Velká červnová cena

2200 metrů, tříletí; závodiště Velká Chuchle

Velká červnová cena je tradiční předzkouškou Českého Derby. Poprvé se běžela roku 1952, kdy zvítězil Hájek; do roku 1980 byla otevřená i starším koním, což umožnilo raritní double triu Symbol, Lyon a Lakmus.

Koně z Velké červnové si v Derby vedou tradičně dobře; double Velká červnová - Derby si připsalo plných 20 koní, konkrétně Hájek, Makar, Symbol, Blyskač, Korbel, Cent, Lyon, Silver, Relief, Hviezdar, Cedros, Taran, Gimt, Lykeion, Nora Jeane, Ray of Light, Tribal Instinct, Poderoso, Talgado a naposledy Roches Cross v roce 2011.

Rekord dostihu drží Ray of Light z roku 1999, časem 2:18.8.

Nezapomenutelné duo - Kleón s Vlastimilem Smolíkem, vítězové z roku 1984; archiv Moniky Diego-Salvatore
RokVítězLetPůvodJezdecMajitelTrenérDruhýTřetíČas
2015SIRIUS SHINE (IRE)3Sir Percy - Mneme, Ocean Of WisdomJaroslav LínekDARAllan PetrlíkOriental Sky (GER)Aldzarb (IRE)02:24,3
2014TANNHAEUSER (FR)3Zafeen - Summer Rain, Cadeaux GenereuxJan VernerStáj EnglicoviTomáš VáňaJambul (GB)Cheeky Chappie (IRE)02:20,8
2013neběžela se kvůli povodni
2012PEGAS (GB)3Excellent Art - Placement, KrisGary HindDS PegasGrzegorz WroblewskiBetpak Dala (GB)A Gentleman (FR)02:23,5
2011ROCHES CROSS (IRE)3Whipper - Danemarque, DanehillJan RájaJasnaJosef VáňaLysyan (IRE)Rabbit Motivator (IRE)02:22,1
2010TALGADO (GB)3Lomitas - Haiyfoona, ZafonicVendula KorečkováLider Racing StableFilip NeubergTaro (POL)Ulan (POL)02:21,1
2009PUMPKIN3Security Risk - Půlnoc, Shy GroomDušan AndrésRabbit Trhový ŠtěpánovGrzegorz WroblewskiMaribor (GER)Victory Next (GER)02:31,9
2008DICK MORRIS (IRE)3Kalanisi - Moet, Mac´s ImpRadek KoplíkDr. CharvátFrantišek HolčákBudapest (IRE)Ave Ransom (GB)02:26,8
2007SHAMAN3Magnus - Shanghai, ExperteJiří PalíkK-K Metal, a. s.Martin SuchánekMedeo (IRE)Wavelight Laser (GER)02:26,4
2006BABIE LATO (POL)3Don Corleone - Be My, Kamiros IIJaroslav KovaříkWrbna RacingČestmír OlehlaDzianisz (POL)Tajnaron (POL)02:28,5
2005PEINTURE NAIVE (FR)3Wagon Master - Newcomer, King of MacedonNicky MackayPegas ZnojmoRoman VítekMastman (IRE)Rio Gallegos (FR)02:20,3
2004TORLUS (GER)3Lando - Tor di Quinto, Law SocietyRadek KoplíkKVM ConsultZdeno KoplíkMainly Monroe (IRE)Lakonica02:26,5
2003RADBEC3Beccari - Radiace, Sharp End Ilona TřešňákováVýstavba HostiviceOliva FaltováLlanito (GER)Acces of Glory (GB)02:19,2
2002PODEROSO (GER)3Brief Truce - Potenza, KönigsstuhlDalibor TörökGalaxie-H.M.Pavla VáňováRichest Vein (IRE)Lavander02:18,9
2001TRIBAL INSTINCT (IRE)3Doyoun - Mys tery Treat, Plugged NickleJaroslav MichnaRay RacingFrantišek HolčákMaroma (GB)Purple Rain (HOL)02:21,3
2000VICTIS (POL)3Special Power - Venus, AntucoJan DemeleStáj WrbnaČestmír OlehlaWild Rain (HOL)Ballet du Bolshoi (USA)02:20,3
1999RAY OF LIGHT (IRE)3Rainbows for Life - Topmost, Top VilleKamil PíchalFCC Folprecht BrnoFrantišek HolčákNew Orleans (GB)Alhaan (GER)02:18,8
1998SAMMETSMAN (FR)3Polar Falcon - Samata, RhefficKarol ŠarinaCentrotexFrantišek HolčákVsacanSamuil02:28,3
1997NORA JEANE (IRE)3Reprimand - Mainmast, BustinoKarol ŠarinaRainbow RacingTomáš ŠatraHigh Extreme (IRE)Maskul (USA)02:19,2
1996SEXMAN (POL)3Graf - Sexonia, BeauvallonDušan AndrésBenyslawFrantišek HolčákSir Tirol (IRE)Vivid02:22,2
1995CERBERUS3Dara Monarch - Century Bound, Behistoun Jan DemeleFatraRadek VrajCayras Ball (FR)Very Busy02:20,8
1994FOLK3Sharp End - Formosa II, Behistoun Vlastimil SmolíkZátkaLadislav ŠilhavýSalvaValombree02:29,7
1993AMANDE PRALINE (FR)3Rusticaro - Abbey, Jim FrenchPetr KubíkFond PZKVáclav ChaloupkaCountry ManAjanta (GB)02:20,3
1992ASTRA3Mys - Asta cs, TarbooshTheodor PechátPCHK Žrebčín MotešiceTheodor PechátTeam BoyWinchester02:22,8
1991LYKEION3Long Meadows - Lyl, Lincoln Vlastimil SmolíkNicola Ahrend-NapajedlaFrantišek VítekČíšeVakrano02:22,1
1990GIMT3Lincoln - Gineja, Anilin Ferdinand Minařík st.K.p. Tlumačov - Napajedla IJiří JandaWimbledonBarnet02:25,1
1989NIKOS3Paico - Ninočka, KayoonVlastimil SmolíkK.p. Tlumačov - Napajedla IIFrantišek VítekSantalinoDypet02:23,8
1988LATÉN3Mehari - Latina, Masis Vlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaFrantišek VítekWindskatingLynn02:26,2
1987CHALCEDON3Saragan - Chaluha, Behistoun Theodor PechátHřebčín NapajedlaJiří JandaFalunDox02:24,0
1986MAUR3Norbert - Mauricia, Arcaro Josef DolejšíJZD SlušoviceVáclav ChaloupkaDynamitRájec02:25,2
1985MAYO CS3Yankee Gold - Moana, Zucchero Stanislav KoubekJZD SlušoviceVáclav ChaloupkaSyncardonMarco Polo02:22,6
1984KLEÓN3Behistoun - Kleopatra, Ivory TowerVlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaFrantišek VítekRedaktaZorro02:22,4
1983TARAN3Norbert - Tarantella, Masis Vratislav KubátVV ZákupyJaroslav DrlíkCenturiePittsburgh02:19,3
1982CEDROS3Mehari - Century Anne , Wiesenklee Milan KlučkaHřebčín NapajedlaJaroslav MašekLozornoVagraj02:25,8
1981MACAO3Behistoun - Madlen, Derzkij Josef DolejšíPP ŠamorínHarry PetrlíkVinagoNelson02:23,3
1980MEANDER 5Waidwerk - Mekka, Masis Theodor PechátHřebčín NapajedlaFrantišek VítekValdajMocný02:26,0
1979SPARTA3Ivory Tower - Siesta, Detvan Josef DolejšíJZD Mír VšelibiceFrantišek VítekMeanderIsotop02:26,3
1978ISOTOP4Waidwerk - Istrie, Gradivo František HulešSt.st. Bílina - SvinčiceJaroslav PodolanLysanderBaziáš02:27,8
1977KENTO 3Isztopirin - Körisbogár, NostradamusFerdinand Minařík st.Stáj XaverovTomáš ŠatraBohatierLymphe02:23,9
1976GAMAR (SU)3Anilin - Gambia, Vlastimil SmolíkVV ZákupyKarel HavelkaLincoln Lakmus 02:22,0
1975LAKMUS 4Wiesenklee - Laguna, Robert EndreMiloslava HermansdorferováSt.st. BenešovJosef KrištůfekLocarnoVitamin02:23,7
1974LAKMUS 3Wiesenklee - Laguna, Robert EndreVlastimil SmolíkSt.st. BenešovJosef KrištůfekElitaVagram02:24,2
1973VAL II3Masis - Valteline, KrakataoFrantišek HulešHřebčín NapajedlaJaroslav MašekToxinHugben02:22,9
1972VALERIANA3Coral - Valba, Masis Antonín LukášekSt.st. Nové Město p/S.Antonín LukášekCrapomMonaco02:20,5
1971HVIEZDAR3Lyon - Hviezda, Detvan Miroslav ŠustaPP ŠamorínMiroslav ŠustaLondýnSigham02:26,8
1970CALYPSO3Masis - Caléche, NimbusMiroslav ŠustaStáj XaverovJaroslav HouraCaravellaKörisbogár (HUN)02:23,1
1969RELIEF3Masis - Relation, RelicFrantišek HulešPP KladrubyJosef KrištůfekSilexSilver02:21,4
1968DAR3Biskaj - Dráva, Patron Jan KošťálVV MimoňAdolf RadaLabradorSebestyén (HUN)02:29,1
1967SILVER3Detvan - Silvana, Masis Nikolaj M. LaksHřebčín NapajedlaN.M. LaksMetransKastelán02:20,2
1966GAZAL3Masis - Gazela, LotosFrantišek ToušekSPÚ NapajedlaJosef CellerModraLysol02:21,4
1965BLATEC 5Masis - Blue Girl, EmbargoMiloslava HermansdorferováSPÚ KladrubyJosef KrištůfekMyjavanListr02:29,6
1964MOLODĚC3L´Amiral - Morava, GradivoBohumil GrešínskýSPÚ KladrubyStanislav BártaLimanLibye02:23,0
1963LYON 4Masis - Lydie, LionelJosef BoříkŠPÚ MotešiceFrantišek HurbanVasalValet02:21,4
1962LYON 3Masis - Lydie, LionelJosef BoříkŠPÚ MotešiceFrantišek HurbanCavaletCornet02:21,1
1961CORNET4Pierot - Corina, GradivoJosef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerHarpunaVikomt02:24,4
1960TUDOR3Pierot - Turbina, DharampurJosef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerCejlonHavola02:21,8
1959CENT3Deux Pour Cent - Cetina, GradivoFrantišek ToušekŽrebčín MotešiceFrantišek HurbanBiskaj Valon02:22,6
1958HAVRAN3Gradivo - Havana, Ut MajeurKarel HavelkaHřebčín NapajedlaJosef CellerValonOrava02:21,8
1957KORBEL3City - Korouhev, SimsonJosef ŠachHřebčín NapajedlaJosef CellerLotčíkValon02:19,8
1956BLYSKAč3City - Bledule, GradivoFrantišek ToušekŽrebčín MotešiceFrantišek HurbanVangolKoran02:21,0
1955SYMBOL4Gradivo - Sidney, AlchimistJaroslav MašekŽrebčín PrešovKarel TruhlářMasis Blava02:22,1
1954SYMBOL3Gradivo - Sidney, AlchimistJaroslav MašekŽrebčín PrešovKarel TruhlářHalasParobok02:24,6
1953MAKAR3City - Mamuška, Ut MajeurJosef BoříkHřebčín NemošiceJaroslav Houra02:19,3
1952HÁJEK3Gradivo - Hájenka, SimsonOldřich MertaKVP PrahaJosef Celler02:20,4