Semantica

Zpracovala Eva Holubcová, datum zveřejnění 28.12. 2012, aktualizováno 7.6. 2015

obrázek - Semantica
Semantica © Eva Holubcová
grafický rodokmen - Semantica

Zakladatelka části této rodiny v ČR Semantica byla importována z rodné Francie do ČR v roce 2000 jako pětiletá.

Semantica pochází z rodiny založené klisnou Quiver. Quiver dala fenomenální La Fléche (1000 Guineas, Oaks, St. Leger) a Memoir (Oaks, St. Leger), ale ty přišly na dráhu až po špatně běhající Maid Marian. Maid Marian tehdy neměla velkou hodnotu, jenže v době, kdy se jí narodilo první hříbě, již Memoir vyhrávala klasické dostihy, a tak její cena prudce stoupla. V chovu dala Polymeluse , pozdějšího pětinásobného šampión plemeníka v Anglii a otce nikoho menšího než fenomenálního Phalarise, který odstartoval po první světové válce tzv. "phalarisovskou revoluci", která vedla k obrovským změnám ve světě plnokrevníka. Maid Marian je pátkou matkou vítěze Cheltenham Gold Cup a druhý z Velké národní Mont Tremblant. 7. matka Semantici byla Ponteba, pravnučka právě zmiňované Maid Marian, která je v análech Derby zapsaná jako matka vítěze Pont l´Eveque a je bábou Sea Spray (Mahmoud). Sea Spray, 5. matka Semantici, dala plemeníky Sordello a Suffren (např. 3.m. Prix Ganay), ale nejzajímavější byla Sea Nymph, která dala plemeníka Sea Hawk II (Herbager), který na dráze vyhrál Grand Prix de St Cloud (kde za ním doběhli Diatome a pozdější napaj.plemeník Behistoun) a v chovu se stal šampion plemeníkem, ale pak byl exportován do Japonska. Právě třetí matka Semantici Rough Sea je pravou sestrou Sea Hawk II. Na dráze se jednou umístila, v chovu dala Gr.3. vítězku North Sea, grupa 3 umístěnou Une Tornade (matka vítěze Coronation Cup a plemeníka Saint Estephe), a bábu Semantici White Lightning. White Lightning se umístila v grupě 3 a v chovu dala listed vítězku Une Vivandiere, grupa 2 vítěze a plemeníka Un Desperado, a nakonec je bábou grupa 3 umístěného a plemeníka Kalistan. Matka Semantici Une Florentine byla malá vítězka, která dala několik vítězů, z nich nejlepšího grupa 3 Top of the World, později plemeníka.

Semantica sama na dráze byla dosti nevýrazná, podařilo se mi dohledat pár startů. Jako dvouletá má tři starty v záznamech France Galop - kdy nezískala ani umístění, ve třech letech má jeden start bez umístění. V roce 1999 byla zapuštěna Rainbows for Life, z čehož vznikla později tak slavná Sixteen, a v r. 2000 ji již březí po Limnos zakoupil hřebčín Mimoň, v jehož majetku byla mnoho let. Její životní pouť skončila v Maksa Stud.

Výsledky klisny Semantica v chovu:

První hříbě, bělku Sixteen, dala Semantica ve Francii; od r. 2000 působí v českém chovu, do roku 2013 v hřebčíně Mimoň.

obrázek - Sirenia obrázek - Simonie
Sirenia a Simonie © E. Holubcová
obrázek - Sibila obrázek - Simetrála obrázek - Sekundant
Sibila, Simetrála a Sekundant © E. Holubcová

Úspěchy potomstva Semantiky:

Sixteen na dráze vyhrála 2x Velkou pardubickou a vydělala nad 9 miliónů Kč, což z ní dělá daleko suverénně nejlepšího potomka. Shemic zvítězil v II.kat., Semantic, Simetrala, Sekundant a Sibila vyhráli III.kat. Sixtyseven byl od začátku "projektován" se cílem napodobit úspěch pravé sestry Sixteen, a tak nikoho nepřekvapí, že je rovněž chystán u Váňů a v září 2012 již vyhrál trojkové proutí.

obrázek - Sixteen obrázek - Semantica
Vlevo Sixteen při Velké pardubické 2008, vpravo Sibila na podzim 2007 © Jana Němečková

Semantica byla vynikající matka, o tom není sporu, pochází z dobré rodiny a je po grupa 1 vítězi Tel Quel. Vážně by byla škoda, kdyby z ní nebyla pokračovatelka, o aklimatizaci Semantici a jejího potomstva na rozdíl od jiných není pochyb. Prakticky každé hříbě bylo užitečné a o kolika klisnách našeho chovu se to dá říci?

Pokračovatelky

Bohužel to vypadá, že pokračovatelky a to ještě jen s otazníkem budou jenom dvě: Semantýna a Seventeenka. Všechny ostatní v chovu buď nepůsobí nebo se nenachází v ČR, obrovská škoda je jistě klisny Simonie (Look Honey).

Zdroje: