Rodina Nory jeane

Zpracovala Eva Holubcová, datum zveřejnění 20.4. 2015

Nora Jeane se na titulní stránky novin dostala už jako odstávče, neboť Jezdectví tehdy referovalo o přivezení pravé sestry tehdejšího derby-vítěze Progressiona. Koupili ji na dražbě v Newmarketu pro stáj Rainbow Racing, která své koně měla u věhlasného pana Šatry. Pan Šatra patřil a patří k našim nejlepším trenérům v historii turfu, přesto lze říci, že právě Nora Jeane byla jeho nejlepším koněm. V té době ovšem dávala pouze své možnosti tušit. Otec Reprimand (Mummy´s Pet) na dráze vyhrál Gimcrack Stakes a byl např. třetí v Lockinge Stakes za Most Welcome a Warningem. V chovu dával hlavně rané dvouleté koně a mezi nejlepší patřil překvapivý vítěz Middle Park Stakes Fard, dále Gr.3. vítěz Suggestive, listed vítěz a Gr.3. umístěný Now Look Here. Trochu lépe se mu vedlo jako mateřskému otci, když je m.o. black type koní Espumanti, Dragon Flyer, Sweet Lilly, Duchess of Foxland atd.

obrázek - Progression
Progression vítězí v Derby © P. Pechmanová

Matka Mainmast (Bustino) v chovu dala sedm vítězů z 10 startujících, když světu dala celkem 13 hříbat. Z sedmi vítězů čtyři vyhráli a běhali u nás: Progression, Instantaneous, Nora Jeane a Interstice. Importována byla i Dhaulaghiri, která se ale na dráze nejlépe umístila v III. kat. Progression u nás vyhrál Derby (na snímku) i St. Leger, Instantaneous vyhrála chuchelskou dvojku, zatímco Interstice vyhrál Memoriál Václava Michala, ale tím to také zhaslo. Klisna Mainmast asi drží rekord, co se týče počtu sem importovaných a i úspěšných potomků. Mimo ČR měla šestinásobného vítěze v Itálii Mastzando, překážkového vítěze Northern Bluff, vítězku a chovnou klisnu Kingfishers Bonnet. Bába Main Sail byla čtvrtá v Lancashire Oaks a v chovu dala tři vítěze, ale kvalitu lze hledat až u prabáby Fluke, black type vítězky Duke of York S. a Jersey S. Fluke dala dvě black type dcery, které v chovu dále pokračovaly v BT produkci, z čehož je asi nejdůležitější Flying Squaw, šampiónka dvouletých klisen v Německu. Fluke kvalitu přebrala od velmi solidní Ripeck (Ribot), která je matkou Oaks vítězky Bireme. Pátá matka Nory Jeane Kyak (Big Game x Nearco) vyhrála Park Hill Stakes a autorkou solidního Mariner. Šestá matka Felucca dala dvě vysoce ceněné klisny, které se umístily v Oaks (Cutter a Ark Royal). Jak je vidno, kvalitu měla Nora Jeane odkud čerpat.

Nora Jeane v dobách dostihové slávy

Dvouletá

obrázek - Nora Jeane
Nora Jeane © archiv G. Jeníčkové

Když se psalo datum 7.9. 1997, v dostihovém programu se v tipech k prvnímu dostihu pro dvouleté psalo: "Cross, Pindula a Nora Jeane debutují, posledně jmenovanou ale už při prvním startu doporučuje do pozornosti původ, shodný s vítězem Českého derby ´94 Progressionem." Nora Jeane se toho dne na chuchelské scéně uvedla lehkým vítězstvím o dvě a půl délky nad Sephiou a Vienetou. O tři týdny později se již prezentovala na startovní listině Ceny zimního favorita, kde ale nepatřila mezi favority, kterými byli Sheffield (vítěz Ceny Valašska), Radůstka (2. z Gerschova memoriálu) a poctivý Le Beau Temps. Nora Jeane situaci kontrolovala již pětset metrů před cílem a nic na jasném vítězství o 2 1 délky nezměnil ani finiš Sheffielda. Trochu překvapivě dalším krokem byla Českomoravská cena, kde startovala velmi silná skvadra starších sprinterů, když dostihový program hodnotil šance Nory Jeane jako "jejím úspěchem bude i obsazení pátého místa". Skepticismus byl na místě, vždyť běžela proti esům jako Samba Dancer, Caravel, Nick, Trelleborg nebo Brochwicz. Dostih okořenila i "železná lady" Palomia.

Nora Jeane ale předvedla neskutečný výkon, když starší, velmi zkušené a vynikající soupeře zkentrovala o pět délek na měkké dráze finišem v posledních 400 metrech a velmi důrazně si řekla o roli favoritky v klasických dostizích pro další sezónu. Sezónu uzavřela jako šampiónka dvouletých .

Jako dvouletá:

Tříletá

Nora Jeane absolvovala netradičně tříměsíční zimní přípravu v Newmarketu a do Čech se vrátila až pár dní (doslova) před startem v Memoriálu Rudolfa Deyla, kde se postavila do boxů jako horká favoritka, i přesto, že konkurence byla silná.

obrázek - Nora Jeane
Memoriál Rudolfa Deyla © O. Kroužecký

Mezi klisničkami se totiž na startce skvěla jména jako Librilla, Philadelphia Film, Northern Girl, Ketlin, Radůstka, Reálka nebo Emlah. Už z pouhého vyjmenování poloviny startovní listiny si domyslíme, jak moc silně obsazený tento dostih byl. Ze zpětného pohledu je škoda, že část těchto klisen v chovu přinesla zklamání. Nora Jeane i po tomto startu zůstala neporažena, když jedinou klisnou, která jí byla chvíli schopná klást odpor byla nakonec Reálka, i když Emlah a Radůstka také zdatně finišovaly. Nora Jeane pojala Memoriál jako trial k Velké jarní ceně, kde se ale sešla velmi silná konkurence a i slovutný pan Šatra se pro DP vyjádřil, že: "I když nepřijelo původně ohlašované množství zahraničních koní, přesto si myslím, že to bude nesmírně těžký dostih, těžší než loňská Českomoravská cena.

Největší konkurencí by měli být oba nejlepší z Memoriálu profesora Michala, tedy Powder River a Raven Master, spolu s nimi je nutné respektovat ještě Noble Blada z Německa. Klisně by zřejmě, na rozdíl od jejího staršího bratra Progressiona, nesedla jen extrémně tvrdá půda, jinak by jí podklad problémy dělat neměl. Co se týká taktiky, žokej Šarina se v průběhu jistě dostatečně zorientuje. Třetím místem mne Nora Jeane nezklame, ale kdybych se mýlil v náš prospěch, budu jen rád." Jak dostih dopadl už historie ví, ale připomeňme si, že finiš dostihu vyústil ve dramatický dvěstěmetrový souboj Nory Jeane a Noble Blade, který zůstal i v cíli nerozhodnut a dostihoví rozhodčí nakonec po dlouhém rokování oznámili současný doběh. Současný doběh v klasickém dostihu byl u nás naposledy vyhlášen v roce 1956, když nebylo rozhodnuto mezi Sinaj a Moldavou v Jarní ceně klisen. Teprve za dvanáctidélkovou propastí přišel třetí Powder River.

obrázek - Nora Jeane
Po Velké červnové ceně © O. Kroužecký

Před Derby už klisna absolvovala jen Velkou červnovou cenu, kde nastoupila jako favoritka, když odskakovala v kurzu 1,4:1. Pole bylo ze dnešního pohledu interesantní, skrýval se tam pozdější vítěz Velké pardubické Maskul, plemeníci High Extreme a Briliant či vynikající chovná klisna Emlah. Dostih se však změnil v defilé kvalit výjimečné klisny, když vyhrála o 2 3 délky bez jediného doteku bičíkem pod rukama Karola Šariny v rekordu dostihu (!) a boj se odehrál jen o druhé místo, které ukořistil High Extreme. Do Derby nastoupila jako neporažená favoritka v naprosto suverénní pozici, takže jediné, co kazilo slavnostní den bylo počasí. V dešti a větru se odehrál koncert královny na pódiu našeho turfu, která již před distancí převzala vedení a do cíle již jen kontrolovala pozici, když vyhrála lehce o pět délek nad High Extreme, Sheffield Sharkem, Powder Riverem a Librillou. Neporažená klisna nastupovala i do slovenského derby jako favoritka. Před startem ale stála ustájená v malých boxech, kde od rána panoval nevídaný ruch a procesí návštěvníků, zatímco německý Lonango stál izolovaný v samostatné stáji, kde se mu dostalo tip top péče. I takové maličkosti ale mohou sehrát roli. Velkým faktorem ale bylo hlavně pomalé tempo dostihu, které skvělé klisně nevyhovovalo. Klisna odešla poprvé poražena, když žokej Lonanga Pat Eddery prezentoval na celé čáře své jezdecké kvality, díky kterým se stal jedenáctinásobným šampiónem v Anglii. Na rovinu je ale nutné říci, že Lonango pak startoval ve dvou grupových dostizích a byl schopný vyhrát v Německu jedničkový handicap, takže se nejednalo o žádné ořezávátko. Po slovenském derby ale i tak panovalo všeobecné rozčarování, které ale nebylo směřováno na adresu výjimečné klisny, ale na adresu organizátora dostihů.

obrázek - Nora Jeane
Nora Jeane © archiv M.D. Salvatore

Poté Nora Jeane neběhala, ačkoliv v původním plánu bylo letní derby klisen, Oaks. Díky dýchacím problémům byla nucena vynechat i Velkou cenu Prahy a díky veterinární péči byla schopná nastoupit aspoň na St. Leger. Trenér ale uvedl, že už není v tak vrcholné formě jako byla na jaře. Nastoupila proti progredující a dohlášené Ketlin, ambice měl i čtvrtý z VCČT Maskul a v poli se skrývali i další. Mezi nimi byla i Librilla, kterou Nora Jeane porazila v Memoriálu i v Derby. Librilla a její mladičký jezdec Jiří Chaloupka, tehdy ještě žák, připravili největší chuchelský šok tohoto roku, když ve tuhém boji s Norou Jeane a Ketlin trvajícím skoro 500 metrů vyhrála o hlavu. Librilla do dostihu odskakovala s kvótou 200:10 a v sedle měla žáka, který musel pro klasický dostih dostat výjimku, neboť za sebou měl teprve 8 vítězství. Krásný výkon předvedly všechny tři klisny. Librilla naplno ukázala co v ní je, potvrdila, že páté místo v Derby nebylo náhodou a Ketlin potvrdila opět své kvality; Nora Jeane navzdory zdravotním indispozicím a ne už tak vrcholné formě bojovala velmi srdnatě až do cíle. Sezónu samozřejmě uzavřela jako šampiónka tříletých.

Jako tříletá:

Čtyřletá

V zimě roku 1998 absolvovala Nora Jeane operaci patra a rekonvalescenci na ostrovech. Do dostihového dění se vrátila řádně odpočatá až v květnu, kdy nastoupila na start rovnou proti Librille a spol. Memoriál Vlastimila Smolíka sliboval skutečně pěkný dostih a celý se odehrál v typicky norajeanovském průběhu, když klisna nastoupila při točení do rovinky, snadno bičem nepobízená přešla přes Librillu a Guten Taga. Zvítězila o čtyři délky a Chuchle mohla znovu oslavovat svoji královnu.

obrázek - Nora Jeane
Nora Jeane © archiv M.D. Salvatore

Za dva týdny odskakovala znovu jako favoritka ve Velké květnové ceně, kde se sešla vskutku vybraná společnost. Gay Devil, Fantasy Friend, Palomia, Mick, toť všechno byly legendy našich drah. I za takových okolností nastoupila jako favoritka, ale zaúřadovala slavná nejistota turfu a celou hvězdnou eskadru porazil nenápadný Santa Luck, který v předchozích startech byl šestý a osmý a navíc se jednalo o sprintera. Nora Jeane jako obvykle začala být aktivní v dění od oblouku, ale neměla jak odpovědět na velmi drtivý finiš Santa Lucka, který tohle pole zkentroval o šest délek. Bylo to obrovské překvapení a hořkou perlou bylo, že hřebec pak už vyběhl jen jednou a byl sedmý. Jednalo se tedy o jeho labutí píseň. Nora Jeane za sebou nechala jak Gay Devila, Fantasy Friend i Palomii, ale co naplať, odešla poražena. Porážku si musela vychutnat i ve Zlatém poháru o derby-dni, kdy ale její tvrdá bitva s Librillou (v sedle M. Robertsem) a Iles (A. Suborics) připravila naplněným tribunám adrenalinovou finišovou jízdu tří skvělých klisen až do cíle, ve které nakonec měla převahu Librilla, ale jen o krátkou hlavu. Iles doběhla o 1 délky za znamenitými klisnami, které vyběhly rekord dostihu.

Do vítězných vod se Nora Jeane vrátila 2. srpna ve Velké Chuchli, kde v Ceně ředitele van Gansewinkel jí měl být největším konkurentem "bílý projektil" Yokom, který ovšem běžel na hranici svých distančních možností a obstaral hlavně jako tradičně ostré tempo, které Noře Jeane vyhovovalo a u distance už přecházela do role vítězky. Zvítězila velmi lehce o tři délky nad Twist Runnerem a Yokomem v rekordu dráhy 2:15.30, který překonala o tři vteřiny. Po tomto suverénním vítězství nastoupila do Velké ceny českého turfu, kde favoritem přeci jenom byl dvojnásobný derby-vítěz Temirkanov, kterého chystali tehdy pro Prix Niel (!), pokud VCČT dobře zaběhne. Shledala se tam i se starými známými jako Librilla, Maskul a naopak seznámila s novými konkurenty, kterými byli Bacar či Nalia. Dostih zcela ovládla Nora Jeane, když už na distanci byla jasnou vítězkou a neustále přidávala. Vyhrála velmi lehce o sedm délek nad Naliou a Sadomisem a svoji kariéru uzavřela s ziskem 2 563 000 Kč a 10 vítězstvími z 14ti startů a samozřejmě s dalším titulem šampiónky.

Jako čtyřletá:

Nora Jeane v chovu

obrázek - Mainly Monroe
Mainly Monroe

Nora Jeane byla svojí majitelkou paní Kroulovou po konci kariéry odeslána do Coolmore Stud, kde pobývala řadu sezón. Bohužel majitelka byla insolventní a Coolmore Stud po neplacení ustájení ani připouštěcích poplatků klisnu zabavil i s její poslední dcerou Pearl Jeane. Protože tehdy pro Coolmore pracovali Češi, včetně pana Jandy, byla nabídnuta jemu s tím, že "prý byla v Čechách dobrá". Legendární klisna stála společně se svojí dvouletou, doposud neodstavenou dcerou ve výběhu, když pro ni pan Janda začal hledat nového majitele v Čechách. Z několika zájemců se našel jeden, co ji koupil, převezl se dcerkou do ČR. Tam bylo duo rozděleno, zatímco její dcera Pearl Jeane byla poslána do tréninku, kde se obsedala až ve třech letech, tak její slavná matka zamířila do Francie. Bohužel tamní výsledky v chovu nejsou také k dispozici, evidujeme pouze Amazonita a Josefine Cheri. Nora Jeane se loni vrátila do ČR a bylo avízováno, že bude připuštěna Sharpourem. Ke Sharpourovi nakonec nezamířila, nebyla připuštěna vůbec a v lednu letošního roku uhynula.

Potomci Nory Jeane:

Výsledky Nory Jeane v chovu

Kariéra některých hříbat byla poznamenána ne zrovna příznivými okolnostmi a tak je nanejvýš potěšující, že její bilance je v tomto kontextu znamenitá. Daleko nejlepší byla Mainly Monroe, která napodobila svoji maminku a jediné své životní vítězství získala překvapivě právě ve VCČT, mimoto získala druhá místa v Oaks a Velké červnové ceně, páté v Derby a St. Leger, což je výborná bilance. Od Mr Shariny možná mnozí čekali více, ale výhry v II., III. a IV. kat. jsou slušné.

obrázek - Pearl Jeane obrázek - Mr. Sharina obrázek - Victory Jeane
Vlevo Pearl Jeane, © Eva Holubcová; dále Mr. Sharina s Ivou Miličkovou po největším zásahu kariéry - vítězství ve
dvojkovém sprintu nad Ediggiem; vlevo Victory Jeane v Uherském Ostrohu, léto 2006 © Jana Němečková

Mainly Monroe zatím porodila šest hříbat, tři z nich už vyběhla. Trojková vítězka Mainly High už pokračuje ve šlépejích matky v chovu. Mramor se umístil v trojkových dostizích, vyhrál si i IV.kat. v Lysé a Mainly Rocco získal druhé místo ve slušovické trojce. Letos povila Mainly Monroe pěknou ryzku po Bully Pulpit a tak se můžeme těšit na další pokračovatelku.

Schéma rodiny Nory Jeane

Zdroje: