Velká květnová cena

1600 metrů, čtyřletí a starší; závodiště Velká Chuchle

Velká květnová cena je prestižním měřením sil mílařů. Do roku 2006 byla otevřena i tříletým koním; tříletý byl i první vítěz Kortéš, vítěz Velké jarní ceny téhož roku.

Délka dostihu se příliš neměnila. První ročník se odběhl na 2200 metrů, ale už následujícího roku došlo ke zkrácení na 1800 metrů, které vydrželo až do roku 1980. Od té doby měří Velká květnová cena 1600 metrů.

Kromě rychlých specialistů tu prokazovali svou univerzálnost klasikové jako Silver, Lakmus či Kento; skvěle se vedlo i specialistům typu Gay Devil, Hyphen či Palomia, dva triumfy si připsal vítěz Trojkoruny Tribal Instinct, a nelze nezmínit Kleóna s Hárošem, mezi řadou dalších kvalitních vítězů. Rekord dostihu drží trojnásobný vítěz Sharpour vynikajícím časem 1:36.8 z roku 2012. Sharpour zároveň drží další dva nejrychlejší časy 1:37.2 a 1:37.3, druhý společně s Tribal Instinctem. Nejrychlejším koněm v třicetileté historii s distancí 1800 metrů byl Makar z roku 1953, časem 1:51.8.

Nezapomenutelný Nikolas, jehož jméno také zdobí listinu vítězů Velké květnové ceny © Pavla Pechmanová
RokVítězLetPůvodJezdecMajitelTrenérDruhýTřetíČas
2015CHARDONNEY TCHEQUE (FR)7One Cool Cat - Genevale, UnfuwainJiří ChaloupkaDr. CharvátTomáš ŠatraZakhar Star (USA)01:39,3
Honzik (FR*)
2014CHARDONNEY TCHEQUE (FR)6One Cool Cat - Genevale, UnfuwainMartina HavelkováDr. CharvátTomáš ŠatraRabbit MotivmanIceni Girl (GB)01:43,5
2013CHARDONNEY TCHEQUE (FR)5One Cool Cat - Genevale, UnfuwainMartin SrnecDr. CharvátTomáš ŠatraIceni Girl (GB)French Quebec (IRE)01:40,4
2012SHARPOUR (IRE)8Desert Sun - Sharamana, DarshaanPetr ForetYOKOZdeno KoplíkChardonney Tcheque (FR)Lysyan (IRE)01:36,8
2011SHARPOUR (IRE)7Desert Sun - Sharamana, DarshaanRené KoplíkYOKOZdeno KoplíkMiracle Match (IRE)Rabbit King (GB)01:37,3
2010IRYKLON (POL)4Nowogródek - Imma, BeaconsfieldJiří ChaloupkaZámecký vrchVáclav Luka ml.Sharpour (IRE)Lord Silvano (GER)01:38,4
2009SHARPOUR (IRE)5Desert Sun - Sharamana, DarshaanRadek KoplíkYOKOZdeno KoplíkThe Joe Mcardle (GER)Paldox (FR)01:37,2
2008BLUE CORAL (IRE)4Grand Lodge - Pharmacist, MachiavellianFerdinand Minařík ml.Dr. CharvátTomáš ŠatraCertus (FR)De Roberto (IRE)01:41,6
2007DE ROBERTO (IRE)4Barathea - Bridelina, LinamixVáclav JanáčekDr. CharvátFrantišek HolčákHard Warrior (USA)Terssio (IRE)01:40,2
2006MASTMAN (IRE)4Intikhab - Spanker, Suave DancerJan RájaDr. CharvátJosef VáňaHairy´s SonDel Sole (POL)01:44,3
2005ZAMBESI (GER)6Royal Solo - Ziska, AlpenkönigJan RájaDr. CharvátJosef VáňaTribal Instinct (IRE)Gotyk (POL)01:39,5
2004TRIBAL INSTINCT (IRE)6Doyoun - Mystery Treat, Plugged NickleJan DemeleDr. CharvátFrantišek HolčákZambesi (GER)All Meine Träume (GER)01:40,0
2003TRIBAL INSTINCT (IRE)5Doyoun - Mystery Treat, Plugged NickleGünther SchadlerDr. CharvátFrantišek HolčákSoderano (POL)Monte Carlo01:37,3
2002NEAR DANCER (IRE)8Classic Secret - Danny´s Miracle, SuperlativeKarol ŠarinaStavební a nové izolaceTomáš ŠatraGotyk (POL)Rabín01:43,5
2001HYPHEN (GB)5Most Welcome - Finlandaise, Arctic TernIvan KubSemper FidelisRoman VítekTender (POL)Near Dancer (IRE)01:37,7
2000HYPHEN (GB)4Most Welcome - Finlandaise, Arctic TernIvan KubSemper FidelisRoman VítekNear Dancer (IRE)Lascar01:38,6
1999EMLAH (USA)5Elmaamul - Tanwi, VisionDean Russel McKeownStáj JolyFrantišek VítekVsacanPalomia (FR)01:42,7
1998SANTA LUCK4Najoom - Santa Anita, Fallada Martin KnauerKaumy FulnekJiří UhlNora Jeane (IRE)Gay Devil (GB)01:38,6
1997GAY DEVIL (GB)6Forzando - Pagan Queen, Vaguely NobleLibor ŠindarVečerník PrahaFrantišek VítekPalomia (FR)Czekista (POL)01:38,1
1996GAY DEVIL (GB)5Forzando - Pagan Queen, Vaguely NobleLibor ŠindarVečerník PrahaFrantišek VítekLa MancheMini For01:41,1
1995PALOMIA (FR)4Hours After - Palanges, Gay MecenePetr KubíkInvestiční banka a.s.Václav ChaloupkaLunch Party (GB)Santalino01:39,1
1994ARCHITEKTURA4Sharp End - Arika, Lincoln Allan PetrlíkVáclav KozelHarry PetrlíkAjanta (GB)He Shall Reign (GB)01:42,2
1993GLEN TURNER (GER)4Nandino - Graviola, OatsMartin FialaHřebčín Napajedla IIFrantišek VítekMuscat (IRE)Gril (SU)01:39,5
1992LÉVI5Chiavari - Levandule, Lincoln Jiří MichalŽrebčín TopolčiankyFrantišek VítekLolekFrýdlant01:39,6
1991LÉVI4Chiavari - Levandule, Lincoln Vlastimil SmolíkŠPP TopolčiankyFrantišek VítekEmin (SU)Čenda01:44,0
1990CANON4Agytröszt - Corina, KayoonVlastimil SmolíkJZD Všelibice - NapajedlaFrantišek VítekVabankSantalino01:38,3
1989VABANK5Scottish Rifle - Vandalia, Behistoun Ferdinand Minařík st.St.st. FrýdlantFerdinand Minařík st.LajtaDublin cs (IRE)01:41,1
1988VABANK4Scottish Rifle - Vandalia, Behistoun Ferdinand Minařík st.St.st. FrýdlantFerdinand Minařík st.VlysZvon01:39,7
1987NIKOLA4Scottish Rifle - Ninsoarea, MedianAllan PetrlíkPP ŠamorínHarry PetrlíkValidDozan01:38,6
1986HÁROŠ5Lakmus - Hetera, Biskaj Libor KranátJZD Dolní NěmčíLuboš JaneckýMys Mayo cs (IRE)01:38,9
1985KLEÓN4Behistoun - Kleopatra, Ivory TowerVlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaFrantišek VítekNikolajMys 01:44,2
1984LOKAJ4Aveiro - Lotty, Wiesenklee William LordJZD SlušovicePiotr CzarnieckiPittsburghMauritius 01:42,4
1983VAVŘÍN4Behistoun - Válka II, SwashbucklerVratislav KubátVV ZákupyJaroslav DrlíkCedrosPacifik01:40,4
1982LORENZO 4Arcaro - Litina, L´Amiral Ferdinand Minařík st.PP TopolčiankyFrantišek VítekCalumetSanet01:43,7
1981AGADIR 5Mehari - Arabie, ClairvalFerdinand Minařík st.Hřebčín NapajedlaJaroslav MašekValdajEzerjö01:44,0
1980CENTURY CHIEF4Behistoun - Century, BalustradeVratislav KubátMladý světFrantišek VítekNikolasFors (SU)01:56,3
1979NIKOLAS4Behistoun - Niké, La VarendeVlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaFrantišek VítekReflex (GER)Fors (SU)01:54,8
1978KENTO 4Isztopirin - Körisbogár, NostradamusFerdinand Minařík st.Stáj XaverovTomáš ŠatraIsotopBaziáš01:59,1
1977ELEVACE3Silver - Elisabeth, Vandale IIJan KošťálHřebčín NapajedlaJaroslav MašekReflex (GER)Livorno01:56,2
1976LINCOLN 4Masis - Likoni, SicambreMiloslava HermansdorferováPP KladrubyJosef KrištůfekSudanVictoria Regia01:56,8
1975LAKMUS 4Wiesenklee - Laguna, Robert EndreMiloslava HermansdorferováSt.st. BenešovJosef KrištůfekVitaminEspadron (SU)01:54,9
1974LAKMUS 3Wiesenklee - Laguna, Robert EndreVlastimil SmolíkSt.st. BenešovJosef KrištůfekEspadron (SU)Vitamin01:53,7
1973QUINTAL3Imperiál - Queen, NostradamusJosef ŠachStáj XaverovTomáš ŠatraEspadron (SU)Seal cs 01:54,4
1972CRAPOM3Detvan - Cranora, CranachMiloslava HermansdorferováPP KladrubyJosef KrištůfekEspadron (SU)Sigham01:58,0
1971DIPLOMAT 4Masis - Dina, Deux Pour Cent Miloslava HermansdorferováPP KladrubyJosef KrištůfekRossoš (SU)Sigham02:00,1
1970CARAVELLA4Masis - Caléche, NimbusJan KošťálStáj XaverovJaroslav HouraCalypsoKörisbogár (HUN)01:52,7
1969SILVER5Detvan - Silvana, Masis Ferdinand Minařík st.Hřebčín NapajedlaVáclav ČechuraSiriusSilex01:54,6
1968VALIS3L´Amiral - Valba, Masis Ferdinand Minařík st.Hřebčín NapajedlaN.M. LaksMetroDinár01:54,6
1967VARDAR3Masis - Vanda, GradivoVlastimil SmolíkHřebčín NapajedlaN.M. LaksVasalNigra01:54,8
1966MYJAVAN 4Astyanax - Myjava, GradivoJosef KierykStáj MachnáčBřetislav KarelDvinaCorvet01:55,2
1965MYJAVAN 3Astyanax - Myjava, GradivoFrantišek HulešStáj MachnáčBřetislav KarelCentimNiagara02:01,2
1964LYON 5Masis - Lydie, LionelFrantišek ToušekŠPÚ MotešiceFrantišek HurbanLimanMedek01:52,0
1963LYON 4Masis - Lydie, LionelJosef BoříkŠPÚ MotešiceFrantišek HurbanNilPaseka01:57,4
1962CORNET5Pierot - Corina, GradivoJosef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerDětvaNigeria01:55,9
1961CORVETTA3Liberál - Corneta, Pierot Josef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerBurjatKohút01:53,6
1960TUDOR3Pierot - Turbina, DharampurOldřich MertaSPS XaverovFrantišek HofbauerNorVarin01:52,1
1959KORBEL5City - Korouhev, SimsonMiroslav ŠustaSt. hřebčín NapajedlaJosef CellerVarinCent01:54,8
1958HAVRAN3Gradivo - Havana, Ut MajeurKarel HavelkaSt. hřebčín NapajedlaJosef CellerValonVarin01:54,9
1957KORBEL3City - Korouhev, SimsonJosef ŠachSt. hřebčín NapajedlaJosef CellerValonBlyskač01:53,9
1956SINAJ3City - Sidney , AlchimistKarel HavelkaHřebčín NapajedlaJosef CellerVangolMoldava01:53,8
1955PÁRIS3City - První Parta, CharlemagneJosef ŠachSPS XaverovFrantišek HofbauerBlavaČastá01:54,5
1954PAROBOK3City - Paracora, CorvusJosef BoříkŠM HubiceJaroslav HouraLoučkaLadný01:52,6
1953MAKAR3City - Mamuška , Ut MajeurJosef BoříkHřebčín NemošiceJaroslav Houra01:51,8
1952HÁJEK3Gradivo - Hájenka, SimsonOldřich MertaKVP PrahaJosef Celler01:54,2
1951LIAN3Lionel - Sidney, AlchimistKarel HavelkaStáj JSČZJaroslav Houra02:12,5
1950KORTÉŠ3Árkász - Corvette, WeissdornKarel HavelkaStáj PlutoJaroslav Houra02:24,6