Velká jarní cena

1600 metrů, tříletí; závodiště Velká Chuchle

Velká jarní cena je druhým klasickým dostihem roku, a je otevřena všem tříletým. Vzorem jsou anglické Two Thousand Guineas, další evropské ekvivalenty zahrnují Poule d'Essai des Poulains, v Německu Mehl-Mülhens-Rennen, v Itálii Premio Parioli a v Polsku Nagrodu Rulera.

Poprvé se Velká jarní běžela roku 1922, a vítězkou se stala Arna, mimochodem poměrně blízká příbuzná napajedelské klisny Rose Bernd. Nelze nezmínit vítěze Trojkoruny, tj. všech tří klasických dostihů otevřených hřebcům i klisnám - jsou to z r. 1947 Panoš, 1954 Symbol, 1957 Blyskač, 1988 Arva, 1996 Glowing, 2001 Tribal Instinct a 2009 Age of Jape. Zajímavý je i double obou jarních mílových klasik - ten získaly r. 1949 Bosna, 1966 Dvina, 1971 Century, 1972 Delegace, 1978 Nanon a 1979 Sparta. V současné době, vzhledem k týdennímu odstupu obou dostihů, už tento double asi těžko uvidíme. Zcela unikátní záznam má Bosna, která sice nezískala Trojkorunu, ale zato vyhrála všechny klasiky kromě St. Legeru.

Rekord dostihu vyběhl Lagaro v roce 2016, časem 1:37.39, čímž o setinu vteřiny překonal Sharp Focuse z roku 2000. O desetinu vteřiny rychlejší čas, 1:37.3, zaběhl Silver v roce 1967; jeho čas však byl dosažen před zavedením elektronické časomíry. Trenérským rekordmanem dostihu je František Holčák, který nejenže připravil 7 vítězů, z toho 4 v řadě v letech 1998 - 2001; připravil také poslední tři vítěze Trojkoruny, a čtvrtá, jak všichni víme, unikla Ray of Lightovi o pouhý nos v St. Legeru.

V roce 2008 proběhl jako první cílem Kevin the Knight, ale vítězství mu bylo odebráno po pozitivním dopingovém testu na betamethason, který se měl do těla koně dostat po nesprávné aplikaci masti.

Dynamit s Milošem Hanákem po vítězství v roce 1986
RokVítězPůvodJezdecMajitelTrenérDruhýTřetíČas
2016LAGARODalghar - Lady Kristinne, Night ShiftJan VernerDARAllan PetrlíkLuck Ahead (IRE)Johnny Whistle1:37,4
2015ALDAR (FR)New Approach - Birmanie, AldebaranBauyržan MurzabajevRamzan KadyrovArslangirej ŠavujevTamarind Cove (IRE)Sirius Shine (IRE)01:39,3
2014SIMPLY OZZY (IRE)Aussie Rules - Stroppy, XaarJiří ChaloupkaLeramVáclav LukaCheeky Chappie (IRE)Buonarroti (GER)01:38,4
2013TALAR (GB)Whipper - Tashreefat, DanehillJiří ChaloupkaGM ElectronicVáclav LukaMister Westminster (GB)White Motiv (GB)01:45,1
2012MYSTIC SWING (GER)Celtic Swing - Mutige, WarningMilan ZatloukalLokotransEduard KotábGlorious Eagle (GER)Almond Magic (IRE)01:39,8
2011CHARDONNEY TCHEQUE (FR)One Cool Cat - Genevale, UnfuwainMilan ZatloukalDr. CharvátTomáš ŠatraRoches Cross (IRE)Lysyan (IRE)01:42,6
2010INNOVATOR (GER)Refuse To Bend - Intuition, Gold And IvoryJaroslav LínekOMSZuzana KubovičováRabbit King (GB)Atacama Crossing (IRE)01:41,7
2009AGE OF JAPE (POL)Jape - Age Of Gold, BelmezJean Pierre LopezBača PalkoviceFrantišek HolčákIryklon (POL)Arcibaldo (GER*)01:43,2
2008DICK MORRIS (IRE)*Kalanisi - Moet, Mac´s ImpRadek KoplíkDr. CharvátFrantišek HolčákStarfighterConnex (GER)01:46,0
2007LORD SILVANO (GER)Silvano - Lorica, BluebirdJiří ChaloupkaCK Martin TourMichal LisekAnother True Story (GB)Shaman01:40,3
2006DE ROBERTO (IRE)Barathea - Bridelina, LinamixMartin DwyerR. P. BehanEdward LynamTerssio (IRE)Mysterro01:39,5
2005VETORainbows for Life - Widama, Dara Monarch Dušan AndrésDC Zámrsk, MUDr. Bruna V.Lenka HorákováMastman (IRE)Set in Motion (IRE)01:38,2
2004MONOLITRainbows for Life - Moonbride, Groom DancerMartin KnauerRed Arrows-Ing. RosinaJozef RosinaRevitonTorlus (GER)01:40,5
2003ALL MEINE TRÄUME (GER)Second Set - Albatra, DixielandJaroslav DonovalGaso ZlínFilip NeubergVazon (GB)Kifaab01:37,8
2002RICHEST VEIN (IRE)Ali-Royal - Antapoura, BustinoAnthony McGlonePegas a.s. ZnojmoRoman VítekCollege Classic (IRE)Lunashali (IRE)01:40,4
2001TRIBAL INSTINCT (IRE)Doyoun - Mystery Treat, Plugged NickleJaroslav MichnaRay RacingFrantišek HolčákDeuce of Trumps (IRE)Access to Java (GER)01:38,0
2000SHARP FOCUS (USA)Lear Fan - Spark of Success, TopsiderJohn F. EganRay RacingFrantišek HolčákTiznit (FR)En Shall01:37,4
1999RAY OF LIGHT (IRE)Rainbows for Life - Topmost, Top VilleKamil PíchalFCC Folprecht BrnoFrantišek HolčákHyphen (GB)Luramo01:38,6
1998BLUERIDGE DANCER (IRE)Bluebird - Maraquiba, KenmareIvan KubFCC Folprecht BrnoFrantišek HolčákRamon Vega (GB)Samuil01:38,3
1997NORA JEANE (IRE)Reprimand - Mainmast, BustinoKarol ŠarinaRainbow RacingTomáš ŠatraPowder River (GB)01:37,5
NOBLE BLADE (GER)Dashing Blade - Nouvelle, NandinoStephan DavisStall FiestaWilfried Kujath01:37,5
1996GLOWING (FR)Kendor - Only Star, NureyevDušan AndrésKora-Law Soziri V.KarloviceFrantišek HolčákImage InVilard01:43,6
1995KERRIER (IRE)Nashwan - Kerrera, DiesisGeorgine FrostMme. J. BelmontFrancois BelmontCerberusLunch Party (GB)01:40,8
1994CERESTODara Monarch - Ceremonie, Lincoln Adolf PettermannHorse FarmJaroslav KroutilíkGay Devil (GB)Glen01:39,0
1993ROZLETLincoln - Riposta, DakotaMarek StromskýStáj Daccord AlbertovecVít HolýMr Bid (POL)Maragad01:40,5
1992TEAM BOYTamerino - Terezina, Norbert Karol ŠarinaDeratex - XaverovTomáš ŠatraBelmonte (GER)Law Soziri (IRE)01:40,8
1991ROZMARLakmus - Rozarija, Reaktor Jozef BojkoKoopera LeviceOtto SuchovskýGaboLykeion01:43,0
1990CENTINOChiavari - Centurie, Lincoln Vlastimil SmolíkK.p. Tlumačov - Napajedla IIFrantišek VítekCorradoWimbledon01:40,6
1989SANTALINOAmyndas - Santara, Le LevanstellJaroslav MichnaK.p. Tlumačov - Napajedla IJaroslav MašekElblagVerdun01:39,6
1988ARVAScottish Riffle - Arnika, LibanonVlastimil SmolíkPP TopolčiankyFrantišek VítekVamberkPilger01:39,7
1987NIPPONScottish Rifle - Ninsoarea, MedianAllan PetrlíkPP ŠamorínHarry PetrlíkFalunDox01:41,4
1986DYNAMITNorbert - Dýmka II, AktašMiloš HanákJZD JílovéLadislav ŠilhavýMolieroMaur01:41,3
1985MARCO POLOCobalt - Margareta, Court Gift Milan KlučkaACHP SlavkovJosef MiškaLentPajzs (HUN)01:41,5
1984ZORRODonald - Zora, Masis Milan KlučkaPP OZ AlbertovecJiří SuchánekEkrazitAkáctüske (HUN)01:46,5
1983PITTSBURGHArcaro - Pásztordál, Iglói Diák Josef DolejšíPP ŠamorínHarry PetrlíkCenturieMauritius 01:40,6
1982VAGRAJBehistoun - Valeriána, Coral Ferdinand Minařík st.St.st. Nové Město p. S.Ferdinand Minařík st.LozornoNurmi01:41,3
1981MACAO Behistoun - Madlen, Derzkij Josef DolejšíPP ŠamorínHarry PetrlíkSanetMyton01:41,4
1980VAJGARWaidwerk - Valentina, Masis František HulešŠZP HlubokáFrantišek HulešNegrosTarkány (HUN)01:41,3
1979SPARTAIvory Tower - Siesta, Detvan Josef DolejšíJZD VšelibiceFrantišek VítekValdajKleopatra01:41,7
1978NANONNorbert - Novela, Astyanax Richard WinterStáj XaverovTomáš ŠatraSapo cs (IRE)All Tiger (IRE)01:47,1
1977KENTO Isztopirin - Körisbogár, NostradamusFerdinand Minařík st.Stáj XaverovTomáš ŠatraElevaceGenerál01:41,9
1976SUDANNegresco - Symfonie, Gradivo František HulešHřebčín NapajedlaJaroslav MašekVictoria RegiaHarappa (IRE)01:40,1
1975VERONAL Wiesenklee - Verona, Masis František HulešHřebčín NapajedlaJaroslav MašekSilvanerReflex (GER)01:43,0
1974LAKMUS Wiesenklee - Laguna, Robert EndreVáclav KučeraSt.st. BenešovJosef KrištůfekAdriaBledila01:41,2
1973VAL II Masis - Valteline, KrakataoJaroslav DrlíkHřebčín NapajedlaJaroslav MašekQuintal (HUN)01:42,0
SEAL cs (IRE)Appiani II - Seacide, AlcideVladislav FedorowiczHřebčín NapajedlaJaroslav Mašek01:42,0
1972DELEGACEMasis - Delta, Pierot František HulešHřebčín NapajedlaJaroslav MašekValeriánaCrapom01:40,5
1971CENTURYBalustrade - Ceres, L´Amiral Josef ŠachStáj Mladý světMiroslav ŠmídekRossoš (SU)Nemere (HUN)01:40,5
1970VAXAstyanax - Vata, Gradivo János DetariStáj XaverovMihály GelicsValchaKörisbogár (HUN)01:40,1
1969RELIEF Masis - Relation, RelicMiloslava HermansdorferováPP KladrubyJosef KrištůfekLyžeSymptom01:39,4
1968METROMasis - Metelka, ÁrkászJosef ŠachVV MimoňAdolf RadaDarSebestyén (HUN)01:41,3
1967SILVERDetvan - Silvana, Masis Nikolaj M. LaksHřebčín NapajedlaN.M. LaksNigraOrmond01:37,3*
1966DVINAL´Amiral - Dina, Deux Pour CentNikolaj M. LaksSPÚ NapajedlaN.M. LaksVálka II01:38,7
CORVETLiberál - Corneta, Pierot Josef ŠachStáj XaverovJosef Šach01:38,7
1965FLORETLiberál - Flotila, Brat Josef ŠachStáj XaverovJosef ŠachMyjavan Havax01:44,9
1964VALOROrientale - Valta, GradivoJaroslav MašekSPS VítkovKarel TruhlářLimanPardon01:43,3
1963NILMohykán - Nekla, GradivoJosef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerBlatecLoutna01:41,0
1962NIGERIALiberál - Nekla, GradivoBohumil GrešínskýSPS XaverovFrantišek HofbauerLyon Cavalet01:44,2
1961CESARBerggeist - Cetina, GradivoJosef BoříkSPÚ KladrubyJaroslav HouraHarpunaMagnát01:40,3
1960CEJLONDeux Pour Cent - Cetina, GradivoJaroslav MašekSt. hřebčín TlumačovKarel TruhlářNorHviezda01:41,6
1959BISKAJ Pierot - Bisquitt, SunderlandFrantišek HulešSPS ChomutovJosef KolocBurjatCent01:48,0
1958HAVRANGradivo - Havana, Ut MajeurKarel HavelkaHřebčín NapajedlaJosef CellerVarin Válek01:41,3
1957MAJÁKLotos - Malta, ÁrkászFrantišek HulešŠlacht.stanica HorňanyStanislav BártaKorbelHaveta01:40,7
1956BLYSKAČCity - Bledule, GradivoFrantišek ToušekŽrebčín MotešiceFrantišek HurbanVangolHamlet01:40,9
1955BLAVACity - Bledule, GradivoFrantišek HulešŽrebčín MotešiceFrantišek HurbanTajgaHavel01:40,8
1954SYMBOLGradivo - Sidney, AlchimistJaroslav MašekŽrebčín PrešovKarel TruhlářParobokLoučka01:46,8
1953MAKARCity - Mamuška , Ut MajeurJosef BoříkHřebčín NemošiceJaroslav Houra01:38,3
1952HÁJEKGradivo - Hájenka, SimsonOldřich MertaKVP PrahaJosef Celler01:43,4
1951LIANLionel - Sidney , AlchimistKarel HavelkaJSČZJaroslav Houra01:48,4
1950KORTÉŠÁrkász - Corvette, WeissdornKarel HavelkaStáj PlutoJaroslav Houra01:47,1
1949BOSNACity - Berounka, Grand GlacierJosef ŠachStáj AlkaFrantišek Hurban01:45,6
1948BRAT Gradivo - Lady Brock, Sky-rocketKarel HavelkaStáj MuškaJaroslav Houra01:47,5
1947PANOŠAbendfrieden - Phasiphae, MonarchFrantišek HofbauerStáj A.P.Josef Celler01:44,3
1946CESTASimson - Céda, WeissdornBohumil KlečkaStáj RemúFrantišek Hurban01:46,0
1945LYMBERTSimson - Lyndora , AltayJosef ŠachStáj HlubokáFrantišek Hurban01:47,2
1944PERSIANERSimson - Perambulator, BubblesLeslie LomaxEberhard MauveKarel Šmejda01:49,6
1943DANILOSimson - Danaide, SardanapaleArtur DaneggerStáj MijaKarel Šmejda01:46,9
1942LIONELWest Nor West - Lisi, SimsonLeslie LomaxStáj JanaLeslie Lomax01:46,4
1941PILOTEmbargo - Fool's Paradise, Grand ParadeJan VrábelEberhard MauveRichard Richter01:48,8
1940Korsičan Simson - Corcyra, PlatoLeslie LomaxStáj RudaLeslie Lomax01:50,5
1939CYKLONSimson - Post Haste, Dagor Josef BoříkStáj MáničkaJaroslav Rosák01:49,6
1938TORBÁGYSantorb - En Bloc, BonyJan BlazsekStáj HarryRichard Richter01:58,0
1937TORNADOOssian Fels - Tally, SanskritOldřich MertaStáj HarryJaroslav Rosák01:50,0
1936NAPOLINaplopo - Lieschen, OssianJiří EschStáj RudaFrantišek Puck01:47,2
1935BOHATÝRSimson - Ampelopsis, Radium Leslie LomaxStáj MaraWilliam Lomax01:50,2
1934SULTÁNLight Hand - Szandek, Öreg lakJiří EschStáj ChrudimAntonín Neumann01:48,2
1933CAREVIČSimson - Reseda, Dagor Arnošt RichterStáj BukoOndřej Kereszturi01:47,2
1932HULÁNWool Winder - HunleányRaimund MüllerStáj AndulaAntonín Neumann01:45,5
1931POSTILLONOssian Fels- Post Haste, William the ThirdŠtefan TakacsStáj AndulaOndřej Kereszturi01:47,2
1930BALTIMOREBalbinus - ?Josef BicisteMr. WiltonWilliam Lomax01:46,8
1929OCTAVIANOssian Fels- KenczeficzeLeslie LomaxStáj MiciWilliam Lomax01:47,1
1928VALBURGAWallenstein - Ragtime, WombwellEmil GuttmannStáj AlžbětaFrantišek Šimák01:47,6
1927DAGOBERTDagor - Getreue, DelaunayRalph RichterEberhard MauveKarel Šmejda01:55,7
1926DOROSTSanskrit - Dodo, Slieve GallionVáclav MildorfStáj MoravaJaroslav Rosák01:47,5
1925TÁBORDagor - Távol, Wool WinderVáclav SmutnýStáj MoravaJaroslav Rosák01:47,2
1924SWEET HEARTPercy - Slavonia, St. Serf Jiří RojíkStáj KaryWilliam Lomax01:49,0
1923WALADALaudanum - Ikaria Josef GuttmannStáj KaryStanislav Machač01:50,0
1922ARNADelaunay - Roulante, RadiusŠtěpán TussH.J. CífkaWilliam Lomax01:51,8