Rodina Natouchka

Zpracovala Eva Holubcová, datum zveřejnění 11.4. 2013

obrázek - Natouchka
Natouchka © Eva Holubcová
grafický rodokmen - Natouchka

Zakladatelka této rodiny bělka Natouchka se narodila v USA po vynikajícím plemeníku Miswaki a v rámci rodiny velké Almahmoud. Měla tedy výborné předpoklady speciálně pro chovnou kariéru. Otce Miswaki (Mr. Prospector) si blíže snad představovat nemusíme, proslul především jako skvělý mateřský otec (zejména skrze dcery Daltawa a Urban Sea). Barzana byla po Icecapade, což je jiný skvělý syn Nearctic (otec Northern Dancer), kterého známe dneska skrze potomstvo pokračovatelů Wild Again a Clever Trick.

Rodina

obrázek - Natalma
Natalma

Matka Barzana vyhrála ve Francii na 1400, z potomstva byl nejvýznamnějším listed vítěz Gray Not Bay (Procida). Bába Native Era neběhala, v chovu byla nejvýznamnější stakes umístěná Northern Sister, která byla vyvezena do Austrálie. Z Northern Sister byli nejvýraznější tito potomci: Sky Trist, která vyhrála grupu 3, Shedad - plemeník, či stakes umístěná Dancing Success. Ze dcer Native Ery však byla zřejmě nejvšestrannější Eranos, pouze jednou běhající, která je bábou vítězky indických Oaks Thanksgiving, 20ti násobného (a stakes) vítěze Mighty Squaw (Twist and Turn) či stakes vítězky Tarascy (Excalibur´s Lake). Prabába Natalma byla mimořádně talentovanou, byť problematickou klisnou. Zranila se v přípravě na Kentucky Oaks a odešla do chovu. V něm dala nesmrtelného Northern Dancer, dále významné Native Victor, Arctic Dancer (matka La Prevoyante), Spring Adieu (prabába Danehill), Regal Dancer, Northern Native, Tai, Born A Lady, Raise the Standard (matka Coup de Folie). Netřeba dodávat, že z rodiny vycházejí pravidelně četní významní koně - Machiavellianem počínaje, Arc vítězem Bago konče.

Výsledky Natouchky chovu:

Do r. 1998 působila Natouchka v zahraničí, od roku 1998 je v českém chovu.

Úspěchy potomstva Natouchky:

obrázek - Nikodemus
Nikodemus

Většina hříbat Natouchky běhala u nás. Služebně nejstarší Nikodemus brázdil české dráhy od tří let. Nejlepších úspěchů dosáhl jako pětiletý, když velmi lehce vyhrál I. kat. v Karlových Varech na 3200m a o 2 týdny později vyhrál elitně obsazenou I. kat. na 2000m Cenu 100 let karlovarského závodiště, když jistě porazil Librillu, Fana, Alhaan, a v poli poražených skončili Vernius či Samuil.

obrázek - Night Shade
Night Shade

Night Shade vyhrála úvodní dostih své kariéry ve dvou letech- III. kat., ale pak už nejlépe vyhrála IV. kat. Night Shade byla zařazena do chovu.

Bílý Nectilar byl celkem známý kůň, z 32 startů 6x zvítězil a získal několik umístění v dostizích I. kat. Např. byl druhý v Karlovarské dvojnásobné míli (I., kat., 3200m) za Loto, druhý ve Velké ceně České pojišťovny regionu Praha (I.kat., 2218m) za Persiem, třetí v Podzimní ceně (I.kat., 1800m) a čtvrtý v Handicapu společnosti Greensoft (I.kat., 2220m). Z dráhy odešel lehkým vítězstvím v IV.kat.

To New Age sice vyhrál III.kat., ale ze dvou startů. III. kategorii vyhrál i Nome Dancer.

obrázek - Nectilar
Nectilar

Namolella byla sedmé hříbě, a patřila vedle Nikodemuse k tomu nejlepšímu, co Natouchka vyprodukovala. Bílá klisna ve třech letech zjara vyhrála dvě III. kat., čímž si vysloužila vstup do lepší společnosti. Tam byla čtvrtá v Ceně společnosti Eurokoberce (I.kat., 2424m), ve St. Leger (L, 2800m) za Darsalam, Reviton a Kirasjer. Nejlepší životní výkon zřejmě předvedla ve Velké ceně českého turfu (Gd3, 2400m), kde získala čtvrté místo za Mainly Monroe, Revitonem a Sarou, když za ní zůstali Zagon, Radbec, Poderoso… V říjnu téhož roku pak vyhrála Memoriál Harryho Petrlíka (I., 1616m), kde porazila Fatru Line či Old Rose. Na konci října poté předvedla držení formy, když byla čtvrtá v Ceně prezidenta republiky (NL, 3200m). Po tak náročné sezóně toho další rok mnoho nepředvedla, zůstává nejlepším potomkem Natouchky a její hlavní pokračovatelkou...

Další hříbata Natouchky už byla bezvýznamná.

Natouchka patří ke klisnám, na jejichž krvi se měla budovat další rodina českého chovu. Bohužel má jen dvě pokračovatelky a to Night Shade a Namolellu, která popravdě řečeno zůstává jedinou na zachování této vzácné rodiny odvozující se od silného dua dcery a matky Natalma - Almahmoud.

obrázek - Namolella obrázek - Natouchka Namolella, a vlevo její matka; červenec 2005 © Jana Němečková
Zdroje:
  • Dostihové ročenky
  • Plemenné knihy
  • Výsledky plemenitby
  • Dostihy JC ČR
  • Výsledky plemenitby v chovu plnokrevníka, vyd. JC ČR