Blue Girl, EmbargoMiloslava HermansdorferováSPÚ KladrubyJosef KrištůfekBlankytVlha současně s Burjat01:16,9
1964BLATEC 4Masis - Blue Girl, EmbargoBohumil GrešínskýSPÚ KladrubyStanislav BártaKorintJavorník01:19,0
1963BLATEC 3Masis - Blue Girl, EmbargoJosef ŠachSPÚ KladrubyStanislav BártaOstřížKorint01:14,7
1962BISKAJ 6Pierot - Bisquitt, SunderlandFrantišek HulešSt.st. AhníkovJosef KrištůfekOstřížBurjat01:17,8
1961VIKOMT7Liberál - Víla, LionelKarel HavelkaHřebčín NapajedlaJosef CellerBurjatVáh01:12,7
1960VIKOMT6Liberál - Víla, LionelFrantišek HulešHřebčín NemošiceJosef KrištůfekLišajVálek01:14,6
1959MAJÁK5Lotos - Malta, ÁrkászVlastimil VaňátkoŠlacht.stanica HorňanyStanislav BártaVikomtVangol01:14,5
1958HEPA4Patron - Handa, BahreinFrantišek ToušekŽrebčín TopolčiankyFrantišek HurbanVálekLyr01:16,8
1957HAVEL5Brat - Havana, Ut MajeurVlastimil VaňátkoVP PísniceJosef KolocLyrĎas01:19,2
1956LYR5Gradivo - Lyndora, AltayJosef BoříkHřebčín KladrubyJaroslav HouraGolemMalín01:17,9
1955Dostih se neběžel.
1954MALÍN5Lionel - Mahulena, CorvusJosef BoříkŽr. Horní MotešiceFrantišek HurbanĎasLavator01:17,0
1953SILÁK4Lionel - Sidney, AlchimistKarel HavelkaHřebčín NemošiceJaroslav Houra01:10,4
1952HADAR3Adbritus - Handa, BahreinJosef ŠparlínekŽr. Horní MotešiceFrantišek Hurban01:16,0
1951LYDIE3Lionel - Lyndora, AltayJosef BoříkHřebčín NapajedlaJosef Koloc01:16,6
1950DANUŠA3City - Dášenka, EpinardFrantišek ToušekStáj AlkaFrantišek Hurban01:18,1
1949PAROBEK5Derüs - Parthian Maid, ParthJosef MildorfStáj Pavla n.spr.František Hurban01:15,4
1948PERSIANst.Simson - Perambulator, BubblesKarel HavelkaR.ŠolínJaroslav Houra01:17,3
1947PAROBEK3Derüs - Parthian Maid, ParthJiří ZálešákStáj PavlaFrantišek Hurban01:18,0
1946JIRKAst.Wahnfried - PalastprinzessinJosef BoříkStáj KafriJosef Strouhal01:17,8
1945JINDAMIR5Mirza II - Jan Ranée, Grand ParadeJosef ŠachStáj MartinFrantišek Hurban01:13,8
1944CYRILLUS (GER)st.Der Mohr - Cressida, AugiasJan VrábelStáj NirvanaRichard Richter01:17,8
1943TORONTO (GER)5Palastrage - Stammesfahne, FlamboyantJosef KrištůfekStáj AnnetaRichard Richter01:17,6
1942NORFOLK (GER)4Ferro - Natur, HeroldLeslie LomaxStáj JanaLeslie Lomax01:17,1
1941MANVILLE (FR)6Clavieres - Mylae, Blue EnsignJosef BoříkK. MašekEmil Guttmann01:23,3
1940SILVANUS4Simson - Valencia, WallensteinJosef Šachškpt.vl.voj.J.Čočeksoukr. trénink01:18,3
1939BABONA4Balbinus - Ballerina IIFrantišek HurbanAlice KereszturiOndřej Kereszturi01:16,8
1938NAPNYUGTA5Naplopó - Hullam, NubierJiří SchejbalAlice KereszturiOndřej Kereszturi01:16,2
1937BALZAC6St Becan - Sakk, King RobJosef CellerStáj RudaRichard Richter01:17,0
1936FÖPARANCSNOK4Franklin - Pewit, PrzemyslJan HollerStáj HermaRichard Richter01:21,6
1935IDEALIST6Dagor - Bien Eleves, MorpethJiří EschPerutz A.Arnošt Plechač01:17,6
1934LUXOR7Nubier - Negation, FalbJosef KolocStáj IrenaKarel Truhlář01:17,6
1933LUXOR6Nubier - Negation, FalbJosef KolocStáj IrenaKarel Truhlář01:18,5
1932LUXOR5Nubier - Negation, FalbJaroslav HouraStáj Irenasoukr. trénink01:17,5
1931WORKMAN6Kokoro - Gamelle, Bon MarchéAlexander NagyStall Maxsoukr. trénink01:19,8
1930SZEGENYLEGÉNY4Slieve Gallion - Szemfules, FantomeJosef BiernáczkýStáj Renéesoukr. trénink01:18,4
1929WORKMAN4Kokoro - Gamelle, Bon MarchéLeopold HalmetschlägerStall MaxJosef Zemanský01:21,0
1928LUDVÍK3Wallenstein - Thalia, DagorVáclav MildorfStáj ČechoslaviaLeslie Lomax01:15,8
1927INDIÁN5Nemzeti - Immortelle, LlubarArnošt RichterStáj HaničkaKarel Šmejda01:20,7
1926DOROST3Sanskrit - Dodo, Slieve GallionVáclav MildorfStáj MoravaJaroslav Rosák01:15,6
1925ADVENT6Sly Fox - Differenz, Matschaker Karel HoloubekH.J. CífkaKarel Šmejda01:09,4
1924SOUBRETTA4Sobri - Vallvetve, WombwellŠtěpán TussStáj GradoKarel Šmejda01:18,4