Rodina Valencia

Zpracovala Eva Holubcová, datum zveřejnění 5.12. 2010

obrázek - Valencia
Valencia
grafický rodokmen - Valencia

Zakladatelka této rodiny Valencia byla tmavá hnědka s kvítkem a měla levou přední nohu a pravou zadní nohu ve spěnce skvrnitě bílou. Narodila se 6. dubna v roce 1925 v Napajedlích po otci Wallenstein z matky Fieldmistress, která byla importovaná z Anglie. Její míry: 164 - 175 - 187 - 19.5 cm. Jednalo se tedy o menší, masivní klisnu s hrubší, delší, masitější, mírně klabonosou hlavou s delšíma ušima, jinak velmi dobrého, korektního zevnějšku. Na dostihové dráze startovala celkem 41x a to ve Vídni, Budapešti a také jednou v Karlových Varech.

Jako dvouletá startovala 6x, jako tříletá 17x a jako čtyřletá 18x. Z toho získala 7 vítězství (opakovaně Stutenrennen, Preis von Wittmansdorf, Váci díj), 11 druhých míst a 2 třetí místa. Do chovu hřebčína M. Baltazziové byla zařazena v r. 1930, tedy před likvidací tohoto soukromného hřebčína. Později přešla do vlastnictví Ministerstva zemědělství československého státu, resp. Vlastnictví Státního plnokrevného hřebčína v Napajedlích. Prvních deset let v chovu byla vždy zapouštěna Simsonem a z toho vzešlo celkem 10 hříbat. Klisna uhynula v roce 1945 jako dvacetiletá.

Její rodina je činná do dnešních dnů a v každé generaci dá vynikajícího koně. Lze jen jmenovat celou řadu výborných koní: Valta, Valon, Válek, Vangol, Varin, Vata, Válka II, Valba, Valor, Vasal, Vax, Vardar, Vitamin, Vagram, Valeriána, Veronal, Valis, Valerius, Valdaj, Vera, Varian, Vajgar, Vlasta, Vagraj, Vlna, Visconsin, Versička, Vavřín, Vala, Vačka, Vacila, Vakacia, Valencio, Vronsky, Vadara, Vapeta, Vadeona a nakonec letošní klasička Vinnah. Koně z její rodiny dokáží vyhrávat ve dvou letech, být klasickými vítězi, ale také i získat Velkou pardubickou.

Výsledky Valencie v československém chovu

Úspěchy potomstva Valencie na dráze

Schéma rodiny Valencia

Zdroje: